Nissan 370Z: šelma v predaji aj na Slovensku

Streda, 03 jún 2009

Na slovenský trh prichádza v týchto dňoch významná novinka v podobe výkonného športového automobilu Nissan 370Z. Je pokračovateľom osvedčenej línie predchádzajúcich modelov Z, predovšetkým však priamym nástupcom modelu 350Z. Ponúka vlastnosti rýdzo športového automobilu, oproti predchodcovi vyšší výkon a lepšie ovládanie vďaka kompaktnejším rozmerom a nižšej hmotnosti.

Nissan 370Z

Nový Nissan 370Z má nový motor s objemom 3,7 litra so zvýšeným výkonom (331 k/7000 ot, 366 Nm/5200 ot), nová je aj sedemstupňová automatická prevodovka, šesťstupňová manuálna a zadný diferenciál so zvýšenou svornosťou. Zmenený dizajn je viac agresívny a zmenené sú aj niektoré vonkajšie rozmery: 370Z je kratší o 10 cm, je širší a rázvor má väčší o 5,5 cm. Použitím nových ľahších materiálov je nižšia aj celková hmotnosť o 32 kg. Oproti predchodcovi je nový model svižnejší, obratnejší a stabilnejší vďaka skrátenému rázvoru náprav, širšiemu rozchodu kolies a nižšej hmotnosti.

Pozornosť si zasluhuje vylepšená šesťstupňová manuálna prevodovka s tesnejším odstupňovaním. Ako prvá na svete je vybavená systémom automatickej synchronizácie otáčok pri radení, čo umožňuje vodičovi veľmi rýchlo zaradiť prevodový stupeň, ľahšie a rýchlejšie ako by to zvládal napríklad skúsený vodič pomocou tradičného spôsobu päta-špička. Funkcia "Synchro Rev Control" pri radení automaticky reguluje otáčky motora a v podstate ide o radenie s medziplynom, ktoré umožňuje jeho hladší priebeh. Nová sedemstupňová automatická prevodovka modelu 370Z má manuálny aj automatický režim. Je tiež vybavená systémom automatickej úpravy otáčok pri podraďovaní (DRM), čo v manuálnom režime umožňuje radiť rovnako rýchlo ako s ručnou prevodovkou.

Nissan 370Z

Nový Nissan 370Z s tradičným dvojsedadlovým usporiadaním má dynamický a štýlový dizajn a odvážnejší vzhľad, pevnejšiu konštrukciu a lepšie jazdné vlastnosti. Modernizovaný interiér má prístrojový panel z mäkkých materiálov, rozmernejšie prístroje a tlačidlo na štartovanie a vypínanie motora. Už v základnej výbave má športové sedadlá a volant, hliníkové pedále, stabilizačný systém, šesť airbagov, automatickú klimatizáciu, autorádio s CD prehrávačom, xenónové svetlomety, elektrické ovládanie okien a vonkajších zrkadiel (vrátane sklápania a vyhrievania) a hliníkové kolesá s pneumatikami 225/50 R18 vpredu a 245/45 R18 vzadu.

Nissan 370Z sa na Slovensku začína predávať 8. júna. Jeho cena je od 39 590 eur (1 192 688 Sk).

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5