Nissan Leaf II: e-Pedal

Štvrtok, 20 júl 2017

Nissan pripravuje elektrický model Leaf druhej generácie. Predstaviť sa ho chystá 6. septembra na autosalóne vo Frankfurte a má niesť pomenovanie e-Pedal.

Nissan Leaf II
Teaserová snímka hlavného svetlometu Nissana e-Pedal napovedá, že aj dizajn karosérie elektrického modelu japonskej automobilky sa výrazne zmodernizuje

Nový model prichádza šesť rokov po tom, ako sa prvé kusy dostali do Európy, pričom v Japonsku a Amerike jazdili už o rok skôr. Takže obnova modelu bola žiaduca a prakticky nevyhnutná. Premiéra vo Frankfurte prebehne začiatkom septembra, krátko na to má ísť nový Nissan druhej generácie do predaja.

Zatiaľ Nissan nezverejnil žiadnu snímku, ktorá by napovedala ako nový feaf bude vyzerať. Upútavka na hlavný svetlomet, ktorú nedávno publikovali v zahraničí, síce toho príliš veľa nenapovie, ale o novom modeli elektrického Leafu e-Padal naznačuje, že novinka vybočuje zo stereotypu, takže na dizajn sa môžeme tešiť. Možno sa na karosérii objavia niektoré prvky známej štúdie IDS.

Ako nový leaf bude fungovať? Vraj jediným prepnutím páčky na centrálnej konzole premení táto technológia plynový pedál na e-Pedal, ktorý umožní vodičovi zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou plynového pedála. Technológia e-Pedal je celosvetovo prvým ovládaním vozidla, ktoré je založené na použití jediného pedála a umožní vodičovi zastaviť i na svahu a následne opäť pokračovať v jazde.

Vodič až 90 % ovládania vozidla zvládne jediným pedálom, čo vodičovi zjednoduší jazdu. Pri jazde v hustej mestskej premávke tak nebude musieť používať dva pedále a jazda bude jednoduchšia a príjemnejšia.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.