Nissan v Los Angeles: Murano CrossCabriolet

Piatok, 19 november 2010

Nissan predstavil pred dvoma dňami vo svetovej premiére na autosalóne v Los Angeles sériovú podobu nového modelu známeho crossoveru Nissan Murano vo verzii kabriolet. Do sveta, najprv toho amerického, vstupuje s názvom CrossCabriolet.

Nissan Murano spredu
Nissan Murano s karosériou kabriolet je novou triedou a prvým modelom tohto typu

Už prvé Murano v roku 2002 bolo nekonvenčným modelom. Potom prišiel menší crossover Qashqai, dodnes veľmi úspešný. Ani ďalšia novinka nedala na seba dlho čakať a v tomto roku uviedol Nissan ďalší nový model Juke – malý nekonvenčný model, ktorý kombinuje rysy SUV a kupé. Teraz prichádza Nissan s modelom bez strechy – Muranom CrossCabriolet.

Murano CrossCabriolet je prvým crossoverom s karosériou typu kabriolet. Prvý crossover-kabriolet na svete má priniesť posádke pocit voľnosti kabrioletov skombinovanú so všestrannosťou Murana. CrossCabriolet predstavuje podľa automobilky Nissan prielom v dizajne a koncepte vozidiel značky Nissan. Oproti klasickému Muranu má kabriolet len jeden pár dverí. Namiesto ochranného oblúka vzadu má za opierkami zadných sedadiel dva ochranné rámy pre prípad prevrátenia.

Nissan Murano interiér
Interiér Murana CrossCabriolet oplýva luxusom, dominuje mu kožené čalúnenie

Otvorené Murano ponúka miesto pre štyri dospelé osoby. Do batožinového priestoru si možno pohodlne uložiť golfové vaky alebo väčšiu batožinu. Jeho kapacita pri zloženej textilnej streche má objem 215 litrov, pri natiahnutej sa zväčší na 315 litrov. Murano má vylepšený vzhľad luxusného interiéru, ktorému dominuje kožené čalúnenie.

Poháňať všetky štyri kolesá nového cross kabrioleta bude známy vidlicový šesťvalec s objemom 3,5 litra, ktorý je ukrytý pod prednou kapotou. Jeho výkon 265 koní spolu s krútiacim momentom 336 Nm má schopnosť pomocou bezstupňovej Xtronic CVT prevodovky dodať automobilu poriadnu dynamiku.

Nissan Murano zhora
Za zadnými sedadlami má kabriolet Murano dva ochranné rámy pre prípad prevrátenia

Začiatok predaja je naplánovaný zatiaľ len pre severoamerický trh na začiatok roku 2011.

Nissan Murano spredu Nissan Murano interiér Nissan Murano zhora Nissan Murano zboku Nissan Murano spredu Nissan Murano zboku
Autor: J. Goldberger
Foto: Nissan
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."