Netradičný hybrid: Smart e-bike

Streda, 20 október 2010

Na tohtoročnom parížskom autosalóne mal premiéru aj netradičný hybridný pohon, ktorý kombinuje silu ľudských svalov a elektromotora. Ide o štúdiu elektrického bicykla e-bike smart, ktorý nevyžaduje vodičské oprávnenie. U tohto zaujímavého hybridu do rýchlosti 25 km/h sú zdrojom pohonu človek i elektromotor, pri vyššej rýchlosti sa potom elektromotor odpája.

Smart e-bike
K rodine hybridov Smart po automobile a skútri pribudla štúdia bicykla vystavená v Paríži

E-bike s typickými dizajnovými prvkami smartu má odľahčenú konštrukciu z ľahkých hliníkových profilov s väčším priemerom, ktorá zabezpečuje stabilitu a odolnosť voči krúteniu. Celkový futuristický dojem zvyšujú filigránske 26palcové kolesá z ľahkej zliatiny so šiestimi zdvojenými lúčmi. Obuté sú až štyri centimetre širokými pneumatikami.

Elektrický bicykel smart využíva ako súbežný pohon na zlepšenie výkonu, akcelerácie, či pri jazde do kopca elektromotor s výkonom 0,25 kW, ktorý je integrovaný do zadného kolesa. Napája sa z lítiovo-iónového akumulátora (napätie 36 V, kapacita 9 Ah) uloženého v ráme nad nábojom pedálov. Bicyklu umožňuje 2 až 3 hodinové nabitie zo štandardnej elektrickej sieťovej zásuvky prejsť vzdialenosť od 30 do 90 km. Pri brzdení počas jazdy sa pritom získaná energia ukladá späť do akumulátora.

Smart e-bike
Malý elektromotor s výkonom 0,25 kW je integrovaný do zadného kolesa a napája ho lítiovo-iónový akumulátor s napätím 36 V a kapacitou 9 Ah uložený v ráme nad nábojom pedálov

Dojazd e-bike závisí od stupňa požadovaného výkonu, ktorý sa dá nastaviť tlačidlom na riadení. K dispozícii sú štyri stupne prídavného výkonu elektromotora: od najmenšej po najväčšiu podporu práce svalov samotného cyklistu.

Celkový dojem, praktickosť využitia a jazdnú bezpečnosť bicykla dopĺňa čelný natáčajúci svetlomet a zadné svetlo s diódami LED integrované do spodnej časti sedadla.

Bicykel e-bike počíta s použitím telefónu Smartphone, ktorý za jazdy na seba preberá viacero funkcií, napríklad tachometra alebo merača pulzu. Smartphone môže byť súčasne spúšťač i imobilizér v jednom: po jeho vložení do držiaka automaticky aktivuje pohonný systém bicykla. Ak jazdec z neho vyberie svoj Smartphone, e-bike sa automaticky zamkne a je tak zabezpečený proti krádeži.

Smart e-bike
Štúdia elektrického bicykla e-bike smart nevyžaduje od jeho jazdca vodičské oprávnenie

Smartphone sa počas jazdy dobíja. Dá sa tiež využiť ako navigačný systém alebo palubný počítač, ktorý informuje o zostávajúcej kapacite batérie, aktuálnej, či priemernej rýchlosti. Súprava smart drive kit App zasa poskytuje jazdcovi mobilný prístup na internet, internetové rádio, správu hudobných playlistov a telefónny zoznam. Smartphone svojou funkciou GPS tracking dokáže vyhľadať miesto, kde je bicykel odstavený.

Autor: J. Goldberger
Foto: smart
Komentáre
Ja mám Smarta fortwo s nosičom na bicikle a chýba mi len smart bicykel.
Kde ho kúpim? a za koľko.
Pridal Peter Dimitrov v utorok 04 septembra 2012 o 17:29
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.