Nissan Invitation + 3: pozvánka do Ženevy

Streda, 29 február 2012

Nissan odhalí na blížiacom sa autosalóne v Ženeve štyri koncepty, z ktorých dva budú mať svetovú premiéru. Pripravované koncepty ponúknu prvýkrát možnosť vidieť dynamický hatchback s priliehavým názvom Invitation.

Nissan Invitation
Nissan Invitation sa vzhľadom na svoje proporcie môže stať nástupcom modelu Note

Jednou z hlavných noviniek bude svetová premiéra konceptu Invitation, predobrazu nového produkčného modelu, ktorého predstavenie je v Európe plánované na rok 2013. Nový model má doplniť v ponuke menšiu Micru a crossover Juke a automobilka Nissan tak bude v tomto segmente disponovať jednou z najširších ponúk zo všetkých výrobcov.

Invitation ponúka energický dizajn a moderný a priestranný interiér v kompaktnom balení. Atraktívny koncept demonštruje aktuálnu filozofiu značky Nissan na poli odľahčených konštrukcií a moderných motorov. Temperamentná povaha sa v ňom skombinuje s nízkou spotrebou paliva a nízkymi emisiami. Invitation by mohol byť náhradou za súčasný model Note, ktorý sa predáva od roku 2006.

Invitation disponuje niektorými z najmodernejších technológií vo svojej triede, akými sú napríklad uznávaný systém monitorovania okolia vozidla (AVM), ktorý ponúka pohľad na vozidlo z vtáčej perspektívy a uľahčuje tak parkovanie. Alebo systém Nissan Safety Shield využívajúci kamery a snímače priblíženia na varovanie vodiča pred možným nebezpečenstvom.

Druhým konceptom Nissanu v Ženeve je plne elektrický model e-NV200. Koncept vychádza z globálne oceňovaného rodinného vozidla NV200, ktorý vo verziách Combi a Evalia ponúka pohodlnú prepravu až siedmich cestujúcich. Koncept e-NV200 nadväzuje na osobný Leaf, ktorý sa predáva už aj v Európe.

Do budúcnosti sa pozerá aj ďalší koncept – Juke Nismo. Vozidlo, ktoré bolo prvýkrát predstavené v decembri 2011 na tokijskom autosalóne, obohacuje osobitý crossover Juke o športové gény. Juke Nismo sa inšpiruje v legendárnej športovej divízii automobilky Nissan a poodkrýva strategický záujem automobilky Nissan uvádzať na trh výkonné a prémiové športové verzie.

Štyri spomínané koncepty budú v Ženeve sprevádzať mestská Micra, crossovery Juke a Qashqai, terénne Navara a Pathfinder, elektromobil Nissan Leaf a superšport GT-R.

Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Nismo Nissan Nismo
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.