Najmenší Opel dostal meno Adam

Piatok, 13 júl 2012

Opel uvoľnil v týchto dňoch prvé oficiálne snímky a informácie o novom štýlovom modeli Adam, ktorý sa vo svetovej prémiére predstaví na jesennom autosalóne v Paríži. Séria fotografií odhaľuje exteriér i interiér mestského automobilu, ktorý prináša prémiové technológie do segmentu najmenších vozidiel.

Opel Adam
Nový najmenší Opel dostal meno Adam a premiéru bude mať na autosalóne v Paríži

Trojdverový mestský automobil sa svojou veľkosťou radí pod model Corsa. Je dlhý 3700 mm, na šírku má 1720 mm a rázvor náprav meria 2311 mm. Pre porovnanie – od Fiata 500 je dlhší o 15,5 cm a širší o niečo viac ako 9 cm, pričom rázvor má Opel Adam väčší ako Fiat 500 len o jeden centimeter.

Moderný interiér modelu Adam hýri pestrosťou farieb tak na palubnej doske ako aj na stredovej konzole, volante i výplni dverí. Bude ponúkať vysokú vybavenosť vrátane informačného systému so sedempalcovým displejom, rozhraním Bluetooth a možnosťou napojenia na smartfón. Priestranná kabína má atraktívny kokpit s dizajnovými prvkami prémium. Kruhové prístroje v dizajne chronometrov a spínače s chrómovanými obrubami vyžarujú auru športovej precíznosti.

Opel Adam sa bude spočiatku predávať s tromi úspornými benzínovými motormi, ktoré sa budú spájať s 5stupňovou manuálnou prevodovkou. Základným bude štvorvalec 1,2 litra s výkonom 70 koní, ďalším 1,4litrový v dvoch modifikáciách s výkonmi 87 a 100 koní.

Pri všetkých motoroch si zákazník bude môcť objednať technologický komplet ecoFLEX, ktorý bude mať systém Štart/Stop a ďalšie prvky na zníženie spotreby paliva. Neskôr pribudne nová generácia výkonných a účinných benzínových motorov vybavená priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbodúchadlom. Tie sa budú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou novej generácie.

Podvozok má Opel Adam vyladený s dôrazom na vysokú aktívnu bezpečnosť a jazdný komfort. Predná náprava typu McPherson je uchytená na pomocnom ráme, vzadu sú vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou. Kolesá bude mať Adam od 16 do 18 palcov. Elektrický posilňovač riadenia EPS má osobitný režim City, ktorý zvýši účinok posilňovača pri jazde malou rýchlosťou. Elektronický stabilizačný systém ESP najnovšej generácie je súčasťou sériového vybavenia všetkých verzií.

Vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti má zaručiť mimoriadne odolná kabína vyrobená prevažne z vysokopevnostnej ocele. Štandardné bezpečnostné vybavenie má čelné a bočné airbagy vpredu a bočné závesové airbagy, ale aj dvojstupňové napínače bezpečnostných pásov vpredu. Na zadných sedadlách delených v pomere 50:50 je uchytenie pre detské sedačky Isofix.

Oficiálna premiéra nového modelu Opel Adam bude na autosalóne v Paríži koncom septembra, prvé autá sa objavia u predajcov v januári 2013.

Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.