Mitsubishi: Mirage nahradí Colt

Piatok, 03 august 2012

Mitsubishi Model Colt počas svojho pomerne dlhého života skúšal rôzne podoby. Po troj- a päťdverovom hatchbacku sme ho poznali ako veľkopriestorový microvan. Teraz ako úplne nový model je z neho znovu hatchback, ale okrem typu karosérie mení aj svoje meno. Takže pozor! Nový kompaktný Mitsubishi sa už nebude volať Colt, ale Mirage.

Mitsubishi Mirage
Mitsubishi Mirage vyrazí koncom augusta na japonské cesty. Kedy sa objaví u nás?

Nový kompaktný model Mirage (toto označenie automobilka používala pri inom malom modeli v rokoch 1978 až 2002) sa začne predávať koncom augusta, a keďže je to vlastenec ako sa patrí, tak najprv doma v Japonsku. Známa je aj jeho japonská cena – v prepočte na "euromenu" to bude od 10.200 do 13.300 eur. Zákazník si bude môcť vybrať niektoré z ôsmich ponúkaných farebných vyhotovení.

Nový Mirage sa bude ponúkať s novým trojvalcovým benzínovým motorom 1,0 MIVEC a novou verziou CVT prevodovky a v troch úrovniach výbavy. Motor dosahuje výkon 69 koní a maximálny krútiaci moment 86 Nm. So spotrebou 3,7 l/100 km bude Mirage najúspornejším vozidlom so zážihovým motorom v Japonsku. Podarilo sa ju dosiahnuť znížením hmotnosti karosérie a znížením vnútorného trenia motora. Výrazne sa znížil aj aerodynamický odpor.

Mitsubishi Mirage disponuje najnovšími technológiami zameranými na zníženie spotreby a emisií CO2, má napríklad systém stop/start či rekuperačné brzdenie. Tiež systémy ako ABS, EBD, systém signalizácie núdzového brzdenia, núdzový brzdový asistent, asistent rozjazdu do kopca či systém aktívnej kontroly stability a trakcie.

Mirage sa ako päťdverový hatchback po prvý raz predstavil na autosalóne v Tokiu koncom minulého roka. Je o málo menší ako súčasný Colt a veľkosťou ho možno prirovnať k Nissanu Micra.

Nový Mitsubishi Mirage ako globálny model sa bude predávať na všetkých svetových trhoch. Podobne ako Colt bude mať aj päťmiestny Mirage priestranný interiér a ctiť ho má okrem nízkej spotreby aj obratnosť v mestskej premávke a dobré manévrovacie schopnosti.

Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.