Mitsubishi i-MiEV do sériovej výroby

Utorok, 09 jún 2009

Spoločnosť Mitsubishi predstavila sériovú verziu automobilu i-MiEV, novú generáciu elektromobilu, ktorý má byť "priekopníkom otvárajúcim dvere k nasledujúcej stovke rokov našej motoristickej spoločnosti". Stalo sa tak 5. júna tohto roku, práve v svetový deň životného prostredia. Elektromobil i-MiEV sa už koncom júla tohto roku začne predávať na japonskom trhu.

Mitsubishi i-MiEV
Kompaktný elektromobil i-MiEV je dlhý len 3395 mm, široký 1475 mm a vysoký 1600 mm. Rázvor má 2550 mm, čo vytvára v interiéri dostatočný priestor pre štyri osoby.

Do marca 2010 plánuje Mitsubishi Motors predať formou tzv. servisného lízingu 1400 vozidiel i-MiEV. V budúcom roku sa výroba zvýši na päť tisíc vozidiel a v roku 2011 je v pláne vyrobiť 15 000 vozidiel i-MiEV. Predaj podnikom, vládnym a miestnym organizáciám sa začne koncom júla 2009 a s predajom elektromobilu i-MiEV súkromným osobám sa počíta od apríla 2010, pričom prijímanie objednávok začne sa začne už koncom júla tohto roku.

Nový i-MiEV je vozidlo s nulovými emisiami, pri jazde neprodukuje žiadne emisie CO2. Je ekonomický, pretože ako jediný zdroj pohonu využíva elektrickú energiu. Aj v závislosti od cien jednotlivých energetických spoločností možno prevádzkové náklady v niektorých štátoch znížiť dobíjaním batérií mimo energetickú špičku, napríklad nočným prúdom.

I-MiEV je tichý v prevádzke a agilný, má pomerne vysoký výkon a ponúka zážitok z jazdy, aký možno okrem elektromobilu dosiahnuť iba pomocou motora s vnútorným spaľovaním. Vzhľadom na vysoký krútiaci moment už od nízkych otáčok, ktorý je elektromotoru vlastný, vozidlo i-MiEV dosahuje vynikajúce parametre akcelerácie. Dojazd na jedno nabitie je 160 km, vďaka čomu má dostatočne veľký akčný rádius pre každodenné využívanie. Skutočný dojazd sa môže odchyľovať v závislosti od poveternostných podmienok, hustoty premávky a jazdných návykov vodiča, používania klimatizácie a podobne.

Mitsubishi i-MiEV
Pri normálnom nabíjaní sa i-MiEV pripojí na štandardnú elektrickú prípojku. Nabíjanie batérie i-MiEV možno urýchliť v sieti rýchlonabíjacích staníc

Na pohon i-MiEV slúžia líthium-iónové batérie s vysokou energetickou hustotou. Vysokokapacitná pohonná batéria sa skladá z 88 líthium-iónových článkov spojených do série a je umiestnená pod podlahou v strednej časti vozidla. Táto konfigurácia prispieva k vynikajúcim jazdným vlastnostiam a stabilite vozidla, ktoré sú dané jeho nízkym ťažiskom. Vozidlo i-MiEV využíva spôsoby nabíjania batérie či už doma alebo na cestách. Pri normálnom nabíjaní je vozidlo i-MiEV pripojené na štandardnú elektrickú prípojku. Batériu i-MiEV umožňujú aj rýchlonabíjanie v rýchlonabíjacích staniciach, ktoré v súčasnosti budujú v Japonsku.

Vozidlo i-MiEV využíva kompaktný, ľahký synchrónny elektromotor, ktorý vyvíja maximálny krútiaci moment pri nízkych otáčkach, čo prispieva k lepšej akcelerácii a komfortu jazdy. Pri brzdení rekuperatívny brzdný systém zabezpečuje, že sa motor správa ako generátor a získanou elektrickou energiou sa dobíja pohonná batéria. Kompaktná jednostupňová redukčná prevodovka zužitkováva vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach typický pre elektromotory, pričom odstraňuje potrebu zložitého prevodového mechanizmu.

Technické údaje i-MiEV

Systém pohonu 2WD (zadný)
Hmotnosť vozidla/rozmery D x Š x V 3395mm x 1475mm x 1600mm
Rázvor 2550mm
Hmotnosť vozidla 1100kg
Počet miest 4
Výkon / Spotreba energie (jazdný vzorec 10-15) 125Wh/km
Dojazd/dobíjanie (jazdný vzorec 10-15) 160km
Pohonná batéria Typ Líhtium-ionová
Menovité napätie 330V
Menovitá kapacita 16 kWh
Motor Typ Permanentný synchrónny magnet
Model Y4F1
Max. výkon 47kW (64PS) / 3000 - 6000 ot./min.
Max. krútiaci moment 180 Nm (18.4 kgf-m) / 0 - 2000 ot./min

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."