Nissan registruje záujemcov o elektromobil

Pondelok, 09 november 2009

Spoločnosť Nissan začala 5. novembra registrovať potenciálnych záujemcov o elektrický automobil Nissan LEAF. Ten príde na trh koncom roku 2010. Registrácia predchádza prijímaniu predbežných objednávok, ktoré bude možné zasielať až od začiatku roka 2010.

Nissan LEAF

Registrovaní záujemcovia budú získavať prostredníctvom e-mailu informácie o vozidle LEAF a zúčastňovať sa plánovaných akcií týkajúcich sa testovania elektromobilu. Okrem toho budú mať právo na prednostnú kúpu automobilu LEAF po jeho uvedení na trh.

Nový automobil Nissan LEAF je nositeľom myšlienky "nová éra mobility – éra nulových emisií". Predstavuje elektrické vozidlo, ktoré podľa japonského výrobcu ponúka potešenie z jazdy a je aj ohľaduplné voči životnému prostrediu. Nissan LEAF mal premiéru na nedávno skončenom tokijskom autosalóne. Je výsledkom niekoľkoročného výskumu a vývoja vychádzajúceho z vízie budúcej epochy vozidiel Nissan s nulovými emisiami. Nissan LEAF bude uvedený na trh v severnej Amerike, Japonsku a v Európe koncom fiškálneho roku 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.