Nissan: ostrejšie a najlepšie GT-R

Pondelok, 15 november 2010

Ak pôvodné GT-R, predstavené v roku 2007, bolo poriadne ostrým kalibrom, prepracovaný model pre rok 2011 s výkonom zvýšeným zo 485 na 530 koní je riadenou strelou s pridanou hodnotou. S týmto výkonom je nové GT-R schopné "vyprášiť" svojim výkonom napríklad Porsche 911 Turbo a vyrovná sa ním Turbu S. Chcete ho mať vo svojej garáži? Ak si ho teraz objednáte, začiatkom roka 2011 vám ho vyrobia a už s prvým jarným slnkom môžete s ním vyraziť napríklad na Severnú smyčku Nürburgringu, alebo do Orechovej Potône na Slovakia-ring.

Nissan GT-R
Prepracovaný Nissan GT-R pre rok 2011 je výkonnejší, rýchlejší a aj lepšie ovládateľný

Okrem základnej verzie sa novinka Nissanu bude vyrábať aj v dvoch nových špeciálnych limitovaných sériách s názvami Club Track a Egoist. Verzia Club Track je určená pre využitie na okruhoch a prémiová verzia Egoist je zameraná na špičkové remeselné vypracovanie. Vyhotovenie Egoist je naplnením ambícií Nissanu GT-R. Výhradne pre konkrétneho zákazníka ho vytvára Takumi, skutočne skúsený majster remeselného spracovania. Na výber ponúka napríklad dvadsať odtieňov interiéru.

Superšport Nissan GT-R 2011 vyvíjali predovšetkým so zreteľom na jeho charakteristiku ako mnohoúčelový výkonný automobil. Vďaka kreatívnemu dizajnu a prvkom vylepšujúcim aerodynamiku vyzerá exteriér nového GT-R stabilnejšie a robustnejšie a interiéru dodali jeho tvorcovia športovejší ráz.

Nissan GT-R
Sedadlá v novom vyhotovení ponúkajú väčšie pohodlie a bezpečné vedenie v zákrutách

Nissan GT-R modelového roku 2011 dostal pridanú porciu výkonu i krútiaceho momentu. Úpravou plniaceho tlaku turbodúchadla, časovania ventilov a znížením odporu nasávania sa zvýšil výkon vidlicového šesťvalca s objemom 3,8 litra na 530 koní pri 6 400 otáčkach a najvyšší krútiaci moment na 612 Nm v rozsahu otáčok od 3200 do 6000. A čo je zaujímavé, motor napriek zlepšeným výkonovým parametrom má nižšiu spotrebu a emisie. Najvyššia rýchlosť nového GT-R je 313 km/h, akceleráciu z 0 – 100 km/h výrobca zatiaľ nezverejnil.

V čom sa GT-R zmenilo? V prvom rade má prepracovaný dizajn. Vonkajší vzhľad menia aj prvky pridaného aerodynamického balíka. Zmenou na exteriéri sú väčšie nárazníky a maska chladiča, prepracovaná maska svetlometov, väčšie vstupy na chladiaci vzduch, denné LED svetlá vpredu, nové pneumatiky a dizajn ráfikov, zväčšené koncovky výfukov a zadný difúzor z karbónu. Nové GT-R má posilnené športové gény prostredníctvom výkonnejšieho motora, lepšej aerodynamiky a zvýšeného prítlaku na prednú i zadnú nápravu, výkonnejšieho chladenia a brzdového systému (rozmerné brzdové kotúče s priemerom 390 mm zabezpečujú väčšiu brzdnú silu, pomalšie vädnutie bŕzd a citlivejšie dávkovanie brzdného účinku), lepšej ovládateľnosti a jazdného komfortu.

Nissan GT-R
Verzia Club Track umožňuje na okruhu naplno využiť potenciál výkonu motora

Zmeny na zavesení predných kolies zlepšili reakciu pneumatík na zvislé zaťaženie. Zvýšila sa aj priľnavosť pneumatík pri zatáčaní a stabilita pri jazde v priamom smere. Na zadnej náprave došlo ku zmene charakteristiky zbiehavosti. Výsledkom je lepšia priľnavosť vnútorných kolies pri zatáčaní a lepšia väzba od vozovky. Hliníkové tlmiče novej konštrukcie zabezpečujú presnejšie tlmenie a vyššie pohodlie počas jazdy. Pridané vzpery v priestore motora a prístrojovej dosky zvýšili tuhosť karosérie. Informácie od zavesenia sa vstrebávajú rýchlejšie a zlepšila sa reakcia na pokyny vodiča. Zároveň sa zvýšila aj presnosť zlícovania panelov karosérie.

Novinkou u nového superšportu GT-R je režim SAVE, ktorý pri jazde na diaľnici či otvorenej ceste optimalizuje krútiaci moment a upravuje schému radenia za účelom zníženia aktuálnej spotreby paliva. S litrom benzínu prejde GT-R 8,5 km, čo je 11,8 l/100 km. Za znížené emisie vďačí katalyzátoru s nízkym obsahom vzácnych kovov a riadiacej jednotke motora (ECM) s výkonným mikroprocesorom. Pridaný bol aj režim 2WD, ktorý dočasne preradí na pohon dvoch kolies.

Nissan GT-R
Motor prepracovaného modelu GT-R má výkon 530 k pri otáčkach 6400 za minútu. Nové výkonnejšie motory RT-R sa vyznačujú novým červeným krytom na motore.

Novinka Nissan GT-R je ďalším spestrením ponuky superrýchlych automobilov na slovenský trh. Nissan GT-R vo verzii Premium Edition má cenu 90 000 eur, vo verzii Black Etion 91 300 eur. Dodávky pre Európu sa začnú vo februári 2011.

Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R Nissan GT-R
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.