Nissan LEAF už aj na Slovensku

Piatok, 20 september 2013

Nissan Leaf je priekopníkom medzi elektrickými automobilmi. V Japonsku sa ho už vyrobilo viac ako 50 tisíc. Vo svete sa preslávil aj tým, že v roku 2011 získal ocenenie Auto roka 2011. Po modernizácii, ktorou Leaf prešiel v tomto roku a ktorá predstavuje sériu čiastkových úprav zameraných na európskeho zákazníka, sa oficiálne predáva už aj na Slovensku. Jeho cena je 28 780 eur.

Nissan Leaf
Nissan LEAF, prvý plne elektrický automobil, ktorý sa predáva na slovenskom trh

Nisan Leaf sa udomácňuje aj v Európe. Do začiatku júna tohto roku sa ho na starom kontinente predalo už desať tisíc exemplárov. Dopyt po ňom by nemal brzdiť jeho nedostatok na trhu, pretože od jari tohto roku sa vyrába aj v Sunderlande vo Veľkej Británii, v továrni Nissanu, ktorá produkuje aj modely Qashqai a Juke.

Predajným miestom na Slovensku je spoločnosť Auto-Impex Bratislava, ktorá má zároveň na starosti aj predaj pre zákazníkov v Českej republike. Auto-Impex bude zároveň aj servisným strediskom pre elektrický Leaf, servis akumulátorov zverili stredisku v Trnave.

Nissan Leaf sa predáva výlučne v jednej výbave, ktorá je dostatočne bohatá. Z prvkov komfortu má napríklad dvojzónovú automatickú klimatizáciu, autorádio s CD a MP3 prehrávačom, Bluetooht pre bezdrôtové pripojenie telefónu, vyhrievanie sedadiel, elektrické ovládanie okien a vonkajších zrkadiel. Za príplatok si možno Leaf doplniť navigačným systémom Nissan Connect (800 eur), alebo nabíjačkou na rýchlejšie nabíjanie (965 eur).

Vzdialenosť, ktorú Nissan Leaf dokáže prejsť na jedno nabitie akumulátorov, je približne 200 kilometrov. Závisí to však od dynamiky a spôsobu jazdy.

Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.