Nissan Micra: je tu štvrtá generácia

Piatok, 26 november 2010

Pred takmer tridsiatimi rokmi sme spoznali prvý Nissan Micra. Teraz prichádza už štvrtá generácia. Tri predchádzajúce uvádzala japonská automobilka ako štandardy mestského vozidla. V tomto duchu bola aj najnovšia Micra od samého začiatku navrhovaná. Konkrétnym cieľom konštruktérov bolo uľahčiť jazdu po meste so zámerom definovať Micru ako nový štandard európskeho mestského vozidla.

Nissan Micra
Globálny model Nissan Micra sa bude vyrábať na štyroch miestach sveta, len v päťdverovej verzii a s trojvalcovým motorom 1,2 litra s výkonmi 80 a 98 koní

Nová Micra je založená na novej globálnej platforme "V". Navrhli ju tak, aby dobre slúžila v náročnom mestskom prostredí. Má byť jedným zo základných modelov, na ktorom automobilka stojí. Prvá Micra sa do Európy začala dovážať v roku 1983 ako 3dverový hatchback. O pár rokov pribudla aj päťdverová verzia. Druhá generácia začala písať svoju históriu v roku v roku 1993 a páčila sa tak, že získala titul európskeho Auta roka. Tretia generácia pochádza z roku 2002 a pred dvoma rokmi podstúpila exteriérový facelift.

Novú generáciu modelu Micra pripravil Nissan ako globálny model. Má sa predávať v 160 štátoch sveta a vyrábať sa bude v Indii, Číne, Mexiku a Thajsku. Nissan vypustil z programu trojdverovú verziu, takže nová Micra bude len ako päťdverový hatchback. Z redukoval sa aj počet pohonných jednotiek na dve. Ponúkať sa bude len jeden trojvalcový motor s objemom 1,2 litra v dvoch benzínových výkonových verziách. Slabší má 80 koní , výkonnejší, prepĺňaný s priamym vstrekovaním má 98 koní. Silnou stránkou oboch má byť nízka spotreba i emisie. Práve preto Nissan dieselový motor neplánuje.

Globálna platforma aliancie Nissan/Renault, na ktorej Micra stojí, je úplne nová a tak Nissan ako aj Renault plánujú na nej postaviť rad ďalších modelov. Nová platforma je ľahšia, riešenie exteriéru i interiéru je celkom nové a úplne nový je aj motor. V porovnaní s prežívajúcim modelom je nová Micra dlhá 3780 mm (+ 61 mm), široká 1665 mm (+ 5 mm) a vysoká 1520 mm (- 10 mm). Rázvor náprav narástol o 20 mm na terajších 2450 mm. Batožinový priestor má v základe 265 litrov, po sklopení zadných sedadiel ponúka 511 litrov.

Nissan Micra
Nová Micra narástla do dĺžky i šírky, väčší je rázvor náprav, je však o centimeter nižšia

Karoséria má oproti predchodcovi kompaktnejšie vonkajšie rozmery, vďaka čomu je väčší aj vnútorný priestor novej Micry. Základom k obom motorom je päťstupňová mechanická prevodovka s ručným radením, k obom verziám je voliteľná aj nová automatická bezstupňová prevodovka CVT.

Nová Micra ponúka tri stupne výbavy – od základnej Visia cez strednú Acenta po najvyššiu Tecna. Na prvý pohľad ich možno rozpoznať napríklad podľa toho, že Visia má 14palcové kolesá s oceľovými ráfikmi, Acenta 15palcové oceľové a Tecna 15palcové z hliníkovej zliatiny.

Samozrejmosťou každej výbavy sú prvky aktívnej i pasívnej bezpečnosti. Štandardom všetkých výbav sú čelné, bočné a hlavové airbagy, protiblokovací systém ABS, opierky hláv aj na zadných sedadlách a stabilizačný systém ESP. Ale aj palubný počítač, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektricky ovládané okná vpredu, výškovo nastaviteľný volant a elektrický posilňovač bŕzd.

Nissan Micra
Interiér novej Micry je priestrannejší, kvalitnejší a elegantnejší ako mal predchodca

Úroveň Acenta ponúka okrem iných prvkov vylepšený audiosystém, automatickú klimatizáciu a tempomat. Najvyššia výbava Tecna poskytuje technológie, ktoré nie sú bežné v mnohých väčších vozidlách. Okrem systému Nissan Connect, integrovaného systému satelitnej navigácie a zábavy, ponúka Micra štandardne parkovací asistent, resp. merač parkovacieho miesta. Ten automaticky meria potenciálne parkovacie miesto a ukáže na displeji vodičovi, či sa tam Micra vojde bez problémov, s problémami a či sa tam nevojde vôbec. Parkovací asistent si možno doobjednať aj k prostrednej výbave Acenta za 300 eur.

S akými cenami útočí nový Nissan Micra na zákazníka? Prvá cena základného modelu s motorom 1,2/80 k je 8600 eur, v najvyššej výbave s motorom 1,2/98 k si vypýta 12 500 eur.

Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra Nissan Micra
Autor: J. Goldberger
Foto: autor a Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.