Nissan Leaf II: O krok ďalej

Štvrtok, 10 august 2017

Nissan postupne odhaľuje svoj elektrický Leaf novej generácie, ktorý nahradí už bradatý až šesťročný model prvej generácie. Nová teaserová snímka načrtáva jeho siluetu. Naznačuje, že nový Leaf bude ďaleko väčší krásavec ako jeho predchodca.

Nissan Leaf

Po šiestich rokoch výroby elektrického Leafu chystá Nissan jeho druhú generáciu. Japonci teraz zverejňujú ďalšiu upútavku, snímku, ktorá zachytáva nový Leaf v bočnom profile. Snímka naznačuje vylepšený dizajn, krásne aerodynamický, ktorý zvýši jeho efektivitu a umožní dôjsť ďalej na jedno nabitie.

Nissan vsadil na aerodynamika, ktorá je kľúčom k tomu, aby elektromobil jazdil efektívnejšie. Menší odpor vzduchu a lepšia stabilita umožnia vozidlu dôjsť ďalej, než je potrebné znovu ho nabiť.

Nová generácia vozidla Nissan Leaf je posadená nižšie k vozovke. To eliminuje nadnášanie vozidla a teda zlepšuje stabilitu vo vyšších rýchlostiach. Napomáhajú tomu aj ďalšie nové dizajnové prvky, ktoré výrazne stabilizujú vozidlo napríklad pri silnom bočnom vetre.

Konštruktéri sa inšpirovali krídlami lietadiel a novému Nissanu Leaf dali ideálny tvar, ktorý umožňuje symetrické prúdenie vzduchu. Vozidlo tak lepšie rozráža vzduch a jazda je plynulejšia a efektívnejšia.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.