Modernizované: Octavia RS a Scout

Pondelok, 11 máj 2009

Škoda Auto predstavila novú tvár modelov Octavia RS a Scout. Po modernizácii automobilu Octavia koncom minulého roka sa faceliftu dočkali aj športovo ladená Octavia RS a Octavia Scout. Oba modely ponúkajú okrem dizajnových zmien aj technologické novinky, medzi ktorými nechýba napríklad senzor kvality vzduchu pre klimatizáciu Climatronic či nové prvky svetelnej techniky.

Škoda Octavia RS
Škoda Octavia RS upúta svojim výkonom, dynamikou a jazdnými vlastnosťami

Omladená Octavia RS zaujme novo tvarovanou maskou chladiča s logom RS a zmenenými svetlometmi. Pri tejto verzii môžu byť po prvýkrát osadené xenonovými výbojkami s natáčacím modulom. Inovovaný nárazník so širším a výraznejším nasávacím otvorom ponúkne ďalšie dve novinky. Okrem hmlových svetlometov s Corner funkciou sú pre modely Octavia RS k dispozícii aj LED svetlá pre denné svietenie. Atraktívnejší tvar dostali aj združené kryty zadných svetiel. K dispozícii je nový metalický lak Anthracite a 18palcové kolesá. Športový podvozok znížený na 127 mm, znížená hmotnosť vozidla – o 20 kg pri benzínovej a o 15 kg pri naftovej verzii – a nižšia hodnota koeficientu odporu vzduchu pozitívne ovplyvňujú jazdné a dynamické parametre – maximálnu rýchlosť, pružnosť i zrýchlenie.

Pohonné jednotky modelu Octavia RS spĺňajú normu EU 5. Benzínový motor 2,0 TSI/200 k má spotrebu 7,5 l/100 km a množstvo emisií CO2 je 175 g/km. Dieselový agregát 2,0 TDI CR/170 k je po prvý raz s priamym vstrekovaním paliva common rail, spotrebuje na 100 km 5,7 litra nafty a produkcia emisií CO2 činí len 150 g/km. Oba motory budú k dispozícii výlučne so šesťstupňovou manuálnou alebo – prvýkrát aj s dvojspojkovou DSG prevodovkou. Najvyššia rýchlosť s manuálnou prevodovkou je 225 km/h, s prevodovkou DSG 223 km/h.

Škoda Octavia Scout
Škoda Octavia Scout má zvýšený podvozok a zvládne aj poľné a nespevnené cesty

Vynovená je aj Škoda Octavia Scout. Spolu s Fabiou Scout a Roomsterom Scout sú v modelovom rade Scout vrcholom ponuky. Omladená silueta dostala tvár, ktorá je špecifická pre celý modelový rad Octavia: prepracovaná maska chladiča je lemovaná výraznými svetlometmi a masívny predný nárazník s hmlovými svetlometmi s Corner funkciou zvýrazňujú terénny vzhľad vozidla. Ochranné prvky karosérie dopĺňa nový metalický lak Rosso Brunello.

Dobrá priechodnosť terénom vďaka 179 mm svetlej výšky a ochrane podvozku sú pre Octaviu Scout postačujúce i pre nespevnené cesty. Pohon všetkých kolies je riešený štvrtou generáciou spojky Haldex, ktorá dokáže preniesť až 85 % krútiaceho momentu na jedno koleso. O pohon sa stará jeden z dvoch výkonných motorov v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou: benzínový 1,8 TS/160 k (EU 5) a naftový 2,0 TDI PD DPF/140 k (EU 4).

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.