Modernizované: Octavia RS a Scout

Pondelok, 11 máj 2009

Škoda Auto predstavila novú tvár modelov Octavia RS a Scout. Po modernizácii automobilu Octavia koncom minulého roka sa faceliftu dočkali aj športovo ladená Octavia RS a Octavia Scout. Oba modely ponúkajú okrem dizajnových zmien aj technologické novinky, medzi ktorými nechýba napríklad senzor kvality vzduchu pre klimatizáciu Climatronic či nové prvky svetelnej techniky.

Škoda Octavia RS
Škoda Octavia RS upúta svojim výkonom, dynamikou a jazdnými vlastnosťami

Omladená Octavia RS zaujme novo tvarovanou maskou chladiča s logom RS a zmenenými svetlometmi. Pri tejto verzii môžu byť po prvýkrát osadené xenonovými výbojkami s natáčacím modulom. Inovovaný nárazník so širším a výraznejším nasávacím otvorom ponúkne ďalšie dve novinky. Okrem hmlových svetlometov s Corner funkciou sú pre modely Octavia RS k dispozícii aj LED svetlá pre denné svietenie. Atraktívnejší tvar dostali aj združené kryty zadných svetiel. K dispozícii je nový metalický lak Anthracite a 18palcové kolesá. Športový podvozok znížený na 127 mm, znížená hmotnosť vozidla – o 20 kg pri benzínovej a o 15 kg pri naftovej verzii – a nižšia hodnota koeficientu odporu vzduchu pozitívne ovplyvňujú jazdné a dynamické parametre – maximálnu rýchlosť, pružnosť i zrýchlenie.

Pohonné jednotky modelu Octavia RS spĺňajú normu EU 5. Benzínový motor 2,0 TSI/200 k má spotrebu 7,5 l/100 km a množstvo emisií CO2 je 175 g/km. Dieselový agregát 2,0 TDI CR/170 k je po prvý raz s priamym vstrekovaním paliva common rail, spotrebuje na 100 km 5,7 litra nafty a produkcia emisií CO2 činí len 150 g/km. Oba motory budú k dispozícii výlučne so šesťstupňovou manuálnou alebo – prvýkrát aj s dvojspojkovou DSG prevodovkou. Najvyššia rýchlosť s manuálnou prevodovkou je 225 km/h, s prevodovkou DSG 223 km/h.

Škoda Octavia Scout
Škoda Octavia Scout má zvýšený podvozok a zvládne aj poľné a nespevnené cesty

Vynovená je aj Škoda Octavia Scout. Spolu s Fabiou Scout a Roomsterom Scout sú v modelovom rade Scout vrcholom ponuky. Omladená silueta dostala tvár, ktorá je špecifická pre celý modelový rad Octavia: prepracovaná maska chladiča je lemovaná výraznými svetlometmi a masívny predný nárazník s hmlovými svetlometmi s Corner funkciou zvýrazňujú terénny vzhľad vozidla. Ochranné prvky karosérie dopĺňa nový metalický lak Rosso Brunello.

Dobrá priechodnosť terénom vďaka 179 mm svetlej výšky a ochrane podvozku sú pre Octaviu Scout postačujúce i pre nespevnené cesty. Pohon všetkých kolies je riešený štvrtou generáciou spojky Haldex, ktorá dokáže preniesť až 85 % krútiaceho momentu na jedno koleso. O pohon sa stará jeden z dvoch výkonných motorov v spojení so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou: benzínový 1,8 TS/160 k (EU 5) a naftový 2,0 TDI PD DPF/140 k (EU 4).

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.