Nissan Leaf aj na pretekárske okruhy

Štvrtok, 05 máj 2011

Nissan Leaf, európske auto roka, zároveň prvý elektromobil (nulové emisie z výfuku), ktorý je plnohodnotným autom. Práve tento Nissan Leaf si vzala do parády divízia Nismo, dvorný športový úpravca automobilky. Ako to dopadlo, ukazuje fotografia, na ktorej je pretekársky Nissan Leaf Nismo RC. Na sériový päťdverový hatchback nižšej strednej triedy sa síce svojim exteriérom vôbec nepodobá (nielen kvôli chýbajúcim zadným bočným dverám), zato však pod karosériou je nezmenená technika pôvodného Nissanu Leaf.

Nissan Leaf
Nissan Leaf Nismo RC, pretekársky elektromobil, svojim exteriérom nepripomína sériový Leaf

Nissan predstavil pretekársku verziu elektromobilu Leaf Nismo RC na nedávno skončenom autosalóne v New Yorku. Na jeho dizajne si popracovalo Globálne dizajnérske stredisko Nissanu. Pohrali sa s pôvodným Leafom poriadne, pretože pretekárskemu vzhľadu ťažko niečo vyčítať. Hovoria o tom nielen jeho dokonalé aerodynamická tvary, 18palcové hliníkové disky a pretekárske pneumatiky Bridgestone veľkosti 225/40, ale aj nastaviteľný zadný prítlačný spojler.

Zásadným zmenám došlo nielen vo vzhľade Nissanu Leaf, ale aj v materiáloch nových častí karosérie (vyrobené z karbónových vlákien), ktorej predná a zadná časť sú odnímateľné a tiež rozmeroch automobilu. Pretekársky Leaf Nismo RC je dlhší síce len o 2 cm (447 cm), ale širší o 17 cm (194 cm) a nižší až o 35 cm (120 cm). Rázvor je menší o 9,9 cm (260,1 cm). Podstatné je aj zníženie svetlej výšky na 6 cm a hmotnosti z 1525 kg sériového Leafu na 938 kg pretekárskej verzie.

Nissan Leaf
Pretekársky Leaf Nismo RC má zníženú svetlú výšku na 6 cm a hmotnosť na 938 kg

Elektromotor aj v pretekárskom Nismo RC produkuje rovnaký výkon 109 koní (80 kW) ako má sériový model, nezmenený je aj krútiaci moment 280 Nm. Získavajú sa zo 48 lítium-iontových batérií, ktoré pomocou rýchlonabíjačky možno dobiť približne za 30 minút. Kvôli lepšiemu rozloženiu hmotnosti sú batérie a elektromotor umiestnené v strede vozidla.

Elektromotor poháňa zadné kolesá, ktorých uloženie je teraz dvojité lichobežníkové, podobne ako vpredu. Najvyššia rýchlosť pretekárskej verzie Leaf Nismo RC je 150 km/h, akceleruje u nuly na 100 km/h za 6,9 sekundy a výdrž akumulátorov (do vybitia) pri pretekárskom štýle jazdenia je 20 minút.

Nissan pripravil tento model s perspektívou, že raz vznikne šampionát elektromobilov. Zatiaľ však Nissan Leaf Nismo RC nemá súperov.

Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.