Nissan LEAF už aj na Slovensku

Pondelok, 29 apríl 2013

Druhá generácia elektromobilu LEAF prichádza po slovenskej výstavnej premiére aj na náš trh. Má dlhší dojazd, väčší batožinový priestor, viac miesta vzadu, podvozok upravený pre európske cesty a rýchlejšie nabíjanie.

Nissan LEAF II
Plne elektrický Nissan LEAF druhej generácie sa začína predávať už aj na Slovensku

Nissan LEAF sa predáva už dva a pol roka a bol prvým plne elektrickým automobilom na svete. V súčasnosti jazdí po celom svete takmer 54 000 týchto stopercentne elektrických automobilov, ktoré neprodukujú žiadne emisie.

Nissan LEAF prichádza na Slovensko až vo svojej druhej generácii a má množstvo zmien. Napríklad dlhší dojazd a tým aj väčšie možnosti využitia. Oproti predchodcovi má LEAF druhej generácie priestrannejší interiér, upravené sedadlá pre väčšie pohodlie, väčší batožinový priestor a viac pohodlia.

Medzi zmeny oproti pôvodnej verzii Nissanu LEAF patrí aj možnosť rýchlejšieho 6,6 kW nabíjania, ktoré skracuje nabíjací čas na polovicu, má jemné zmeny v štýle prednej masky chladiča, plne integrovaný elektromotor a nabíjačka uvoľňujú ďalší priestor pre batožinu a má aj nižšiu hmotnosť o 32 kg.

Modernizácia Nissana LEAF je v súlade s prechodom k celosvetovej výrobe. Kým pôvodný model sa vyrábal len v Japonsku, nový Nissan LEAF sa produkuje pre miestne trhy aj v Severnej Amerike a Európe. Na starom kontinente sa koncom marca začala výroba nového modelu LEAF vo výrobnom závode spoločnosti Nissan v Sunderlande vo Veľkej Británii.

Nissan LEAF II
Modernizovaný Nissan LEAF má viacero zmien, ktoré prinášajú väčšie možnosti využitia

Nový LEAF bude na trhu v úrovniach výbavy Visia, Acenta a Tekna. Vyššie úrovne Acenta a Tekna sú vybavené komunikačným systémom Carwings, zatiaľ čo Visia obsahuje novú navigáciu Nissan Connect 2.0. Keďže systém Carwings ešte nie je v našom regióne dostupný, spoločnosť NSCEE sa rozhodla uviesť na trh nový LEAF len s úrovňou Visia a zvážiť uvedenie vyšších úrovní výbavy neskôr, podľa dopytu zákazníkov.

Cena nového Nissanu LEAF na Slovensku bude 28 780 eur pre verziu Visia.

Doplnkovou výbavou môže byť systém Nissan Connect 2.0 so zadnou parkovacou kamerou za príplatok 800 eur a nabíjačka 6,6 kW za príplatok 965 eur. V prvej fáze predaja bude oficiálnym predajcom Auto-Impex na Rožňavskej ulici v Bratislave.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.