Nissan Murano už aj s naftou

Streda, 24 marec 2010

Ak ste doteraz váhali s kúpou Nissana Murano iba preto, že ponúkal len benzínový vidlicový šesťvalec s prevodovkou CVT so samočinnou zmenou prevodového pomeru, teraz nadišla chvíľa na zhmotnenie vášho sna. Stačí mať na bankovom účte hotovosť niekoľko desiatok tisíc eur (cena ešte nie je stanovená), ostatné už zariadi Nisan, ktorý do modernizácie svojho crossovera začal montovať aj štvorvalcový radový naftový motor a šesťstupňovú automatickú prevodovku. Do predaja príde Murano s novým motorom pravdepodobne v septembri tohto roku.

Nissan Murano

Druhá generácia Nissanu Murano bola uvedená na európsky trh na jeseň 2008. Od začiatku, už od prvej generácie, mal Murano v ponuke len jedinú pohonnú jednotku – benzínový šesťvalcový motor s valcami do V s objemom 3,5 litra a výkonom 234 koní. Ani facelift koncom roka 2008 nepriniesol v tomto smere žiadnu zmenu. Až teraz dostáva Murano pod kapotu aj motor poháňaný naftou.

Nový motor predstavil Nissan tento rok v Ženeve. Je ním štvorvalcový 2,5litrový turbodiesel s označením 2,5 dCi, ktorého najvyšší výkon je 190 koní a najvyšší krútiaci moment 450 Nm. Ide o prepracovaný motor, ktorý budú používať aj faceliftované modely Pathfinder a Navara. V staršej podobe mal tento motor nižší výkon. Po modernizácii má vstrekovací systém zvýšený pracovný tlak o 200 bar na 2000 bar, zlepšené vírenie zmesi vo valcoch, lepšie spaľovanie, filter pevných častíc a spĺňa požiadavky emisnej normy Euro 5. Nissan Murano 2.5 dCi ponúka vyrovnaný priebeh krútiaceho momentu, tichý chod motora, zníženú spotrebu a menej emisií.

Nissan Murano
Prístrojová doska, sedadlá, priestorové náladové osvetlenie, kvalitné materiály a doplnky z pravého hliníka posúvajú interiér zo športového SUV do triedy luxusných limuzín

Už sme spomenuli, že Murano dostal aj novú šesťstupňovú automatickú prevodovku namiesto doterajšej bezstupňovej CVT. Na pohon všetkých kolies sa využíva systém All Mode 4x4. Murano štandardne využíva pohon predných kolies, v prípade straty adhézie sa automaticky pripája pohon kolies zadnej nápravy. Prevodovka je vybavená technológiou ASC (Adaptive Shift Control), ktorá upravuje radiacu schému podľa prevažujúceho štýlu jazdy a upravuje tak jej správanie na mieru vodičovi a jazdným podmienkam.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.