Mitsubishi: v Tokiu dve svetové premiéry

Piatok, 09 december 2011

Mitsubishi vystavuje na 42. autosalóne v Tokiu dve svetové novinky – model Mirage a koncept PX-MiEV II. Obe novinky predstavujú podľa Mitsubishi hlavné piliere novej produktovej stratégie spoločnosti.

Koncept Mitsubishi PX-MiEV II
Mitsubishi PX-MiEV II, koncept budúceho hybridného SUV so systémom plug-in

Kompaktný Mirage odzrkadľuje globálnu stratégiu, zatiaľ čo koncept PX-MiEV II predstavuje vďaka jedinečnému plug-in (nabíjanie zo zástrčky) hybridnému pohonu budúci model automobilu SUV s tzv. zelenými technológiami.

Model Mirage charakterizuje Mitsubishi ako kompaktný, dostupný a palivovo efektívny automobil, ktorý odzrkadľuje požiadavky zákazníkov na cenovo dostupný základný vstupný model s nízkou spotrebou paliva a emisiami CO2. Mirage má podľa Mitsubishi aj vynikajúcu manévrovateľnosť a ľahkú ovládateľnosť a dokáže uspokojiť aj dostatočne komfortným vnútorným priestorom pre pohodlnú prepravu piatich pasažierov. Model Mirage má byť uvedený do predaja najprv v Thajsku v marci 2012, neskôr aj v Európe.

Mitsubishi Mirage
Mitsubishi Mirage – kompaktný úsporný model sa v Tokiu predstavil vo svetovej premiére

Špecifikácia Mitsubishi Mirage (verzia pre japonský trh)

Celková dĺžka3 710 mm
Celková šírka1 665 mm
Celková výška1 490 mm
Počet pasažierov5
Motor1,0 l 3valec MIVEC so systémom Stop & Go
PrevodovkaCVT
Predpokladaná spotreba3, 3 l/ km
Pohon2WD
Pneumatiky165/65R14

Koncept PX-MiEV II má stelesňovať predstavu Mitsubishi o stredne veľkom plug-in hybride PHEV s dlhším dojazdom a vyspelým pohonom odvodeným od už existujúcej technológie spoločnosti Mitsubishi používanej vo vozidlách na elektricky pohon. Vďaka nej má tento SUV model nielen tichšiu prevádzku, ale je aj ohľaduplnejší voči životnému prostrediu, pričom ponúka komfortnejšiu prepravu osôb a zvyšuje flexibilitu využitia vozidla aj mimo mesta. Vďaka minimálnemu dopadu na životné prostredie a nízkej spotrebe efektívne eliminuje negatívne vnímanie modelov kategórie SUV.

Špecifikácia konceptu Mitsubishi PX-MiEV II

Celková dĺžka4 660 mm
Celková šírka1 830 mm
Celková výška1 680 mm
Počet pasažierov5
Motory (predný a zadný)Typ2x permanentný synchrónny magnet
Max. výkon elektromotora60 kW každý
MotorTyp2,0 l MIVEC 4valec
Max. výkon benzín. motora70 kW/95 k
Predpokladaný dojazd na elektromotoryviac ako 50 km
Predpokladaný kombinovaný dojazd (benzín + elektromotory)viac ako 800 km
Plánovaná kombinovaná spotreba paliva> 60 km/L
PohonTwin-motor 4WD so syst. S-AWC
Pneumatiky235/55 R18

Ďalším novátorským prvkom konceptu PX-MiEV je sofistikovaný pohon využívajúci úplne nový twin-motor so systémom pohonu všetkých štyroch kolies spojený s pokročilým systémom S-AWC od Mitsubishi pre dosiahnutie maximálnej trakcie. Okrem vynikajúceho ovládania má koncept PX-MiEV II maximálny krútiaci moment už od rozjazdu, ktorý je charakteristický pre elektromotory, vďaka čomu dosahuje akceleráciu porovnateľnú so 6valcovým motorom s objemom troch litrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."