Mitsubishi: Mirage nahradí Colt

Piatok, 03 august 2012

Mitsubishi Model Colt počas svojho pomerne dlhého života skúšal rôzne podoby. Po troj- a päťdverovom hatchbacku sme ho poznali ako veľkopriestorový microvan. Teraz ako úplne nový model je z neho znovu hatchback, ale okrem typu karosérie mení aj svoje meno. Takže pozor! Nový kompaktný Mitsubishi sa už nebude volať Colt, ale Mirage.

Mitsubishi Mirage
Mitsubishi Mirage vyrazí koncom augusta na japonské cesty. Kedy sa objaví u nás?

Nový kompaktný model Mirage (toto označenie automobilka používala pri inom malom modeli v rokoch 1978 až 2002) sa začne predávať koncom augusta, a keďže je to vlastenec ako sa patrí, tak najprv doma v Japonsku. Známa je aj jeho japonská cena – v prepočte na "euromenu" to bude od 10.200 do 13.300 eur. Zákazník si bude môcť vybrať niektoré z ôsmich ponúkaných farebných vyhotovení.

Nový Mirage sa bude ponúkať s novým trojvalcovým benzínovým motorom 1,0 MIVEC a novou verziou CVT prevodovky a v troch úrovniach výbavy. Motor dosahuje výkon 69 koní a maximálny krútiaci moment 86 Nm. So spotrebou 3,7 l/100 km bude Mirage najúspornejším vozidlom so zážihovým motorom v Japonsku. Podarilo sa ju dosiahnuť znížením hmotnosti karosérie a znížením vnútorného trenia motora. Výrazne sa znížil aj aerodynamický odpor.

Mitsubishi Mirage disponuje najnovšími technológiami zameranými na zníženie spotreby a emisií CO2, má napríklad systém stop/start či rekuperačné brzdenie. Tiež systémy ako ABS, EBD, systém signalizácie núdzového brzdenia, núdzový brzdový asistent, asistent rozjazdu do kopca či systém aktívnej kontroly stability a trakcie.

Mirage sa ako päťdverový hatchback po prvý raz predstavil na autosalóne v Tokiu koncom minulého roka. Je o málo menší ako súčasný Colt a veľkosťou ho možno prirovnať k Nissanu Micra.

Nový Mitsubishi Mirage ako globálny model sa bude predávať na všetkých svetových trhoch. Podobne ako Colt bude mať aj päťmiestny Mirage priestranný interiér a ctiť ho má okrem nízkej spotreby aj obratnosť v mestskej premávke a dobré manévrovacie schopnosti.

Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage Mitsubishi Mirage
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.