Nissan Murano už aj s naftou

Streda, 24 marec 2010

Ak ste doteraz váhali s kúpou Nissana Murano iba preto, že ponúkal len benzínový vidlicový šesťvalec s prevodovkou CVT so samočinnou zmenou prevodového pomeru, teraz nadišla chvíľa na zhmotnenie vášho sna. Stačí mať na bankovom účte hotovosť niekoľko desiatok tisíc eur (cena ešte nie je stanovená), ostatné už zariadi Nisan, ktorý do modernizácie svojho crossovera začal montovať aj štvorvalcový radový naftový motor a šesťstupňovú automatickú prevodovku. Do predaja príde Murano s novým motorom pravdepodobne v septembri tohto roku.

Nissan Murano

Druhá generácia Nissanu Murano bola uvedená na európsky trh na jeseň 2008. Od začiatku, už od prvej generácie, mal Murano v ponuke len jedinú pohonnú jednotku – benzínový šesťvalcový motor s valcami do V s objemom 3,5 litra a výkonom 234 koní. Ani facelift koncom roka 2008 nepriniesol v tomto smere žiadnu zmenu. Až teraz dostáva Murano pod kapotu aj motor poháňaný naftou.

Nový motor predstavil Nissan tento rok v Ženeve. Je ním štvorvalcový 2,5litrový turbodiesel s označením 2,5 dCi, ktorého najvyšší výkon je 190 koní a najvyšší krútiaci moment 450 Nm. Ide o prepracovaný motor, ktorý budú používať aj faceliftované modely Pathfinder a Navara. V staršej podobe mal tento motor nižší výkon. Po modernizácii má vstrekovací systém zvýšený pracovný tlak o 200 bar na 2000 bar, zlepšené vírenie zmesi vo valcoch, lepšie spaľovanie, filter pevných častíc a spĺňa požiadavky emisnej normy Euro 5. Nissan Murano 2.5 dCi ponúka vyrovnaný priebeh krútiaceho momentu, tichý chod motora, zníženú spotrebu a menej emisií.

Nissan Murano
Prístrojová doska, sedadlá, priestorové náladové osvetlenie, kvalitné materiály a doplnky z pravého hliníka posúvajú interiér zo športového SUV do triedy luxusných limuzín

Už sme spomenuli, že Murano dostal aj novú šesťstupňovú automatickú prevodovku namiesto doterajšej bezstupňovej CVT. Na pohon všetkých kolies sa využíva systém All Mode 4x4. Murano štandardne využíva pohon predných kolies, v prípade straty adhézie sa automaticky pripája pohon kolies zadnej nápravy. Prevodovka je vybavená technológiou ASC (Adaptive Shift Control), ktorá upravuje radiacu schému podľa prevažujúceho štýlu jazdy a upravuje tak jej správanie na mieru vodičovi a jazdným podmienkam.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.