Nissan 370Z: kratší, širší, nižší a silnejší

Piatok, 28 november 2008

Nový Nissan 370Z sa predstavil minulý týždeň na americkom trhu. Nástupca je kratší, širší, nižší a výkonnejší športový automobil ako jeho predchodca 350Z. Má kvalitnejší interiér, lepšiu ovládateľnosť a sľubuje aj viac zábavy.

Nissan 370Z Nissan 370Z

Nissan 370Z je dôsledným pokračovateľom pôvodného "zetka", keďže všetko zostalo tak ako u 350Z. Motor V6 vpredu, pohon kolies zadnej nápravy a dvojmiestna kabína ponúknu skvelé jazdné vlastnosti, dynamiku výkonného športiaka, vyšší výkon, lepšiu ovládateľnosť, ale aj kompaktnejšie rozmery a nižšiu hmotnosť.

Po kompletnom prepracovaní má nový model 370Z skrátený rázvor, karosériu s využitím ľahkých materiálov a nový motor s vyšším výkonom. Nissan 370Z osloví zákazníkov aj novou 7stupňovou automatickou prevodovkou s radením prostredníctvom páčok, ale aj systémom samočinného vyrovnávania otáčok s medziplynom pri použití 6stupňovej manuálnej prevodovky, čo je unikátna svetová novinka.

Nissan 370Z

Model 370Z poháňa 3,7litrový motor vidlicový šesťvalec (výkon 330 koní) s technológiou VVEL (Variable Valve Event and Lift), čo je systém ventilového rozvodu s premenným zdvihom a časovaním. Okrem vyššieho zdvihového objemu sa nový motor vyznačuje lepším rozložením výkonu až k hornej hranici otáčok (7500 ot/min), lepším výkonom v nižšom pásme otáčok a vyšším krútiacim momentom v hornom pásme, čo prináša úplne nové zážitky z jazdy. V porovnaní s predchádzajúcou konštrukciou je približne 35 percent súčiastok motora nových.

K novému motoru je možné si vybrať z dvoch nových technicky vyspelých prevodoviek. Šesťstupňová manuálna prevodovka s kratším odstupňovaním je ako prvá na svete vybavená systémom "SynchroRev Match", ktorý automaticky ladí otáčky (samočinným pridaním medziplynu) pri podraďovaní.

Dizajn exteriéru pôsobí športovejším dojmom a má uhladený aerodynamický tvar. Kompaktnejšie vonkajšie rozmery a širšie využitie ľahkých materiálov pomohli znížiť hmotnosť, ale konštrukcia karosérie sa celkovo spevnila a získala aj vyššiu tuhosť. Pozornosť venovaná detailu a funkčnosti je evidentná v dizajne celého exteriéru. Oproti predchádzajúcej generácii je vylepšené aj vnútorné usporiadanie, batožinový priestor je väčší a lepšie prístupný.

Do Európy, a aj k nám na Slovensko, dorazí nový Nissan 370Z v máji 2009. Cena by sa oproti predchádzajúcemu modelu 350Z (v súčasnosti sa predáva za cenu od 1 435 000 korún) mala mierne zvýšiť.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.