Mitsubishi Concept-RA už v Detroite

Sobota, 08 december 2007

Koncept Mitsubishi-RA ukazuje, aké tvary karosérie budú mať automobily v budúcnosti.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi na autosalóne v Detroite, ktorý sa uskutoční od 13. do 27. januára budúceho roku (pre verejnosť od 19. januára), predstaví vo svetovej premiére svoj Concept-RA. Koncept, ktorý vyvoláva vášeň pre dynamiku a presné riadenie. Navyše vďaka využitiu ekologicky čistého a vysoko efektívneho dieselového motora je tiež milosrdný k životnému prostrediu.

Koncept Mitsubishi-RA pripomínajúci kupé má vo svojej výbave dynamickú kontrolu pohonu všetkých kolies S-AWC a dvojspojkovú automatizovanú prevodovku použitú už pri modeli Lancer Evolution X. Pohon bude obstarávať nový výkonný, efektívny a ekologicky čistý dieselový motor.

Mitsubishi Concept-RA

Mitsubishi Concept-RA je vybavený novým vysoko efektívnym turbodieselovým 4valcom s objemom 2,2 l, s elektronicky riadeným časovaním a zdvihom ventilov s nízkymi emisiami. Vďaka piezoelektrickému vstrekovaniu common-rail priame vstrekovanie dovoľuje dosiahnutie nízkeho kompresného pomeru; súčasne vďaka turbodúchadlu s variabilnou geometriou dosahuje ekologicky čistý diesel najvyšší výkon 204 koní (150 kW) a maximálny krútiaci moment 420 Nm.

S cieľom zlepšiť odolnosť pri náraze a znížiť hmotnosť vozidla je Mitsubishi Concept-RA vybavený novo štrukturovanou karosériou, ktorá využíva hliníkový priestorový rám, vyrobený z lisovaných hliníkových profilov a hliníkových častí, rovnako ako novou kapotou motora, nárazníkmi i ďalšími vonkajšími komponentmi vyrobenými z vysoko nárazu odolnej a ľahko recyklovateľnej živice.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.