Nissan LEAF už aj na Slovensku

Piatok, 20 september 2013

Nissan Leaf je priekopníkom medzi elektrickými automobilmi. V Japonsku sa ho už vyrobilo viac ako 50 tisíc. Vo svete sa preslávil aj tým, že v roku 2011 získal ocenenie Auto roka 2011. Po modernizácii, ktorou Leaf prešiel v tomto roku a ktorá predstavuje sériu čiastkových úprav zameraných na európskeho zákazníka, sa oficiálne predáva už aj na Slovensku. Jeho cena je 28 780 eur.

Nissan Leaf
Nissan LEAF, prvý plne elektrický automobil, ktorý sa predáva na slovenskom trh

Nisan Leaf sa udomácňuje aj v Európe. Do začiatku júna tohto roku sa ho na starom kontinente predalo už desať tisíc exemplárov. Dopyt po ňom by nemal brzdiť jeho nedostatok na trhu, pretože od jari tohto roku sa vyrába aj v Sunderlande vo Veľkej Británii, v továrni Nissanu, ktorá produkuje aj modely Qashqai a Juke.

Predajným miestom na Slovensku je spoločnosť Auto-Impex Bratislava, ktorá má zároveň na starosti aj predaj pre zákazníkov v Českej republike. Auto-Impex bude zároveň aj servisným strediskom pre elektrický Leaf, servis akumulátorov zverili stredisku v Trnave.

Nissan Leaf sa predáva výlučne v jednej výbave, ktorá je dostatočne bohatá. Z prvkov komfortu má napríklad dvojzónovú automatickú klimatizáciu, autorádio s CD a MP3 prehrávačom, Bluetooht pre bezdrôtové pripojenie telefónu, vyhrievanie sedadiel, elektrické ovládanie okien a vonkajších zrkadiel. Za príplatok si možno Leaf doplniť navigačným systémom Nissan Connect (800 eur), alebo nabíjačkou na rýchlejšie nabíjanie (965 eur).

Vzdialenosť, ktorú Nissan Leaf dokáže prejsť na jedno nabitie akumulátorov, je približne 200 kilometrov. Závisí to však od dynamiky a spôsobu jazdy.

Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf Nissan Leaf
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."