Nissan má nový crossover - Juke

Štvrtok, 07 január 2010

Spoločnosť Nissan uvoľnila v týchto dňoch prvé informácie a jedinú fotografiu pripravovaného malého crossovera. Globálne predstavenie nového malého crossoveru Nissan, pomenovaného Juke, naplánoval Nissan na 10. februára. Oficiálna svetová premiéra sa potom uskutoční na ženevskom autosalóne začiatkom marca a nový model Juke sa začne predávať od októbra tohto roku.

Nissan Juke

Nissan o novom modeli Juke tvrdí, že vnesie do segmentu kompaktných automobilov novú dynamiku a ponúkne európskym zákazníkom alternatívu k tradičnému neinšpiratívnemu malému hatchbacku. Ako štvrtý crossover v európskom rade Nissanu má model Juke posilniť vedúcu pozíciu tejto značky v Európe v segmente crossoverov.

Nissan Juke si vzal inšpiráciu z konceptu Qazana, ktorý mal veľmi dobré prijatie na ženevskom autosalóne v roku 2008. Do ponuky svojich vozidiel zaradí Nissan svoj nový model medzi kompaktný rodinný Note a crossover Qashqai.

Podľa výsledkov prieskumu medzi zákazníkmi spoločnosti Nissan tvoria značnú časť európsky kupujúci v segmente malých a kompaktných automobilov, ktorých potreby zostávajú podľa ich názoru nenaplnené, a to najmä neinšpiratívnou a neoriginálnou ponukou z prevažnej časti hatchbackov, ktoré sa vraj podobajú ako vajce vajcu.

Preto Nissan navrhol a vyvinul model Juke Nissan tak, aby európskym zákazníkom ponúkol alternatívu k tradičnému malému hatchbacku. Podľa Nissanu veľa zákazníkov hľadá automobil, ktorý kombinuje impozantný vzhľad, skvelú ovládateľnosť a potešenie z jazdy, avšak nie na úkor praktickosti a pohodlia. Práve vďaka týmto vlastnostiam by model Juke mal zaujať jedinečnú časť európskeho trhu.

Žiadne ďalšie informácie, napríklad o rozmeroch nového crossovera alebo o použitých pohonných jednotkách Nissan neuverejnil. Vie sa však, že Juke sa bude vyrábať spoločne s modelmi Qashqai, Qashqai+2 a Note v modernom výrobnom závode Nissanu v Sunderlande vo Veľkej Británii.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.