Nissan: ostrejšie a najlepšie GT-R

Pondelok, 15 november 2010

Ak pôvodné GT-R, predstavené v roku 2007, bolo poriadne ostrým kalibrom, prepracovaný model pre rok 2011 s výkonom zvýšeným zo 485 na 530 koní je riadenou strelou s pridanou hodnotou. S týmto výkonom je nové GT-R schopné "vyprášiť" svojim výkonom napríklad Porsche 911 Turbo a vyrovná sa ním Turbu S. Chcete ho mať vo svojej garáži? Ak si ho teraz objednáte, začiatkom roka 2011 vám ho vyrobia a už s prvým jarným slnkom môžete s ním vyraziť napríklad na Severnú smyčku Nürburgringu, alebo do Orechovej Potône na Slovakia-ring.

Nissan GT-R
Prepracovaný Nissan GT-R pre rok 2011 je výkonnejší, rýchlejší a aj lepšie ovládateľný

Okrem základnej verzie sa novinka Nissanu bude vyrábať aj v dvoch nových špeciálnych limitovaných sériách s názvami Club Track a Egoist. Verzia Club Track je určená pre využitie na okruhoch a prémiová verzia Egoist je zameraná na špičkové remeselné vypracovanie. Vyhotovenie Egoist je naplnením ambícií Nissanu GT-R. Výhradne pre konkrétneho zákazníka ho vytvára Takumi, skutočne skúsený majster remeselného spracovania. Na výber ponúka napríklad dvadsať odtieňov interiéru.

Superšport Nissan GT-R 2011 vyvíjali predovšetkým so zreteľom na jeho charakteristiku ako mnohoúčelový výkonný automobil. Vďaka kreatívnemu dizajnu a prvkom vylepšujúcim aerodynamiku vyzerá exteriér nového GT-R stabilnejšie a robustnejšie a interiéru dodali jeho tvorcovia športovejší ráz.

Nissan GT-R
Sedadlá v novom vyhotovení ponúkajú väčšie pohodlie a bezpečné vedenie v zákrutách

Nissan GT-R modelového roku 2011 dostal pridanú porciu výkonu i krútiaceho momentu. Úpravou plniaceho tlaku turbodúchadla, časovania ventilov a znížením odporu nasávania sa zvýšil výkon vidlicového šesťvalca s objemom 3,8 litra na 530 koní pri 6 400 otáčkach a najvyšší krútiaci moment na 612 Nm v rozsahu otáčok od 3200 do 6000. A čo je zaujímavé, motor napriek zlepšeným výkonovým parametrom má nižšiu spotrebu a emisie. Najvyššia rýchlosť nového GT-R je 313 km/h, akceleráciu z 0 – 100 km/h výrobca zatiaľ nezverejnil.

V čom sa GT-R zmenilo? V prvom rade má prepracovaný dizajn. Vonkajší vzhľad menia aj prvky pridaného aerodynamického balíka. Zmenou na exteriéri sú väčšie nárazníky a maska chladiča, prepracovaná maska svetlometov, väčšie vstupy na chladiaci vzduch, denné LED svetlá vpredu, nové pneumatiky a dizajn ráfikov, zväčšené koncovky výfukov a zadný difúzor z karbónu. Nové GT-R má posilnené športové gény prostredníctvom výkonnejšieho motora, lepšej aerodynamiky a zvýšeného prítlaku na prednú i zadnú nápravu, výkonnejšieho chladenia a brzdového systému (rozmerné brzdové kotúče s priemerom 390 mm zabezpečujú väčšiu brzdnú silu, pomalšie vädnutie bŕzd a citlivejšie dávkovanie brzdného účinku), lepšej ovládateľnosti a jazdného komfortu.

Nissan GT-R
Verzia Club Track umožňuje na okruhu naplno využiť potenciál výkonu motora

Zmeny na zavesení predných kolies zlepšili reakciu pneumatík na zvislé zaťaženie. Zvýšila sa aj priľnavosť pneumatík pri zatáčaní a stabilita pri jazde v priamom smere. Na zadnej náprave došlo ku zmene charakteristiky zbiehavosti. Výsledkom je lepšia priľnavosť vnútorných kolies pri zatáčaní a lepšia väzba od vozovky. Hliníkové tlmiče novej konštrukcie zabezpečujú presnejšie tlmenie a vyššie pohodlie počas jazdy. Pridané vzpery v priestore motora a prístrojovej dosky zvýšili tuhosť karosérie. Informácie od zavesenia sa vstrebávajú rýchlejšie a zlepšila sa reakcia na pokyny vodiča. Zároveň sa zvýšila aj presnosť zlícovania panelov karosérie.

Novinkou u nového superšportu GT-R je režim SAVE, ktorý pri jazde na diaľnici či otvorenej ceste optimalizuje krútiaci moment a upravuje schému radenia za účelom zníženia aktuálnej spotreby paliva. S litrom benzínu prejde GT-R 8,5 km, čo je 11,8 l/100 km. Za znížené emisie vďačí katalyzátoru s nízkym obsahom vzácnych kovov a riadiacej jednotke motora (ECM) s výkonným mikroprocesorom. Pridaný bol aj režim 2WD, ktorý dočasne preradí na pohon dvoch kolies.

Nissan GT-R
Motor prepracovaného modelu GT-R má výkon 530 k pri otáčkach 6400 za minútu. Nové výkonnejšie motory RT-R sa vyznačujú novým červeným krytom na motore.

Novinka Nissan GT-R je ďalším spestrením ponuky superrýchlych automobilov na slovenský trh. Nissan GT-R vo verzii Premium Edition má cenu 90 000 eur, vo verzii Black Etion 91 300 eur. Dodávky pre Európu sa začnú vo februári 2011.

Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.