Najmenší Opel dostal meno Adam

Piatok, 13 júl 2012

Opel uvoľnil v týchto dňoch prvé oficiálne snímky a informácie o novom štýlovom modeli Adam, ktorý sa vo svetovej prémiére predstaví na jesennom autosalóne v Paríži. Séria fotografií odhaľuje exteriér i interiér mestského automobilu, ktorý prináša prémiové technológie do segmentu najmenších vozidiel.

Opel Adam
Nový najmenší Opel dostal meno Adam a premiéru bude mať na autosalóne v Paríži

Trojdverový mestský automobil sa svojou veľkosťou radí pod model Corsa. Je dlhý 3700 mm, na šírku má 1720 mm a rázvor náprav meria 2311 mm. Pre porovnanie – od Fiata 500 je dlhší o 15,5 cm a širší o niečo viac ako 9 cm, pričom rázvor má Opel Adam väčší ako Fiat 500 len o jeden centimeter.

Moderný interiér modelu Adam hýri pestrosťou farieb tak na palubnej doske ako aj na stredovej konzole, volante i výplni dverí. Bude ponúkať vysokú vybavenosť vrátane informačného systému so sedempalcovým displejom, rozhraním Bluetooth a možnosťou napojenia na smartfón. Priestranná kabína má atraktívny kokpit s dizajnovými prvkami prémium. Kruhové prístroje v dizajne chronometrov a spínače s chrómovanými obrubami vyžarujú auru športovej precíznosti.

Opel Adam sa bude spočiatku predávať s tromi úspornými benzínovými motormi, ktoré sa budú spájať s 5stupňovou manuálnou prevodovkou. Základným bude štvorvalec 1,2 litra s výkonom 70 koní, ďalším 1,4litrový v dvoch modifikáciách s výkonmi 87 a 100 koní.

Pri všetkých motoroch si zákazník bude môcť objednať technologický komplet ecoFLEX, ktorý bude mať systém Štart/Stop a ďalšie prvky na zníženie spotreby paliva. Neskôr pribudne nová generácia výkonných a účinných benzínových motorov vybavená priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbodúchadlom. Tie sa budú kombinovať so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou novej generácie.

Podvozok má Opel Adam vyladený s dôrazom na vysokú aktívnu bezpečnosť a jazdný komfort. Predná náprava typu McPherson je uchytená na pomocnom ráme, vzadu sú vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou. Kolesá bude mať Adam od 16 do 18 palcov. Elektrický posilňovač riadenia EPS má osobitný režim City, ktorý zvýši účinok posilňovača pri jazde malou rýchlosťou. Elektronický stabilizačný systém ESP najnovšej generácie je súčasťou sériového vybavenia všetkých verzií.

Vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti má zaručiť mimoriadne odolná kabína vyrobená prevažne z vysokopevnostnej ocele. Štandardné bezpečnostné vybavenie má čelné a bočné airbagy vpredu a bočné závesové airbagy, ale aj dvojstupňové napínače bezpečnostných pásov vpredu. Na zadných sedadlách delených v pomere 50:50 je uchytenie pre detské sedačky Isofix.

Oficiálna premiéra nového modelu Opel Adam bude na autosalóne v Paríži koncom septembra, prvé autá sa objavia u predajcov v januári 2013.

Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam Opel Adam
Autor: J. Goldberger
Foto: Opel
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.