Nissan Invitation + 3: pozvánka do Ženevy

Streda, 29 február 2012

Nissan odhalí na blížiacom sa autosalóne v Ženeve štyri koncepty, z ktorých dva budú mať svetovú premiéru. Pripravované koncepty ponúknu prvýkrát možnosť vidieť dynamický hatchback s priliehavým názvom Invitation.

Nissan Invitation
Nissan Invitation sa vzhľadom na svoje proporcie môže stať nástupcom modelu Note

Jednou z hlavných noviniek bude svetová premiéra konceptu Invitation, predobrazu nového produkčného modelu, ktorého predstavenie je v Európe plánované na rok 2013. Nový model má doplniť v ponuke menšiu Micru a crossover Juke a automobilka Nissan tak bude v tomto segmente disponovať jednou z najširších ponúk zo všetkých výrobcov.

Invitation ponúka energický dizajn a moderný a priestranný interiér v kompaktnom balení. Atraktívny koncept demonštruje aktuálnu filozofiu značky Nissan na poli odľahčených konštrukcií a moderných motorov. Temperamentná povaha sa v ňom skombinuje s nízkou spotrebou paliva a nízkymi emisiami. Invitation by mohol byť náhradou za súčasný model Note, ktorý sa predáva od roku 2006.

Invitation disponuje niektorými z najmodernejších technológií vo svojej triede, akými sú napríklad uznávaný systém monitorovania okolia vozidla (AVM), ktorý ponúka pohľad na vozidlo z vtáčej perspektívy a uľahčuje tak parkovanie. Alebo systém Nissan Safety Shield využívajúci kamery a snímače priblíženia na varovanie vodiča pred možným nebezpečenstvom.

Druhým konceptom Nissanu v Ženeve je plne elektrický model e-NV200. Koncept vychádza z globálne oceňovaného rodinného vozidla NV200, ktorý vo verziách Combi a Evalia ponúka pohodlnú prepravu až siedmich cestujúcich. Koncept e-NV200 nadväzuje na osobný Leaf, ktorý sa predáva už aj v Európe.

Do budúcnosti sa pozerá aj ďalší koncept – Juke Nismo. Vozidlo, ktoré bolo prvýkrát predstavené v decembri 2011 na tokijskom autosalóne, obohacuje osobitý crossover Juke o športové gény. Juke Nismo sa inšpiruje v legendárnej športovej divízii automobilky Nissan a poodkrýva strategický záujem automobilky Nissan uvádzať na trh výkonné a prémiové športové verzie.

Štyri spomínané koncepty budú v Ženeve sprevádzať mestská Micra, crossovery Juke a Qashqai, terénne Navara a Pathfinder, elektromobil Nissan Leaf a superšport GT-R.

Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Invitation Nissan Nismo Nissan Nismo
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.