Nissan Juke-R: Dávid s výkonom Goliáša

Piatok, 11 november 2011

Prvé oficiálne predstavenie nekompromisného kompaktného crossovera Nissan Juke-R sa konalo celkom nečakane na tlačovej konferencii usporiadanej v Malage z úplne iných dôvodov. Nissan totiž toto podujatie usporiadal pri príležitosti predstavenia vozidla Qashqai a automobilka práve tu neplánovane a prekvapivo odhalila nový model Juke-R.

Nissan_Juke-R Malaga
Extrémny crossover Nissan Juke-R sa v reálnej podobe predstavil v španielskej Malage

Bolo to obrovské prekvapenie, keď na záver tlačovej konferencie po prvý raz naživo odhalili ako "špeciálneho hosťa" práve Nissan Juke-R. Model Juke-R je kombináciou odvážneho a aj provokatívneho dizajnu, vysokého výkonu a rýchlosti, za čo vďačí technike staršieho a silnejšieho brata, vlajkovému modelu Nissan GT-R, ktorého "orgány" používa tento v súčasnosti najrýchlejší a najvýkonnejší crossover na svete.

Nissan Juke-R existuje len v dvoch exemplároch. Jeden s ľavostranným (európska verzia), druhý s pravostranným (verzia britská) riadením. Vývoj je dielom automobilky Nissan, zatiaľ čo výrobu prevzal popredný špecialista na úpravy pre motoristický šport, spoločnosť RML, v spolupráci s európskym technologickým centrom Nissan Technology Centre for Europe (NTC-E).

Pohonné ústrojenstvo si Juke-R, ako sme už spomenuli, požičal od modelu GT-R. Prakticky kompletné, vrátane pohonu všetkých kolies. Pohonným agregátom je vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra preplňovaný dvoma turbodúchadlami, vďaka ktorým dosahuje najvyšší výkon 530 koní. S ním dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy. Výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 20palcových kolies.

Testovanie oboch nových modelov Nissan Juke-R sa začne v novembri tohto roku. Do sériovej výroby sa tento Dávid na kolesách pravdepodobne nikdy nedostane, Nissan totiž týmto extrémnym modelom testuje záujem verejnosti o rýchly a výkonný crossover.

Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.