Najmenší Opel dostal meno Adam

Piatok, 13 júl 2012

Opel uvoľnil v týchto dňoch prvé oficiálne snímky a informácie o novom štýlovom modeli Adam, ktorý sa vo svetovej prémiére predstaví na jesennom autosalóne v Paríži. Séria fotografií odhaľuje exteriér i interiér mestského automobilu, ktorý prináša prémiové technológie do segmentu najmenších vozidiel.

Opel Adam
Nový najmenší Opel dostal meno Adam a premiéru bude mať na autosalóne v Paríži

Trojdverový mestský automobil sa svojou veľkosťou radí pod model Corsa. Je dlhý 3700 mm, na šírku má 1720 mm a rázvor náprav meria 2311 mm. Pre porovnanie – od Fiata 500 je dlhší o 15,5 cm a širší o niečo viac ako 9 cm, pričom rázvor má Opel Adam väčší ako Fiat 500 len o jeden centimeter.

Moderný interiér modelu Adam hýri pestrosťou farieb tak na palubnej doske ako aj na stredovej konzole, volante i výplni dverí. Bude ponúkať vysokú vybavenosť vrátane informačného systému so sedempalcovým displejom, rozhraním Bluetooth a možnosťou napojenia na smartfón. Priestranná kabína má atraktívny kokpit s dizajnovými prvkami prémium. Kruhové prístroje v dizajne chronometrov a spínače s chrómovanými obrubami vyžarujú auru športovej precíznosti.

Opel Adam sa bude spočiatku predávať s tromi úspornými benzínovými motormi, ktoré sa budú spájať s 5stupňovou manuálnou prevodovkou. Základným bude štvorvalec 1,2 litra s výkonom 70 koní, ďalším 1,4litrový v dvoch modifikáciách s výkonmi 87 a 100 koní.

Pri všetkých motoroch si zákazník bude môcť objednať technologický komplet ecoFLEX, ktorý bude mať systém Štart/Stop a ďalšie prvky na zníženie spotreby paliva. Neskôr pribudne nová generácia výkonných a účinných benzínových motorov vybavená priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbodúchadlom. Tie sa budú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou novej generácie.

Podvozok má Opel Adam vyladený s dôrazom na vysokú aktívnu bezpečnosť a jazdný komfort. Predná náprava typu McPherson je uchytená na pomocnom ráme, vzadu sú vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou. Kolesá bude mať Adam od 16 do 18 palcov. Elektrický posilňovač riadenia EPS má osobitný režim City, ktorý zvýši účinok posilňovača pri jazde malou rýchlosťou. Elektronický stabilizačný systém ESP najnovšej generácie je súčasťou sériového vybavenia všetkých verzií.

Vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti má zaručiť mimoriadne odolná kabína vyrobená prevažne z vysokopevnostnej ocele. Štandardné bezpečnostné vybavenie má čelné a bočné airbagy vpredu a bočné závesové airbagy, ale aj dvojstupňové napínače bezpečnostných pásov vpredu. Na zadných sedadlách delených v pomere 50:50 je uchytenie pre detské sedačky Isofix.

Oficiálna premiéra nového modelu Opel Adam bude na autosalóne v Paríži koncom septembra, prvé autá sa objavia u predajcov v januári 2013.

Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.