Nissan Leaf II: e-Pedal

Štvrtok, 20 júl 2017

Nissan pripravuje elektrický model Leaf druhej generácie. Predstaviť sa ho chystá 6. septembra na autosalóne vo Frankfurte a má niesť pomenovanie e-Pedal.

Nissan Leaf II
Teaserová snímka hlavného svetlometu Nissana e-Pedal napovedá, že aj dizajn karosérie elektrického modelu japonskej automobilky sa výrazne zmodernizuje

Nový model prichádza šesť rokov po tom, ako sa prvé kusy dostali do Európy, pričom v Japonsku a Amerike jazdili už o rok skôr. Takže obnova modelu bola žiaduca a prakticky nevyhnutná. Premiéra vo Frankfurte prebehne začiatkom septembra, krátko na to má ísť nový Nissan druhej generácie do predaja.

Zatiaľ Nissan nezverejnil žiadnu snímku, ktorá by napovedala ako nový feaf bude vyzerať. Upútavka na hlavný svetlomet, ktorú nedávno publikovali v zahraničí, síce toho príliš veľa nenapovie, ale o novom modeli elektrického Leafu e-Padal naznačuje, že novinka vybočuje zo stereotypu, takže na dizajn sa môžeme tešiť. Možno sa na karosérii objavia niektoré prvky známej štúdie IDS.

Ako nový leaf bude fungovať? Vraj jediným prepnutím páčky na centrálnej konzole premení táto technológia plynový pedál na e-Pedal, ktorý umožní vodičovi zrýchľovať, spomaľovať a zastavovať iba pomocou plynového pedála. Technológia e-Pedal je celosvetovo prvým ovládaním vozidla, ktoré je založené na použití jediného pedála a umožní vodičovi zastaviť i na svahu a následne opäť pokračovať v jazde.

Vodič až 90 % ovládania vozidla zvládne jediným pedálom, čo vodičovi zjednoduší jazdu. Pri jazde v hustej mestskej premávke tak nebude musieť používať dva pedále a jazda bude jednoduchšia a príjemnejšia.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.