Nissan Juke-R: Dávid s výkonom Goliáša

Piatok, 11 november 2011

Prvé oficiálne predstavenie nekompromisného kompaktného crossovera Nissan Juke-R sa konalo celkom nečakane na tlačovej konferencii usporiadanej v Malage z úplne iných dôvodov. Nissan totiž toto podujatie usporiadal pri príležitosti predstavenia vozidla Qashqai a automobilka práve tu neplánovane a prekvapivo odhalila nový model Juke-R.

Nissan_Juke-R Malaga
Extrémny crossover Nissan Juke-R sa v reálnej podobe predstavil v španielskej Malage

Bolo to obrovské prekvapenie, keď na záver tlačovej konferencie po prvý raz naživo odhalili ako "špeciálneho hosťa" práve Nissan Juke-R. Model Juke-R je kombináciou odvážneho a aj provokatívneho dizajnu, vysokého výkonu a rýchlosti, za čo vďačí technike staršieho a silnejšieho brata, vlajkovému modelu Nissan GT-R, ktorého "orgány" používa tento v súčasnosti najrýchlejší a najvýkonnejší crossover na svete.

Nissan Juke-R existuje len v dvoch exemplároch. Jeden s ľavostranným (európska verzia), druhý s pravostranným (verzia britská) riadením. Vývoj je dielom automobilky Nissan, zatiaľ čo výrobu prevzal popredný špecialista na úpravy pre motoristický šport, spoločnosť RML, v spolupráci s európskym technologickým centrom Nissan Technology Centre for Europe (NTC-E).

Pohonné ústrojenstvo si Juke-R, ako sme už spomenuli, požičal od modelu GT-R. Prakticky kompletné, vrátane pohonu všetkých kolies. Pohonným agregátom je vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra preplňovaný dvoma turbodúchadlami, vďaka ktorým dosahuje najvyšší výkon 530 koní. S ním dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy. Výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 20palcových kolies.

Testovanie oboch nových modelov Nissan Juke-R sa začne v novembri tohto roku. Do sériovej výroby sa tento Dávid na kolesách pravdepodobne nikdy nedostane, Nissan totiž týmto extrémnym modelom testuje záujem verejnosti o rýchly a výkonný crossover.

Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.