Nissan LEAF navštívil Slovensko

Piatok, 07 október 2011

Nissan svoj prvý plne elektrický automobil postupne predstavuje v krajinách Európy. Slovensko prišlo na rad šiesteho októbra a tak tento deň bol pre Slovensko zoznamovacím dňom s elektrickým Nissanom. Statická i dynamická prezentácia modelu LEAF sa konala v priestoroch Slovakiaringu Orechovej Potôni.

Nissan LEAF
Nissan LEAF na ceste po Európe sa zastavil aj na Slovensku. Prvý plnohodnotný a plne elektrický automobil sa už v Európe predáva, u nás sa tak stane o necelé dva roky.

Nissan LEAF má čisto elektrický pohon s nulovými emisiami . Nie je to však žiadny hybrid, kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora na zníženie emisií. LEAF nemá spaľovací motor ani výfuk, neprodukuje teda žiadne škodliviny. Zdrojom pohonu je výkonná lítium-iónová batéria a elektromotor, vďaka čomu dosahuje LEAF bezemisnú čistotu pohonu.

Nissan LEAF nie je obyčajné mestské vozidlo, ale normálny päťdverový hatchback, plnohodnotný päťmiestny osobný automobil, držiteľ dvoch veľmi významných ocenení: je európskym i svetovým Autom roka 2011. Nissan LEAF nemá žiadne obmedzenia výkonu, je tichý v premávke, jednoduchý na údržbu, má vyspelú lítium-iónovú batériu, neprodukuje žiadne emisie a pri podpore štátu je aj finančne dostupný.

Kapacita batérie Nissanu LEAF je 24 kWh, maximálny výkon elektromotora 80 kW (110 k), najvyšší krútiaci moment 280 Nm, dosahuje najvyššiu rýchlosť 140 km/h a má regeneratívny brzdový systém. Jeho dojazd na jedno nabitie je 175 km.

Nissan zavítal s LEAFom na Slovensku po tom, čo sa predtým predstavil vo viacerých európskych štátoch, naposledy v Poľsku. Od nás putuje do Maďarska a potom do ďalších štátov bývalého východného bloku. Cieľom tejto akejsi Road show je pripraviť LEAFu v týchto štátoch pôdu pre jeho budúci predaj. Aby národ dopredu vedel, že prvý plne elektrický automobil k nám i do ostatných navštívených štátov príde, tak aby sa na jeho príchod pripravil, resp. aj tešil.

Rok 2011 je prvým rokom predaja elektrického LEAFu. Začal sa predávať vo Veľkej Británii, Holandsku a Portugalsku, kde sa mu dostalo mnohých vládnych výhod. V polovici roka pribudlo Španielsko, Francúzsko a niektoré škandinávske štáty. Koncom roka 2011 sa začína predávať aj v Nemecku, Rakúsku, Taliansku a zostávajúcich škandinávskych štátoch. Po roku 2011, pravdepodobne však až v roku 2013, prídu na rad štáty strednej a východnej Európy, medzi nimi aj Slovensko.

So začatím predaja si jednotlivé štáty upravili jeho podmienky. Tak napríklad v Holandsku má kupujúci podľa zákonného opatrenia nárok na zľavu (za ekologickú bezemisnú prevádzku) z predajnej ceny vo výške šesťtisíc eur. V meste Amsterdam išli ešte ďalej a obyvateľ mesta dostáva pri kúpe ekologického elektrického vozidla zľavu ďalších šesťtisíc eur. To na jednej strane motivuje kupujúceho, na strane druhej mesto, ale najmä štát robí úľavami pri kúpe veľa pre ochranu životného prostredia.

Na Slovensku ako prví začali predávať elektrické bezemisné autá Peugeot a Citroën. Prvý má model iOn, druhý predáva C-Zero (slovenská cena oboch je 35 460 eur). Do dovozu Nissana LEAF zostávajú približne dva roky, takže by bolo na čase, aby sa aj u nás pripravili podmienky na zvýhodnenú kúpu ekologických elektrických vozidiel. Aj keď je málo pravdepodobné, že Slovensko k takémuto riešeniu pristúpi, opak by bol tým správnym a ústretovým krokom na podporu globálnej ekologickej situácie.

Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF Nissan LEAF
Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.