Nissan LEAF navštívil Slovensko

Piatok, 07 október 2011

Nissan svoj prvý plne elektrický automobil postupne predstavuje v krajinách Európy. Slovensko prišlo na rad šiesteho októbra a tak tento deň bol pre Slovensko zoznamovacím dňom s elektrickým Nissanom. Statická i dynamická prezentácia modelu LEAF sa konala v priestoroch Slovakiaringu Orechovej Potôni.

Nissan LEAF
Nissan LEAF na ceste po Európe sa zastavil aj na Slovensku. Prvý plnohodnotný a plne elektrický automobil sa už v Európe predáva, u nás sa tak stane o necelé dva roky.

Nissan LEAF má čisto elektrický pohon s nulovými emisiami . Nie je to však žiadny hybrid, kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora na zníženie emisií. LEAF nemá spaľovací motor ani výfuk, neprodukuje teda žiadne škodliviny. Zdrojom pohonu je výkonná lítium-iónová batéria a elektromotor, vďaka čomu dosahuje LEAF bezemisnú čistotu pohonu.

Nissan LEAF nie je obyčajné mestské vozidlo, ale normálny päťdverový hatchback, plnohodnotný päťmiestny osobný automobil, držiteľ dvoch veľmi významných ocenení: je európskym i svetovým Autom roka 2011. Nissan LEAF nemá žiadne obmedzenia výkonu, je tichý v premávke, jednoduchý na údržbu, má vyspelú lítium-iónovú batériu, neprodukuje žiadne emisie a pri podpore štátu je aj finančne dostupný.

Kapacita batérie Nissanu LEAF je 24 kWh, maximálny výkon elektromotora 80 kW (110 k), najvyšší krútiaci moment 280 Nm, dosahuje najvyššiu rýchlosť 140 km/h a má regeneratívny brzdový systém. Jeho dojazd na jedno nabitie je 175 km.

Nissan zavítal s LEAFom na Slovensku po tom, čo sa predtým predstavil vo viacerých európskych štátoch, naposledy v Poľsku. Od nás putuje do Maďarska a potom do ďalších štátov bývalého východného bloku. Cieľom tejto akejsi Road show je pripraviť LEAFu v týchto štátoch pôdu pre jeho budúci predaj. Aby národ dopredu vedel, že prvý plne elektrický automobil k nám i do ostatných navštívených štátov príde, tak aby sa na jeho príchod pripravil, resp. aj tešil.

Rok 2011 je prvým rokom predaja elektrického LEAFu. Začal sa predávať vo Veľkej Británii, Holandsku a Portugalsku, kde sa mu dostalo mnohých vládnych výhod. V polovici roka pribudlo Španielsko, Francúzsko a niektoré škandinávske štáty. Koncom roka 2011 sa začína predávať aj v Nemecku, Rakúsku, Taliansku a zostávajúcich škandinávskych štátoch. Po roku 2011, pravdepodobne však až v roku 2013, prídu na rad štáty strednej a východnej Európy, medzi nimi aj Slovensko.

So začatím predaja si jednotlivé štáty upravili jeho podmienky. Tak napríklad v Holandsku má kupujúci podľa zákonného opatrenia nárok na zľavu (za ekologickú bezemisnú prevádzku) z predajnej ceny vo výške šesťtisíc eur. V meste Amsterdam išli ešte ďalej a obyvateľ mesta dostáva pri kúpe ekologického elektrického vozidla zľavu ďalších šesťtisíc eur. To na jednej strane motivuje kupujúceho, na strane druhej mesto, ale najmä štát robí úľavami pri kúpe veľa pre ochranu životného prostredia.

Na Slovensku ako prví začali predávať elektrické bezemisné autá Peugeot a Citroën. Prvý má model iOn, druhý predáva C-Zero (slovenská cena oboch je 35 460 eur). Do dovozu Nissana LEAF zostávajú približne dva roky, takže by bolo na čase, aby sa aj u nás pripravili podmienky na zvýhodnenú kúpu ekologických elektrických vozidiel. Aj keď je málo pravdepodobné, že Slovensko k takémuto riešeniu pristúpi, opak by bol tým správnym a ústretovým krokom na podporu globálnej ekologickej situácie.

Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.