Mitsubishi Concept-RA už v Detroite

Sobota, 08 december 2007

Koncept Mitsubishi-RA ukazuje, aké tvary karosérie budú mať automobily v budúcnosti.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi na autosalóne v Detroite, ktorý sa uskutoční od 13. do 27. januára budúceho roku (pre verejnosť od 19. januára), predstaví vo svetovej premiére svoj Concept-RA. Koncept, ktorý vyvoláva vášeň pre dynamiku a presné riadenie. Navyše vďaka využitiu ekologicky čistého a vysoko efektívneho dieselového motora je tiež milosrdný k životnému prostrediu.

Koncept Mitsubishi-RA pripomínajúci kupé má vo svojej výbave dynamickú kontrolu pohonu všetkých kolies S-AWC a dvojspojkovú automatizovanú prevodovku použitú už pri modeli Lancer Evolution X. Pohon bude obstarávať nový výkonný, efektívny a ekologicky čistý dieselový motor.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi Concept-RA je vybavený novým vysoko efektívnym turbodieselovým 4valcom s objemom 2,2 l, s elektronicky riadeným časovaním a zdvihom ventilov s nízkymi emisiami. Vďaka piezoelektrickému vstrekovaniu common-rail priame vstrekovanie dovoľuje dosiahnutie nízkeho kompresného pomeru; súčasne vďaka turbodúchadlu s variabilnou geometriou dosahuje ekologicky čistý diesel najvyšší výkon 204 koní (150 kW) a maximálny krútiaci moment 420 Nm.

S cieľom zlepšiť odolnosť pri náraze a znížiť hmotnosť vozidla je Mitsubishi Concept-RA vybavený novo štrukturovanou karosériou, ktorá využíva hliníkový priestorový rám, vyrobený z lisovaných hliníkových profilov a hliníkových častí, rovnako ako novou kapotou motora, nárazníkmi i ďalšími vonkajšími komponentmi vyrobenými z vysoko nárazu odolnej a ľahko recyklovateľnej živice.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."