Nissan: nový taxík pre Londýn

Štvrtok, 09 august 2012

Nissan odhalil novú víziu londýnskeho "čierneho taxi" budúcnosti pre tristotisíc každodenných zákazníkov - Nissan NV200 London Taxi. Nový londýnsky taxík ponúka výrazne nižšie emisie CO2, čo je pre hlavné mesto Veľkej Británie dôležitá správa pre kvalitu ovzdušia a pre budúcnosť mesta.

Nissan VN 200 taxi
Nissan VN200 London Taxi je novým praktickým, pohodlným a ekologickým taxíkom

Verzia londýnskeho taxi Nissan NV200 vychádza z viacúčelovej kompaktnej dodávky NV200. Tento automobil získal množstvo ocenení vrátane Medzinárodnej dodávky roku. Model prvýkrát uvedený na trh koncom roku 2009 bol doteraz predstavený v 40 krajinách a celosvetovo sa predalo viac ako 100 000 vozidiel.

Verzia Nissan NV200 pre londýnske taxi pohodlne uvezie päť dospelých osôb - tri na zadných sedadlách a ďalšie dve na sklopné sedadlá umiestnené proti smeru jazdy. Predné sedadlo pre spolucestujúceho je vyhradený pre batožinový priestor.

Výnimočným rysom taxíka sú posuvné dvere pre cestujúcich, ktorých konštrukcia zabezpečuje ľahké otváranie a zatváranie. Sú taktiež omnoho bezpečnejšie pre chodcov, cyklistov a ďalšie vozidlá, pretože sa nevyklápajú do cesty a netvoria tak potenciálnu prekážku.

"Model londýnskeho taxi NV200 má tie správne charakteristiky. Dôležité je, že vyzerá ako taxi, umožňuje pohodlný nástup a výstup a je spoľahlivý. Ak sa podarí dosiahnuť aj sľubovanú hodnotu spotreby paliva, bude to veľký hit," povedal Steve McNamara, generálny tajomník Asociácie licencovaných vodičov taxi.

Očakáva sa, že verzia taxi Nissan NV200 so vznetovým motorom sa bude ponúkať za konkurencieschopnú cenu, ktorá bude nižšia než pri modeli súčasnom modeli TX4 londýnskej taxislužby a bude dostupná prostredníctvom zvlášť určených špecializovaných dílerov Nissan.

Nissan NV200 taktiež ponúka výrazne nižšie prevádzkové náklady než alternatívne vozidlá londýnskej taxislužby. Úsporný vznetový motor 1,5 dCi 110 HP Euro V so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje minimálne 50 % úsporu paliva v porovnaní s londýnskym taxi Nissan LTI FX4 2,7 D Fairway. Náklady na palivo totiž tvoria približne 10 percent režijných nákladov taxikárov.

Ikonický čierny taxík LTI FX4 Fairway bol vybavený 2,7litrovým vznetovým motorom

Očakávané úplne elektrická verzia vozidla NV200 (prototyp londýnskeho taxi e-NV200 sa bude testovať v roku 2013) by mohla mať ešte významnejší dopad na kvalitu londýnskeho ovzdušia. Automobilka Nissan, ktorá ako prvá spustila masovú výrobu 100percentného elektrického rodinného vozidla v podobe modelu Nissan LEAF, by si mohla uvedením kompletne elektrickej verzie londýnskeho taxíku e-NV200 upevniť svoju pozíciu v prednej línii technológie motorových vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.