Modernizovaná Kia Sorento

Streda, 22 august 2012

Kórejská Kia prichádza po troch rokoch od uvedenia druhej generácie modelu Sorento s jeho modernizovanou verziou. Má celý rad viditeľných a aj výraznejších vylepšení. Modernizované Sorento sa začne predávať v druhom polroku 2012.

Kia Sorento
Modernizované SUV automobilky Kia má zmeny najmä na prednej a zadnej časti karosérie

Medzi hlavné zmeny, ktoré Kia pri modernizovanom Sorente uvádza, patrí nová platforma karosérie, vylepšená pohonná jednotka, najnižšia spotreba paliva vo svojej kategórii, nižšie emisie, vyššia úroveň komfortu a ovládateľnosti, rozšírená komfortná a bezpečnostná výbava a spomína sa tiež svieži a nový dizajn exteriéru.

Už na pohľad sa dá vidieť, že nové na exteriéri sú predné svetlomety s obrysovými svetlami LED pre denné svietenie a predný nárazník s vertikálne orientovanými svetlami do hmly. Nové sú tiež zadné výklopné dvere s koncovými združenými svetlami LED, zadný nárazník a väčšia je aj lakovaná plocha oboch nárazníkov.

Interiér s čiernym alebo béžovým čalúnením z tkaniny alebo kože môže mať na prianie panoramatické strešné okno bez stredovej priečky s elektricky ovládanou clonou a tým aj viac denného svetla.

V päťmiestnom alebo sedemmiestnom interiéri je teraz viac plôch so zmäkčeným povrchom. Luxusnejší charakter vozidla umocňuje aj nový prístrojový štít s LCD, nová stredová konzola so 7palcovým displejom a multimediálnym systémom a pri modeloch s automatickou prevodovkou aj nová konzola s pákou voliča obšitá kožou a rovná kulisa.

Druhá generácia Kia Sorento má od svojho uvedenia na trh v roku 2009 viac ako 620 tisíc majiteľov po celom svete. V súčasnosti sa vyrába v Kórei a USA.

Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento
Autor: J. Goldberger
Foto: KIA
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.