Nissan: nový taxík pre Londýn

Štvrtok, 09 august 2012

Nissan odhalil novú víziu londýnskeho "čierneho taxi" budúcnosti pre tristotisíc každodenných zákazníkov - Nissan NV200 London Taxi. Nový londýnsky taxík ponúka výrazne nižšie emisie CO2, čo je pre hlavné mesto Veľkej Británie dôležitá správa pre kvalitu ovzdušia a pre budúcnosť mesta.

Nissan VN 200 taxi
Nissan VN200 London Taxi je novým praktickým, pohodlným a ekologickým taxíkom

Verzia londýnskeho taxi Nissan NV200 vychádza z viacúčelovej kompaktnej dodávky NV200. Tento automobil získal množstvo ocenení vrátane Medzinárodnej dodávky roku. Model prvýkrát uvedený na trh koncom roku 2009 bol doteraz predstavený v 40 krajinách a celosvetovo sa predalo viac ako 100 000 vozidiel.

Verzia Nissan NV200 pre londýnske taxi pohodlne uvezie päť dospelých osôb - tri na zadných sedadlách a ďalšie dve na sklopné sedadlá umiestnené proti smeru jazdy. Predné sedadlo pre spolucestujúceho je vyhradený pre batožinový priestor.

Výnimočným rysom taxíka sú posuvné dvere pre cestujúcich, ktorých konštrukcia zabezpečuje ľahké otváranie a zatváranie. Sú taktiež omnoho bezpečnejšie pre chodcov, cyklistov a ďalšie vozidlá, pretože sa nevyklápajú do cesty a netvoria tak potenciálnu prekážku.

"Model londýnskeho taxi NV200 má tie správne charakteristiky. Dôležité je, že vyzerá ako taxi, umožňuje pohodlný nástup a výstup a je spoľahlivý. Ak sa podarí dosiahnuť aj sľubovanú hodnotu spotreby paliva, bude to veľký hit," povedal Steve McNamara, generálny tajomník Asociácie licencovaných vodičov taxi.

Očakáva sa, že verzia taxi Nissan NV200 so vznetovým motorom sa bude ponúkať za konkurencieschopnú cenu, ktorá bude nižšia než pri modeli súčasnom modeli TX4 londýnskej taxislužby a bude dostupná prostredníctvom zvlášť určených špecializovaných dílerov Nissan.

Nissan NV200 taktiež ponúka výrazne nižšie prevádzkové náklady než alternatívne vozidlá londýnskej taxislužby. Úsporný vznetový motor 1,5 dCi 110 HP Euro V so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje minimálne 50 % úsporu paliva v porovnaní s londýnskym taxi Nissan LTI FX4 2,7 D Fairway. Náklady na palivo totiž tvoria približne 10 percent režijných nákladov taxikárov.

Ikonický čierny taxík LTI FX4 Fairway bol vybavený 2,7litrovým vznetovým motorom

Očakávané úplne elektrická verzia vozidla NV200 (prototyp londýnskeho taxi e-NV200 sa bude testovať v roku 2013) by mohla mať ešte významnejší dopad na kvalitu londýnskeho ovzdušia. Automobilka Nissan, ktorá ako prvá spustila masovú výrobu 100percentného elektrického rodinného vozidla v podobe modelu Nissan LEAF, by si mohla uvedením kompletne elektrickej verzie londýnskeho taxíku e-NV200 upevniť svoju pozíciu v prednej línii technológie motorových vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.