Mitsubishi i-MiEV do sériovej výroby

Utorok, 09 jún 2009

Spoločnosť Mitsubishi predstavila sériovú verziu automobilu i-MiEV, novú generáciu elektromobilu, ktorý má byť "priekopníkom otvárajúcim dvere k nasledujúcej stovke rokov našej motoristickej spoločnosti". Stalo sa tak 5. júna tohto roku, práve v svetový deň životného prostredia. Elektromobil i-MiEV sa už koncom júla tohto roku začne predávať na japonskom trhu.

Mitsubishi i-MiEV
Kompaktný elektromobil i-MiEV je dlhý len 3395 mm, široký 1475 mm a vysoký 1600 mm. Rázvor má 2550 mm, čo vytvára v interiéri dostatočný priestor pre štyri osoby.

Do marca 2010 plánuje Mitsubishi Motors predať formou tzv. servisného lízingu 1400 vozidiel i-MiEV. V budúcom roku sa výroba zvýši na päť tisíc vozidiel a v roku 2011 je v pláne vyrobiť 15 000 vozidiel i-MiEV. Predaj podnikom, vládnym a miestnym organizáciám sa začne koncom júla 2009 a s predajom elektromobilu i-MiEV súkromným osobám sa počíta od apríla 2010, pričom prijímanie objednávok začne sa začne už koncom júla tohto roku.

Nový i-MiEV je vozidlo s nulovými emisiami, pri jazde neprodukuje žiadne emisie CO2. Je ekonomický, pretože ako jediný zdroj pohonu využíva elektrickú energiu. Aj v závislosti od cien jednotlivých energetických spoločností možno prevádzkové náklady v niektorých štátoch znížiť dobíjaním batérií mimo energetickú špičku, napríklad nočným prúdom.

I-MiEV je tichý v prevádzke a agilný, má pomerne vysoký výkon a ponúka zážitok z jazdy, aký možno okrem elektromobilu dosiahnuť iba pomocou motora s vnútorným spaľovaním. Vzhľadom na vysoký krútiaci moment už od nízkych otáčok, ktorý je elektromotoru vlastný, vozidlo i-MiEV dosahuje vynikajúce parametre akcelerácie. Dojazd na jedno nabitie je 160 km, vďaka čomu má dostatočne veľký akčný rádius pre každodenné využívanie. Skutočný dojazd sa môže odchyľovať v závislosti od poveternostných podmienok, hustoty premávky a jazdných návykov vodiča, používania klimatizácie a podobne.

Mitsubishi i-MiEV
Pri normálnom nabíjaní sa i-MiEV pripojí na štandardnú elektrickú prípojku. Nabíjanie batérie i-MiEV možno urýchliť v sieti rýchlonabíjacích staníc

Na pohon i-MiEV slúžia líthium-iónové batérie s vysokou energetickou hustotou. Vysokokapacitná pohonná batéria sa skladá z 88 líthium-iónových článkov spojených do série a je umiestnená pod podlahou v strednej časti vozidla. Táto konfigurácia prispieva k vynikajúcim jazdným vlastnostiam a stabilite vozidla, ktoré sú dané jeho nízkym ťažiskom. Vozidlo i-MiEV využíva spôsoby nabíjania batérie či už doma alebo na cestách. Pri normálnom nabíjaní je vozidlo i-MiEV pripojené na štandardnú elektrickú prípojku. Batériu i-MiEV umožňujú aj rýchlonabíjanie v rýchlonabíjacích staniciach, ktoré v súčasnosti budujú v Japonsku.

Vozidlo i-MiEV využíva kompaktný, ľahký synchrónny elektromotor, ktorý vyvíja maximálny krútiaci moment pri nízkych otáčkach, čo prispieva k lepšej akcelerácii a komfortu jazdy. Pri brzdení rekuperatívny brzdný systém zabezpečuje, že sa motor správa ako generátor a získanou elektrickou energiou sa dobíja pohonná batéria. Kompaktná jednostupňová redukčná prevodovka zužitkováva vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach typický pre elektromotory, pričom odstraňuje potrebu zložitého prevodového mechanizmu.

Technické údaje i-MiEV

Systém pohonu 2WD (zadný)
Hmotnosť vozidla/rozmery D x Š x V 3395mm x 1475mm x 1600mm
Rázvor 2550mm
Hmotnosť vozidla 1100kg
Počet miest 4
Výkon / Spotreba energie (jazdný vzorec 10-15) 125Wh/km
Dojazd/dobíjanie (jazdný vzorec 10-15) 160km
Pohonná batéria Typ Líhtium-ionová
Menovité napätie 330V
Menovitá kapacita 16 kWh
Motor Typ Permanentný synchrónny magnet
Model Y4F1
Max. výkon 47kW (64PS) / 3000 - 6000 ot./min.
Max. krútiaci moment 180 Nm (18.4 kgf-m) / 0 - 2000 ot./min

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.