Mitsubishi: Mirage nahradí Colt

Piatok, 03 august 2012

Mitsubishi Model Colt počas svojho pomerne dlhého života skúšal rôzne podoby. Po troj- a päťdverovom hatchbacku sme ho poznali ako veľkopriestorový microvan. Teraz ako úplne nový model je z neho znovu hatchback, ale okrem typu karosérie mení aj svoje meno. Takže pozor! Nový kompaktný Mitsubishi sa už nebude volať Colt, ale Mirage.

Mitsubishi Mirage
Mitsubishi Mirage vyrazí koncom augusta na japonské cesty. Kedy sa objaví u nás?

Nový kompaktný model Mirage (toto označenie automobilka používala pri inom malom modeli v rokoch 1978 až 2002) sa začne predávať koncom augusta, a keďže je to vlastenec ako sa patrí, tak najprv doma v Japonsku. Známa je aj jeho japonská cena – v prepočte na "euromenu" to bude od 10.200 do 13.300 eur. Zákazník si bude môcť vybrať niektoré z ôsmich ponúkaných farebných vyhotovení.

Nový Mirage sa bude ponúkať s novým trojvalcovým benzínovým motorom 1,0 MIVEC a novou verziou CVT prevodovky a v troch úrovniach výbavy. Motor dosahuje výkon 69 koní a maximálny krútiaci moment 86 Nm. So spotrebou 3,7 l/100 km bude Mirage najúspornejším vozidlom so zážihovým motorom v Japonsku. Podarilo sa ju dosiahnuť znížením hmotnosti karosérie a znížením vnútorného trenia motora. Výrazne sa znížil aj aerodynamický odpor.

Mitsubishi Mirage disponuje najnovšími technológiami zameranými na zníženie spotreby a emisií CO2, má napríklad systém stop/start či rekuperačné brzdenie. Tiež systémy ako ABS, EBD, systém signalizácie núdzového brzdenia, núdzový brzdový asistent, asistent rozjazdu do kopca či systém aktívnej kontroly stability a trakcie.

Mirage sa ako päťdverový hatchback po prvý raz predstavil na autosalóne v Tokiu koncom minulého roka. Je o málo menší ako súčasný Colt a veľkosťou ho možno prirovnať k Nissanu Micra.

Nový Mitsubishi Mirage ako globálny model sa bude predávať na všetkých svetových trhoch. Podobne ako Colt bude mať aj päťmiestny Mirage priestranný interiér a ctiť ho má okrem nízkej spotreby aj obratnosť v mestskej premávke a dobré manévrovacie schopnosti.

Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.