Mitsubishi XR-PHEV II: Hybrid sa predstaví v Ženeve

Piatok, 27 február 2015

Mitsubishi predstaví na autosalóne v Ženeve v celosvetovej premiére svoj koncept XR-PHEV II. Ide o malé mestské SUV poháňané novým systémom plug-in hybridného elektrického pohonu (PHEV).

1 Mitsubishi XR-PHEV II
Koncept Mitsubishi RX-PHEV II bude poháňať hybridné ústrojenstvo so spaľovacím agregátom s neznámym výkonom a elektromotor s výkonom 120 kW (163 k)

Conceptom XR-PHEV II rozšíri japonská automobilka Mitsubishi svoju ponuku plug-in hybridov o model, ktorý bude nástupcom modelu typu PHEV. Koncept XR-PHEV II je zdokonalením rovnomenného konceptu z roku 2013. Japonská automobilka ho klasifikuje ako malé SUV, takže by mohlo ísť o nástupcu súčasného modelu ASX. Model vychádzajúci z konceptu by mal nahradiť dosluhujúci ASX.

Koncept XR-PHEV II je oproti modelu ASX dlhší, keď meria 4490 mm, kým ASX má len 4300 mm. Široký je 1890 mm a na výšku meria 1620 mm. Rázvor náprav je 2670 mm. Charakteristický vzhľad prednej časti, najmä výrazná maska chladiča, sa opakuje aj vzadu.

2 Mitsubishi XR-PHEV II
Vpredu zaujme výrazná maska chladiča, ale aj celkový dizajn karosérie konceptu

Koncept XR-PHEV II predstavuje ľahký, kompaktný a úsporný systém s motorom vpredu a pohonom predných kolies, ideálny pre crossovery určené do mesta. Pohonná sústava umožňuje dosahovať veľmi nízke emisie CO2 na úrovni iba 40 g/km, aj tak však má ponúknuť solídny výkon s príkladne hladkou odozvou vďaka elektrickému motoru s výkonom 163 koní. Nový koncept odráža zámer Mitsubishi zameriavať sa v kontexte ekologických technológií najmä na elektromobily.

3 Mitsubishi XR-PHEV II
Interiér nového konceptu RX-PHEV II zaujme riešením i farebným vyhotovením

Pohonná jednotka použije spaľovací motor a elektromotor s výkonom 120 kW, čo je 163 konských síl. Poháňané budú len kolesá prednej nápravy, a to je pre automobil určený do mestskej premávky ideálne riešenie. Model vychádzajúci z tohto konceptu bude môcť jazdiť na čisto elektrický pohon, alebo na hybridný pohon.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.