Mitsubishi Concept-RA už v Detroite

Sobota, 08 december 2007

Koncept Mitsubishi-RA ukazuje, aké tvary karosérie budú mať automobily v budúcnosti.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi na autosalóne v Detroite, ktorý sa uskutoční od 13. do 27. januára budúceho roku (pre verejnosť od 19. januára), predstaví vo svetovej premiére svoj Concept-RA. Koncept, ktorý vyvoláva vášeň pre dynamiku a presné riadenie. Navyše vďaka využitiu ekologicky čistého a vysoko efektívneho dieselového motora je tiež milosrdný k životnému prostrediu.

Koncept Mitsubishi-RA pripomínajúci kupé má vo svojej výbave dynamickú kontrolu pohonu všetkých kolies S-AWC a dvojspojkovú automatizovanú prevodovku použitú už pri modeli Lancer Evolution X. Pohon bude obstarávať nový výkonný, efektívny a ekologicky čistý dieselový motor.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi Concept-RA je vybavený novým vysoko efektívnym turbodieselovým 4valcom s objemom 2,2 l, s elektronicky riadeným časovaním a zdvihom ventilov s nízkymi emisiami. Vďaka piezoelektrickému vstrekovaniu common-rail priame vstrekovanie dovoľuje dosiahnutie nízkeho kompresného pomeru; súčasne vďaka turbodúchadlu s variabilnou geometriou dosahuje ekologicky čistý diesel najvyšší výkon 204 koní (150 kW) a maximálny krútiaci moment 420 Nm.

S cieľom zlepšiť odolnosť pri náraze a znížiť hmotnosť vozidla je Mitsubishi Concept-RA vybavený novo štrukturovanou karosériou, ktorá využíva hliníkový priestorový rám, vyrobený z lisovaných hliníkových profilov a hliníkových častí, rovnako ako novou kapotou motora, nárazníkmi i ďalšími vonkajšími komponentmi vyrobenými z vysoko nárazu odolnej a ľahko recyklovateľnej živice.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.