Nissan Juke-R: Dávid s výkonom Goliáša

Piatok, 11 november 2011

Prvé oficiálne predstavenie nekompromisného kompaktného crossovera Nissan Juke-R sa konalo celkom nečakane na tlačovej konferencii usporiadanej v Malage z úplne iných dôvodov. Nissan totiž toto podujatie usporiadal pri príležitosti predstavenia vozidla Qashqai a automobilka práve tu neplánovane a prekvapivo odhalila nový model Juke-R.

Nissan_Juke-R Malaga
Extrémny crossover Nissan Juke-R sa v reálnej podobe predstavil v španielskej Malage

Bolo to obrovské prekvapenie, keď na záver tlačovej konferencie po prvý raz naživo odhalili ako "špeciálneho hosťa" práve Nissan Juke-R. Model Juke-R je kombináciou odvážneho a aj provokatívneho dizajnu, vysokého výkonu a rýchlosti, za čo vďačí technike staršieho a silnejšieho brata, vlajkovému modelu Nissan GT-R, ktorého "orgány" používa tento v súčasnosti najrýchlejší a najvýkonnejší crossover na svete.

Nissan Juke-R existuje len v dvoch exemplároch. Jeden s ľavostranným (európska verzia), druhý s pravostranným (verzia britská) riadením. Vývoj je dielom automobilky Nissan, zatiaľ čo výrobu prevzal popredný špecialista na úpravy pre motoristický šport, spoločnosť RML, v spolupráci s európskym technologickým centrom Nissan Technology Centre for Europe (NTC-E).

Pohonné ústrojenstvo si Juke-R, ako sme už spomenuli, požičal od modelu GT-R. Prakticky kompletné, vrátane pohonu všetkých kolies. Pohonným agregátom je vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra preplňovaný dvoma turbodúchadlami, vďaka ktorým dosahuje najvyšší výkon 530 koní. S ním dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy. Výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 20palcových kolies.

Testovanie oboch nových modelov Nissan Juke-R sa začne v novembri tohto roku. Do sériovej výroby sa tento Dávid na kolesách pravdepodobne nikdy nedostane, Nissan totiž týmto extrémnym modelom testuje záujem verejnosti o rýchly a výkonný crossover.

Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.