Nissan Juke-R: Dávid s výkonom Goliáša

Piatok, 11 november 2011

Prvé oficiálne predstavenie nekompromisného kompaktného crossovera Nissan Juke-R sa konalo celkom nečakane na tlačovej konferencii usporiadanej v Malage z úplne iných dôvodov. Nissan totiž toto podujatie usporiadal pri príležitosti predstavenia vozidla Qashqai a automobilka práve tu neplánovane a prekvapivo odhalila nový model Juke-R.

Nissan_Juke-R Malaga
Extrémny crossover Nissan Juke-R sa v reálnej podobe predstavil v španielskej Malage

Bolo to obrovské prekvapenie, keď na záver tlačovej konferencie po prvý raz naživo odhalili ako "špeciálneho hosťa" práve Nissan Juke-R. Model Juke-R je kombináciou odvážneho a aj provokatívneho dizajnu, vysokého výkonu a rýchlosti, za čo vďačí technike staršieho a silnejšieho brata, vlajkovému modelu Nissan GT-R, ktorého "orgány" používa tento v súčasnosti najrýchlejší a najvýkonnejší crossover na svete.

Nissan Juke-R existuje len v dvoch exemplároch. Jeden s ľavostranným (európska verzia), druhý s pravostranným (verzia britská) riadením. Vývoj je dielom automobilky Nissan, zatiaľ čo výrobu prevzal popredný špecialista na úpravy pre motoristický šport, spoločnosť RML, v spolupráci s európskym technologickým centrom Nissan Technology Centre for Europe (NTC-E).

Pohonné ústrojenstvo si Juke-R, ako sme už spomenuli, požičal od modelu GT-R. Prakticky kompletné, vrátane pohonu všetkých kolies. Pohonným agregátom je vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra preplňovaný dvoma turbodúchadlami, vďaka ktorým dosahuje najvyšší výkon 530 koní. S ním dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy. Výkon sa na cestu prenáša prostredníctvom 20palcových kolies.

Testovanie oboch nových modelov Nissan Juke-R sa začne v novembri tohto roku. Do sériovej výroby sa tento Dávid na kolesách pravdepodobne nikdy nedostane, Nissan totiž týmto extrémnym modelom testuje záujem verejnosti o rýchly a výkonný crossover.

Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga Nissan_Juke-R Malaga
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring