Nissan LEAF už aj na Slovensku

Pondelok, 29 apríl 2013

Druhá generácia elektromobilu LEAF prichádza po slovenskej výstavnej premiére aj na náš trh. Má dlhší dojazd, väčší batožinový priestor, viac miesta vzadu, podvozok upravený pre európske cesty a rýchlejšie nabíjanie.

Nissan LEAF II
Plne elektrický Nissan LEAF druhej generácie sa začína predávať už aj na Slovensku

Nissan LEAF sa predáva už dva a pol roka a bol prvým plne elektrickým automobilom na svete. V súčasnosti jazdí po celom svete takmer 54 000 týchto stopercentne elektrických automobilov, ktoré neprodukujú žiadne emisie.

Nissan LEAF prichádza na Slovensko až vo svojej druhej generácii a má množstvo zmien. Napríklad dlhší dojazd a tým aj väčšie možnosti využitia. Oproti predchodcovi má LEAF druhej generácie priestrannejší interiér, upravené sedadlá pre väčšie pohodlie, väčší batožinový priestor a viac pohodlia.

Medzi zmeny oproti pôvodnej verzii Nissanu LEAF patrí aj možnosť rýchlejšieho 6,6 kW nabíjania, ktoré skracuje nabíjací čas na polovicu, má jemné zmeny v štýle prednej masky chladiča, plne integrovaný elektromotor a nabíjačka uvoľňujú ďalší priestor pre batožinu a má aj nižšiu hmotnosť o 32 kg.

Modernizácia Nissana LEAF je v súlade s prechodom k celosvetovej výrobe. Kým pôvodný model sa vyrábal len v Japonsku, nový Nissan LEAF sa produkuje pre miestne trhy aj v Severnej Amerike a Európe. Na starom kontinente sa koncom marca začala výroba nového modelu LEAF vo výrobnom závode spoločnosti Nissan v Sunderlande vo Veľkej Británii.

Nissan LEAF II
Modernizovaný Nissan LEAF má viacero zmien, ktoré prinášajú väčšie možnosti využitia

Nový LEAF bude na trhu v úrovniach výbavy Visia, Acenta a Tekna. Vyššie úrovne Acenta a Tekna sú vybavené komunikačným systémom Carwings, zatiaľ čo Visia obsahuje novú navigáciu Nissan Connect 2.0. Keďže systém Carwings ešte nie je v našom regióne dostupný, spoločnosť NSCEE sa rozhodla uviesť na trh nový LEAF len s úrovňou Visia a zvážiť uvedenie vyšších úrovní výbavy neskôr, podľa dopytu zákazníkov.

Cena nového Nissanu LEAF na Slovensku bude 28 780 eur pre verziu Visia.

Doplnkovou výbavou môže byť systém Nissan Connect 2.0 so zadnou parkovacou kamerou za príplatok 800 eur a nabíjačka 6,6 kW za príplatok 965 eur. V prvej fáze predaja bude oficiálnym predajcom Auto-Impex na Rožňavskej ulici v Bratislave.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.