Netradičný hybrid: Smart e-bike

Streda, 20 október 2010

Na tohtoročnom parížskom autosalóne mal premiéru aj netradičný hybridný pohon, ktorý kombinuje silu ľudských svalov a elektromotora. Ide o štúdiu elektrického bicykla e-bike smart, ktorý nevyžaduje vodičské oprávnenie. U tohto zaujímavého hybridu do rýchlosti 25 km/h sú zdrojom pohonu človek i elektromotor, pri vyššej rýchlosti sa potom elektromotor odpája.

Smart e-bike
K rodine hybridov Smart po automobile a skútri pribudla štúdia bicykla vystavená v Paríži

E-bike s typickými dizajnovými prvkami smartu má odľahčenú konštrukciu z ľahkých hliníkových profilov s väčším priemerom, ktorá zabezpečuje stabilitu a odolnosť voči krúteniu. Celkový futuristický dojem zvyšujú filigránske 26palcové kolesá z ľahkej zliatiny so šiestimi zdvojenými lúčmi. Obuté sú až štyri centimetre širokými pneumatikami.

Elektrický bicykel smart využíva ako súbežný pohon na zlepšenie výkonu, akcelerácie, či pri jazde do kopca elektromotor s výkonom 0,25 kW, ktorý je integrovaný do zadného kolesa. Napája sa z lítiovo-iónového akumulátora (napätie 36 V, kapacita 9 Ah) uloženého v ráme nad nábojom pedálov. Bicyklu umožňuje 2 až 3 hodinové nabitie zo štandardnej elektrickej sieťovej zásuvky prejsť vzdialenosť od 30 do 90 km. Pri brzdení počas jazdy sa pritom získaná energia ukladá späť do akumulátora.

Smart e-bike
Malý elektromotor s výkonom 0,25 kW je integrovaný do zadného kolesa a napája ho lítiovo-iónový akumulátor s napätím 36 V a kapacitou 9 Ah uložený v ráme nad nábojom pedálov

Dojazd e-bike závisí od stupňa požadovaného výkonu, ktorý sa dá nastaviť tlačidlom na riadení. K dispozícii sú štyri stupne prídavného výkonu elektromotora: od najmenšej po najväčšiu podporu práce svalov samotného cyklistu.

Celkový dojem, praktickosť využitia a jazdnú bezpečnosť bicykla dopĺňa čelný natáčajúci svetlomet a zadné svetlo s diódami LED integrované do spodnej časti sedadla.

Bicykel e-bike počíta s použitím telefónu Smartphone, ktorý za jazdy na seba preberá viacero funkcií, napríklad tachometra alebo merača pulzu. Smartphone môže byť súčasne spúšťač i imobilizér v jednom: po jeho vložení do držiaka automaticky aktivuje pohonný systém bicykla. Ak jazdec z neho vyberie svoj Smartphone, e-bike sa automaticky zamkne a je tak zabezpečený proti krádeži.

Smart e-bike
Štúdia elektrického bicykla e-bike smart nevyžaduje od jeho jazdca vodičské oprávnenie

Smartphone sa počas jazdy dobíja. Dá sa tiež využiť ako navigačný systém alebo palubný počítač, ktorý informuje o zostávajúcej kapacite batérie, aktuálnej, či priemernej rýchlosti. Súprava smart drive kit App zasa poskytuje jazdcovi mobilný prístup na internet, internetové rádio, správu hudobných playlistov a telefónny zoznam. Smartphone svojou funkciou GPS tracking dokáže vyhľadať miesto, kde je bicykel odstavený.

Autor: J. Goldberger
Foto: smart
Komentáre
Ja mám Smarta fortwo s nosičom na bicikle a chýba mi len smart bicykel.
Kde ho kúpim? a za koľko.
Pridal Peter Dimitrov v utorok 04 septembra 2012 o 17:29
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.