Na scéne nový Scénic a Grand Scénic

Štvrtok, 09 február 2012

Modernizované modely Scénic a väčší Grand Scénic dorazili už aj na Slovensko. Omladené veľkopriestorové Renaulty okrem vzhľadu dostali aj nové motory. Oba kompaktné francúzske MPV majú teraz hodnotnejší dizajn a Renault obmeňuje aj kľúčové pohonné jednotky.

Renault Grand Scenic
Modernizované duo Scénic a Grand Scénic osviežujú ponuku Renaultu i plejádu MPV

Zmeny, ktoré prichádzajú dva roky od uvedenia modelu, ktorého predaj dosiahol hranicu 400 tisíc, majú podporiť úspech nového modelu. Na prednej časti Scénica i predĺženého Grand Scénica zaujmú nové svetlomety i jeho celkové riešenie vrátane nového nárazníka i pestrejšie lakovaných plôch. V ňom je aj linka s diódami na denné svietenie a hmlové svetlá. Vodorovné linky majú potláčať dojem z vyššej karosérie. Na bokoch sú nové chrómované lišty, ktoré oživujú veľké bočné plochy. Bez zmeny neostala ani grafika zadných koncových svetiel. Aby zmenám nebol koniec, tak pribudli aj nové farby karosérie.

Oživenie sa dostalo aj interiéru, kde pribudli napríklad nové odtiene čalúnenia a obloženia. Nová je ponuka čalúnenia s novými textilnými materiálmi a kožou Alcantara. Vo výbave niektorých vyšších výbav nechýba audio Bose či navigácia Carminat Tom Tom. Pribudol aj elektronický systém Visio s kamerou na čelnom skle, ktorý zlepšuje nočné videnie a dokáže automaticky prepínať stretávacie a diaľkové svetlá a stráži aj nechcené vybočenie z jazdného pruhu. Spomeňme aj elektrickú parkovaciu brzdu a asistent rozjazdu do konca, zadnú parkovaciu kameru a parkovacie senzory.

Renault dôkladne modernizoval pohonné jednotky a uviedol dva nové motory Energy. Ich spoločným znakom je nízka spotreba paliva, nízka produkcia emisií CO2, nízke prevádzkové náklady a komfortnejšia jazda. Motor Energy dCi 130 (v ponuke Scénicu je od mája 2011) s objemom 1,6 litra dosahuje spotrebu len 4,4 l/100 km (emisie 115 g CO2/km), čo je o 20 % nižšia spotreba v porovnaní s motorom 1,9 dCi 130, ktorý nahrádza. V roku 2012 rozšíri Renault ponuka motorov aj o úplne nový benzínový motor Energy TCe 115.

Renault Grand Scenic Renault Scenic Renault Scenic Renault Grand Scenic Renault Grand Scenic Renault Grand Scenic Renault Grand Scenic Renault Grand Scenic
Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."