Nissan Murano už aj s naftou

Streda, 24 marec 2010

Ak ste doteraz váhali s kúpou Nissana Murano iba preto, že ponúkal len benzínový vidlicový šesťvalec s prevodovkou CVT so samočinnou zmenou prevodového pomeru, teraz nadišla chvíľa na zhmotnenie vášho sna. Stačí mať na bankovom účte hotovosť niekoľko desiatok tisíc eur (cena ešte nie je stanovená), ostatné už zariadi Nisan, ktorý do modernizácie svojho crossovera začal montovať aj štvorvalcový radový naftový motor a šesťstupňovú automatickú prevodovku. Do predaja príde Murano s novým motorom pravdepodobne v septembri tohto roku.

Nissan Murano

Druhá generácia Nissanu Murano bola uvedená na európsky trh na jeseň 2008. Od začiatku, už od prvej generácie, mal Murano v ponuke len jedinú pohonnú jednotku – benzínový šesťvalcový motor s valcami do V s objemom 3,5 litra a výkonom 234 koní. Ani facelift koncom roka 2008 nepriniesol v tomto smere žiadnu zmenu. Až teraz dostáva Murano pod kapotu aj motor poháňaný naftou.

Nový motor predstavil Nissan tento rok v Ženeve. Je ním štvorvalcový 2,5litrový turbodiesel s označením 2,5 dCi, ktorého najvyšší výkon je 190 koní a najvyšší krútiaci moment 450 Nm. Ide o prepracovaný motor, ktorý budú používať aj faceliftované modely Pathfinder a Navara. V staršej podobe mal tento motor nižší výkon. Po modernizácii má vstrekovací systém zvýšený pracovný tlak o 200 bar na 2000 bar, zlepšené vírenie zmesi vo valcoch, lepšie spaľovanie, filter pevných častíc a spĺňa požiadavky emisnej normy Euro 5. Nissan Murano 2.5 dCi ponúka vyrovnaný priebeh krútiaceho momentu, tichý chod motora, zníženú spotrebu a menej emisií.

Nissan Murano
Prístrojová doska, sedadlá, priestorové náladové osvetlenie, kvalitné materiály a doplnky z pravého hliníka posúvajú interiér zo športového SUV do triedy luxusných limuzín

Už sme spomenuli, že Murano dostal aj novú šesťstupňovú automatickú prevodovku namiesto doterajšej bezstupňovej CVT. Na pohon všetkých kolies sa využíva systém All Mode 4x4. Murano štandardne využíva pohon predných kolies, v prípade straty adhézie sa automaticky pripája pohon kolies zadnej nápravy. Prevodovka je vybavená technológiou ASC (Adaptive Shift Control), ktorá upravuje radiacu schému podľa prevažujúceho štýlu jazdy a upravuje tak jej správanie na mieru vodičovi a jazdným podmienkam.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring