Nissan Leaf: japonský elektromobil

Pondelok, 22 marec 2010

Nissan Leaf sa na prvý pohľad ničím nelíši od bežných päťdverových hatchbackov. Leaf však nepoháňa motor, na aké sme zvyknutí, ale elektromotor s výkonom 80 kW (109 k). Zdrojom energie sú lítiové batérie ukryté pod podlahou kabíny. Vďaka ním a výkonnému elektromotoru je Nissan Leaf schopný vyvinúť najvyššiu rýchlosť 140 km/h, na jedno nabitie prejde približne 160 kilometrov a dobitie batérie na 80 % kapacity trvá len 30 minút, na plnú kapacitu približne osem hodín. Na denné používanie sú to celkom vyhovujúce parametre.

Nissan Leaf

Na praktické využitie má Leaf aj správne rozmery: dĺžku 4445 mm, šírku 1770 mm a výšku 1550 mm. Cenné na ňom bude však to, že podľa Nissana bude Leaf celosvetovo prvým cenovo dostupným sériovo vyrábaným automobilom s nulovými emisiami. Sériová výroba sa rozbehne v roku 2013 v anglickom Suderlande, kde sa vybuduje aj nový závod na výrobu pokročilých lítium-iónových batérií. Počiatočná ročná výroba má byť okolo 50 tisíc vozidiel Nissan Leaf s nulovými emisiami.

Nissan Leaf
Nissan Leaf je päťmiestny hatchback, ktorý ponúka rovnaký priestor, praktickosť a výkon ako podobné automobily v jeho triede – avšak bez emisií vo výfukových plynoch

Výroba Nissanu Leaf v Sunderlande sa síce rozbehne až v roku 2013, na trh sa však prvé kusy dostanú už v priebehu tohto roka, keďže výrobu spustí závod v japonskej Oppame. V roku 2012 sa rozbehne výroba aj v americkom meste Smyrna v štáte Tennessee. Závod v Sunderlande nabehne na začiatku roka 2013 a britský závod sa tak stane tretím výrobným miestom Nissanu na výrobu bezemisných automobilov. Celková ročná výrobná kapacita Nissanu Leaf bude potom 200 000 vozidiel. Nissan Leaf sa bude uvádzať do predaja vo Veľkej Británii na začiatku roka 2011.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.