Nissan Invitation + 3: pozvánka do Ženevy

Streda, 29 február 2012

Nissan odhalí na blížiacom sa autosalóne v Ženeve štyri koncepty, z ktorých dva budú mať svetovú premiéru. Pripravované koncepty ponúknu prvýkrát možnosť vidieť dynamický hatchback s priliehavým názvom Invitation.

Nissan Invitation
Nissan Invitation sa vzhľadom na svoje proporcie môže stať nástupcom modelu Note

Jednou z hlavných noviniek bude svetová premiéra konceptu Invitation, predobrazu nového produkčného modelu, ktorého predstavenie je v Európe plánované na rok 2013. Nový model má doplniť v ponuke menšiu Micru a crossover Juke a automobilka Nissan tak bude v tomto segmente disponovať jednou z najširších ponúk zo všetkých výrobcov.

Invitation ponúka energický dizajn a moderný a priestranný interiér v kompaktnom balení. Atraktívny koncept demonštruje aktuálnu filozofiu značky Nissan na poli odľahčených konštrukcií a moderných motorov. Temperamentná povaha sa v ňom skombinuje s nízkou spotrebou paliva a nízkymi emisiami. Invitation by mohol byť náhradou za súčasný model Note, ktorý sa predáva od roku 2006.

Invitation disponuje niektorými z najmodernejších technológií vo svojej triede, akými sú napríklad uznávaný systém monitorovania okolia vozidla (AVM), ktorý ponúka pohľad na vozidlo z vtáčej perspektívy a uľahčuje tak parkovanie. Alebo systém Nissan Safety Shield využívajúci kamery a snímače priblíženia na varovanie vodiča pred možným nebezpečenstvom.

Druhým konceptom Nissanu v Ženeve je plne elektrický model e-NV200. Koncept vychádza z globálne oceňovaného rodinného vozidla NV200, ktorý vo verziách Combi a Evalia ponúka pohodlnú prepravu až siedmich cestujúcich. Koncept e-NV200 nadväzuje na osobný Leaf, ktorý sa predáva už aj v Európe.

Do budúcnosti sa pozerá aj ďalší koncept – Juke Nismo. Vozidlo, ktoré bolo prvýkrát predstavené v decembri 2011 na tokijskom autosalóne, obohacuje osobitý crossover Juke o športové gény. Juke Nismo sa inšpiruje v legendárnej športovej divízii automobilky Nissan a poodkrýva strategický záujem automobilky Nissan uvádzať na trh výkonné a prémiové športové verzie.

Štyri spomínané koncepty budú v Ženeve sprevádzať mestská Micra, crossovery Juke a Qashqai, terénne Navara a Pathfinder, elektromobil Nissan Leaf a superšport GT-R.

Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Nismo Nissan Nismo
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.