Nissan: nový taxík pre Londýn

Štvrtok, 09 august 2012

Nissan odhalil novú víziu londýnskeho "čierneho taxi" budúcnosti pre tristotisíc každodenných zákazníkov - Nissan NV200 London Taxi. Nový londýnsky taxík ponúka výrazne nižšie emisie CO2, čo je pre hlavné mesto Veľkej Británie dôležitá správa pre kvalitu ovzdušia a pre budúcnosť mesta.

Nissan VN 200 taxi
Nissan VN200 London Taxi je novým praktickým, pohodlným a ekologickým taxíkom

Verzia londýnskeho taxi Nissan NV200 vychádza z viacúčelovej kompaktnej dodávky NV200. Tento automobil získal množstvo ocenení vrátane Medzinárodnej dodávky roku. Model prvýkrát uvedený na trh koncom roku 2009 bol doteraz predstavený v 40 krajinách a celosvetovo sa predalo viac ako 100 000 vozidiel.

Verzia Nissan NV200 pre londýnske taxi pohodlne uvezie päť dospelých osôb - tri na zadných sedadlách a ďalšie dve na sklopné sedadlá umiestnené proti smeru jazdy. Predné sedadlo pre spolucestujúceho je vyhradený pre batožinový priestor.

Výnimočným rysom taxíka sú posuvné dvere pre cestujúcich, ktorých konštrukcia zabezpečuje ľahké otváranie a zatváranie. Sú taktiež omnoho bezpečnejšie pre chodcov, cyklistov a ďalšie vozidlá, pretože sa nevyklápajú do cesty a netvoria tak potenciálnu prekážku.

"Model londýnskeho taxi NV200 má tie správne charakteristiky. Dôležité je, že vyzerá ako taxi, umožňuje pohodlný nástup a výstup a je spoľahlivý. Ak sa podarí dosiahnuť aj sľubovanú hodnotu spotreby paliva, bude to veľký hit," povedal Steve McNamara, generálny tajomník Asociácie licencovaných vodičov taxi.

Očakáva sa, že verzia taxi Nissan NV200 so vznetovým motorom sa bude ponúkať za konkurencieschopnú cenu, ktorá bude nižšia než pri modeli súčasnom modeli TX4 londýnskej taxislužby a bude dostupná prostredníctvom zvlášť určených špecializovaných dílerov Nissan.

Nissan NV200 taktiež ponúka výrazne nižšie prevádzkové náklady než alternatívne vozidlá londýnskej taxislužby. Úsporný vznetový motor 1,5 dCi 110 HP Euro V so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou dosahuje minimálne 50 % úsporu paliva v porovnaní s londýnskym taxi Nissan LTI FX4 2,7 D Fairway. Náklady na palivo totiž tvoria približne 10 percent režijných nákladov taxikárov.

Ikonický čierny taxík LTI FX4 Fairway bol vybavený 2,7litrovým vznetovým motorom

Očakávané úplne elektrická verzia vozidla NV200 (prototyp londýnskeho taxi e-NV200 sa bude testovať v roku 2013) by mohla mať ešte významnejší dopad na kvalitu londýnskeho ovzdušia. Automobilka Nissan, ktorá ako prvá spustila masovú výrobu 100percentného elektrického rodinného vozidla v podobe modelu Nissan LEAF, by si mohla uvedením kompletne elektrickej verzie londýnskeho taxíku e-NV200 upevniť svoju pozíciu v prednej línii technológie motorových vozidiel.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.