Nissan 370Z: šelma v predaji aj na Slovensku

Streda, 03 jún 2009

Na slovenský trh prichádza v týchto dňoch významná novinka v podobe výkonného športového automobilu Nissan 370Z. Je pokračovateľom osvedčenej línie predchádzajúcich modelov Z, predovšetkým však priamym nástupcom modelu 350Z. Ponúka vlastnosti rýdzo športového automobilu, oproti predchodcovi vyšší výkon a lepšie ovládanie vďaka kompaktnejším rozmerom a nižšej hmotnosti.

Nissan 370Z

Nový Nissan 370Z má nový motor s objemom 3,7 litra so zvýšeným výkonom (331 k/7000 ot, 366 Nm/5200 ot), nová je aj sedemstupňová automatická prevodovka, šesťstupňová manuálna a zadný diferenciál so zvýšenou svornosťou. Zmenený dizajn je viac agresívny a zmenené sú aj niektoré vonkajšie rozmery: 370Z je kratší o 10 cm, je širší a rázvor má väčší o 5,5 cm. Použitím nových ľahších materiálov je nižšia aj celková hmotnosť o 32 kg. Oproti predchodcovi je nový model svižnejší, obratnejší a stabilnejší vďaka skrátenému rázvoru náprav, širšiemu rozchodu kolies a nižšej hmotnosti.

Pozornosť si zasluhuje vylepšená šesťstupňová manuálna prevodovka s tesnejším odstupňovaním. Ako prvá na svete je vybavená systémom automatickej synchronizácie otáčok pri radení, čo umožňuje vodičovi veľmi rýchlo zaradiť prevodový stupeň, ľahšie a rýchlejšie ako by to zvládal napríklad skúsený vodič pomocou tradičného spôsobu päta-špička. Funkcia "Synchro Rev Control" pri radení automaticky reguluje otáčky motora a v podstate ide o radenie s medziplynom, ktoré umožňuje jeho hladší priebeh. Nová sedemstupňová automatická prevodovka modelu 370Z má manuálny aj automatický režim. Je tiež vybavená systémom automatickej úpravy otáčok pri podraďovaní (DRM), čo v manuálnom režime umožňuje radiť rovnako rýchlo ako s ručnou prevodovkou.

Nissan 370Z

Nový Nissan 370Z s tradičným dvojsedadlovým usporiadaním má dynamický a štýlový dizajn a odvážnejší vzhľad, pevnejšiu konštrukciu a lepšie jazdné vlastnosti. Modernizovaný interiér má prístrojový panel z mäkkých materiálov, rozmernejšie prístroje a tlačidlo na štartovanie a vypínanie motora. Už v základnej výbave má športové sedadlá a volant, hliníkové pedále, stabilizačný systém, šesť airbagov, automatickú klimatizáciu, autorádio s CD prehrávačom, xenónové svetlomety, elektrické ovládanie okien a vonkajších zrkadiel (vrátane sklápania a vyhrievania) a hliníkové kolesá s pneumatikami 225/50 R18 vpredu a 245/45 R18 vzadu.

Nissan 370Z sa na Slovensku začína predávať 8. júna. Jeho cena je od 39 590 eur (1 192 688 Sk).

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.