Nissan: nový taxík pre Londýn

Štvrtok, 09 august 2012

Nissan odhalil novú víziu londýnskeho "čierneho taxi" budúcnosti pre tristotisíc každodenných zákazníkov - Nissan NV200 London Taxi. Nový londýnsky taxík ponúka výrazne nižšie emisie CO2, čo je pre hlavné mesto Veľkej Británie dôležitá správa pre kvalitu ovzdušia a pre budúcnosť mesta.

Nissan VN 200 taxi
Nissan VN200 London Taxi je novým praktickým, pohodlným a ekologickým taxíkom

Verzia londýnskeho taxi Nissan NV200 vychádza z viacúčelovej kompaktnej dodávky NV200. Tento automobil získal množstvo ocenení vrátane Medzinárodnej dodávky roku. Model prvýkrát uvedený na trh koncom roku 2009 bol doteraz predstavený v 40 krajinách a celosvetovo sa predalo viac ako 100 000 vozidiel.

Verzia Nissan NV200 pre londýnske taxi pohodlne uvezie päť dospelých osôb - tri na zadných sedadlách a ďalšie dve na sklopné sedadlá umiestnené proti smeru jazdy. Predné sedadlo pre spolucestujúceho je vyhradený pre batožinový priestor.

Výnimočným rysom taxíka sú posuvné dvere pre cestujúcich, ktorých konštrukcia zabezpečuje ľahké otváranie a zatváranie. Sú taktiež omnoho bezpečnejšie pre chodcov, cyklistov a ďalšie vozidlá, pretože sa nevyklápajú do cesty a netvoria tak potenciálnu prekážku.

"Model londýnskeho taxi NV200 má tie správne charakteristiky. Dôležité je, že vyzerá ako taxi, umožňuje pohodlný nástup a výstup a je spoľahlivý. Ak sa podarí dosiahnuť aj sľubovanú hodnotu spotreby paliva, bude to veľký hit," povedal Steve McNamara, generálny tajomník Asociácie licencovaných vodičov taxi.

Očakáva sa, že verzia taxi Nissan NV200 so vznetovým motorom sa bude ponúkať za konkurencieschopnú cenu, ktorá bude nižšia než pri modeli súčasnom modeli TX4 londýnskej taxislužby a bude dostupná prostredníctvom zvlášť určených špecializovaných dílerov Nissan.

Nissan NV200 taktiež ponúka výrazne nižšie prevádzkové náklady než alternatívne vozidlá londýnskej taxislužby. Úsporný vznetový motor 1,5 dCi 110 HP Euro V so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje minimálne 50 % úsporu paliva v porovnaní s londýnskym taxi Nissan LTI FX4 2,7 D Fairway. Náklady na palivo totiž tvoria približne 10 percent režijných nákladov taxikárov.

Ikonický čierny taxík LTI FX4 Fairway bol vybavený 2,7litrovým vznetovým motorom

Očakávané úplne elektrická verzia vozidla NV200 (prototyp londýnskeho taxi e-NV200 sa bude testovať v roku 2013) by mohla mať ešte významnejší dopad na kvalitu londýnskeho ovzdušia. Automobilka Nissan, ktorá ako prvá spustila masovú výrobu 100percentného elektrického rodinného vozidla v podobe modelu Nissan LEAF, by si mohla uvedením kompletne elektrickej verzie londýnskeho taxíku e-NV200 upevniť svoju pozíciu v prednej línii technológie motorových vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.