Najmenší Opel dostal meno Adam

Piatok, 13 júl 2012

Opel uvoľnil v týchto dňoch prvé oficiálne snímky a informácie o novom štýlovom modeli Adam, ktorý sa vo svetovej prémiére predstaví na jesennom autosalóne v Paríži. Séria fotografií odhaľuje exteriér i interiér mestského automobilu, ktorý prináša prémiové technológie do segmentu najmenších vozidiel.

Opel Adam
Nový najmenší Opel dostal meno Adam a premiéru bude mať na autosalóne v Paríži

Trojdverový mestský automobil sa svojou veľkosťou radí pod model Corsa. Je dlhý 3700 mm, na šírku má 1720 mm a rázvor náprav meria 2311 mm. Pre porovnanie – od Fiata 500 je dlhší o 15,5 cm a širší o niečo viac ako 9 cm, pričom rázvor má Opel Adam väčší ako Fiat 500 len o jeden centimeter.

Moderný interiér modelu Adam hýri pestrosťou farieb tak na palubnej doske ako aj na stredovej konzole, volante i výplni dverí. Bude ponúkať vysokú vybavenosť vrátane informačného systému so sedempalcovým displejom, rozhraním Bluetooth a možnosťou napojenia na smartfón. Priestranná kabína má atraktívny kokpit s dizajnovými prvkami prémium. Kruhové prístroje v dizajne chronometrov a spínače s chrómovanými obrubami vyžarujú auru športovej precíznosti.

Opel Adam sa bude spočiatku predávať s tromi úspornými benzínovými motormi, ktoré sa budú spájať s 5stupňovou manuálnou prevodovkou. Základným bude štvorvalec 1,2 litra s výkonom 70 koní, ďalším 1,4litrový v dvoch modifikáciách s výkonmi 87 a 100 koní.

Pri všetkých motoroch si zákazník bude môcť objednať technologický komplet ecoFLEX, ktorý bude mať systém Štart/Stop a ďalšie prvky na zníženie spotreby paliva. Neskôr pribudne nová generácia výkonných a účinných benzínových motorov vybavená priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbodúchadlom. Tie sa budú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou novej generácie.

Podvozok má Opel Adam vyladený s dôrazom na vysokú aktívnu bezpečnosť a jazdný komfort. Predná náprava typu McPherson je uchytená na pomocnom ráme, vzadu sú vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou. Kolesá bude mať Adam od 16 do 18 palcov. Elektrický posilňovač riadenia EPS má osobitný režim City, ktorý zvýši účinok posilňovača pri jazde malou rýchlosťou. Elektronický stabilizačný systém ESP najnovšej generácie je súčasťou sériového vybavenia všetkých verzií.

Vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti má zaručiť mimoriadne odolná kabína vyrobená prevažne z vysokopevnostnej ocele. Štandardné bezpečnostné vybavenie má čelné a bočné airbagy vpredu a bočné závesové airbagy, ale aj dvojstupňové napínače bezpečnostných pásov vpredu. Na zadných sedadlách delených v pomere 50:50 je uchytenie pre detské sedačky Isofix.

Oficiálna premiéra nového modelu Opel Adam bude na autosalóne v Paríži koncom septembra, prvé autá sa objavia u predajcov v januári 2013.

Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.