Mitsubishi Global Small. Nový Colt?

Pondelok, 07 február 2011

Nový koncept pomenovaný Global Small ako budúce malé Mitsubishi pripravil japonský výrobca pre ženevský autosalón. Vyznačuje sa atribútmi ako kompaktný, dostupný a palivovo efektívny. Ide o predobraz budúceho modelu Colt?

Mitsubishi Global Small
Nový malý kompaktný Mitsubishi má byť globálnym modelom pre celý svet

Sériový model vychádzajúci z konceptu Global Small má byť globálnym celosvetovým modelom. Má vynikať výbornou manévrovateľnosťou a ľahkým ovládaním, ktoré by kompaktnému automobilu mali byť vlastné. To všetko, ako uvádza výrobca, bude zabalené do efektívne navrhnutého priestoru, kde je dostatok miesta pre komfortné sedenie piatich dospelých pasažierov.

Mitsubishi Global Small
S motormi s objemom 1,0 a 1,2 litra a bezstupňovou prevodovkou CVT bude nový kompaktný Mitsubishi úsporným automobilom s nízkymi škodlivými emisiami

Pohon nového modelu Mitsubishi budú obstarávať motory so zdvihovým objemom 1,0 a 1,2 litra s rekuperačným systémom brzdenia. Vďaka tomu, ale aj výbornej aerodynamike, systému Stop/Start, novej generácii bezstupňovej prevodovky CVT a pneumatikám s nízkym valivým odporom bude mať nový model jednu z najnižších spotrieb paliva vo svojom segmente a úroveň emisií CO2 približne 90 g/km.

Kompaktný osobný automobil vychádzajúci z konceptu Global Small sa bude vyrábať vo výrobnom závode spoločnosti Mitsubishi v Thajsku. Prvé modely nového malého Mitsubishi by sa mali začať predávať od marca 2012.

Autor: J. Goldberger ml.
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.