Nissan Juke-R: malý divoch

Streda, 18 január 2012

Takýto crossover tu ešte nebol. S rýchlosťou 257 km/h je najrýchlejší na svete a z nuly na stovku zrýchľuje za 3,7 sekundy. Nissan Juke-R je súrodencom staršieho a silnejšieho brata, resp. skôr krížencom so superšportom GT-R. Spojením modelov Juke a GT-R tak vznikol kompaktný crossover schopný jazdiť rýchlo ako vychýrené športové autá prémiových značiek.

Nissan Juke-R
Diabol v tele malého crossovera: 485 koní, 588 Nm, 257 km/h a stovka za 3,7 sekundy

Spoločnosť Nissan oficiálnym zverejnením technických údajov o modeli Juke-R potvrdila, čo pred časom sľúbila a do extravagantného modelu Juke transplantovala orgány výkonného superšportu. Práca je dielom inžinierov britského technologického centra Nissanu a firmy Ray Mallock Limited, ktorá pripravuje autá rôznych značiek na pretekárske účely.

Za 22 týždňov vznikli dva modely, jeden s pravostranným riadením a druhý s riadením na ľavej strane – pre britské pomery, kde sa jazdí vľavo. Konečnú fázu vývoja projektu nazvaného Super Juke-R zavŕšilo rozsiahle testovanie oboch prototypov.

Juke-R , štúdia superšportového crossoveru, spája výkon a ovládateľnosť legendárneho modelu GT-R s odvážnym dizajnom vozidla Juke. Techniku modelu GT-R prevzal Juke-R vrátane pohonu všetkých štyroch kolies. Podobne prevzal kompletnú pohonnú jednotku, teda vidlicový šesťvalec s objemom 3,8 litra, ktorý v GT-R s dvoma turbodúchadlami produkuje 530 koní, vďaka ktorým zrýchľuje na stovku pod štyri sekundy. V Juke-R však výkon šesťvalca znížili na 485 koní a krútiaci moment na 588 Nm.

Rozmery vozidla Juke-R sú rovnaké na dĺžku (4135 mm) a výšku (1575 mm) ako má sériový Juke, rovnaký je aj rázvor (2530 mm), len šírka narástla z 1765 mm na 1910 mm a klenuté podbehy kolies skrývajú 20palcové kované zliatinové disky Rays. Napriek týmto úpravám Juke-R viac pripomína sériový Juke ako GT-R.

V interiéri sú pre vodiča a spolujazdca pripravené pretekárske sedadlá OMP a na dosah ruky majú všetky ovládacie prvky a prístroje z vozidla GT-R. V strede prístrojovej dosky sa nachádza 7palcová dotyková obrazovka, ktorú poznajú majitelia vozidla GT-R.

Testovanie ukázalo, že crossover Juke-R ponúka ovládateľnosť typickú pre superauto, a to vďaka použitiu zavesenia kolies a pohonnej sústavy z modelu Nissan GT-R, ochrannému rámu, ktorý vyhovuje bezpečnostným štandardom FIA a unikátnemu rozdeleniu zadného krídla.

V priamom porovnaní má model GT-R vyššiu maximálnu rýchlosť vďaka aerodynamickejšiemu tvaru, aj keď pohonná jednotka je rovnaká. Vozidlo GT-R je taktiež ľahšie než Juke-R kvôli ochrannému rámu a doplnkovému zosilneniu podvozku, ktoré bolo potrebné pre zabudovanie komponentov superauta do tela crossoveru Juke.

Nissan Juke-R Nissan Juke-R Nissan Juke-R Nissan Juke-R
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.