Nová Alhambra: najväčší SEAT

Streda, 05 máj 2010

Španielsky SEAT v duchu "novej cesty" modernizuje aj svoje veľké MPV a prichádza s úplne novou Alhambrou. Nová generácia veľkého MPV pre priaznivcov značky SEAT a vyznávačov veľkopriestorových automobilov prichádza po 15 rokoch. Práve toľko totiž vydržala na trhu prvá generácia, pravda, ak sem nerátame dôkladné modernizácie, ktoré prebehli v rokoch 2000 a 2004. Prvú generáciu modelu Alhambra predstavil SEAT v roku 1995.

SEAT Alhambra

SEAT charakterizuje novú Alhambru ako celkom nový rodinný automobil s najnovšími technológiami, ako inteligentné a všestranné vozidlo, dynamické, veľmi efektívne, ktoré môže byť až sedemmiestne. Zdobiť novú Alhambru majú motory TDI a TSI s nízkymi emisiami, inovatívne hi-tech vybavenie a vysoká kvalita.

Nová Alhambra je najväčším Španielom v rodine SEAT. Oproti predchodcovi je väčšia o 22 centimetrov, takže meria 485 cm a zaraďuje medzi najväčšie MVP na trhu. Väčšia bude aj na šírku - o deväť centimetrov. Alhambra ponúkne dostatok miesta pre rodinu alebo športové či turistické vyžitie. Je v nej dostatok miesta a pohodlia pre dospelých aj v treťom rade sedadiel, pričom veľké posuvné dvere môžu byť na objednávku aj s elektrickým ovládaním.

Nová Alhambra prichádza s koncepciou piatich, šiestich alebo siedmich miest na sedenie. Pri potrebe väčšieho úložného priestoru sedadlá v druhom a treťom rade už nemusia byť odstránené, namiesto toho môžu byť ľahko utopené v podlahe vozidla. Prostredný rad sedadiel môže byť posuvný pozdĺžne. V ponuke doplnkovej výbavy sú tiež integrované detské sedačky. Batožinový priestor pri 5miestnom usporiadaní má základný objem 885 litrov, v prípade, že sa využijú len predné sedadlá, narastie objem až na 2297 litrov.

Všetky pohonné agregáty TSI a TDI sú vybavené priamym vstrekovaním paliva a preplňovaním a ich výkony sú v rozmedzí 140 až 200 koní. Medzi účinné technológie dodávané štandardné patrí stop/štart systém a brzdy s funkciou rekuperácie energie. Vďaka týmto i ďalším technológiám dosahuje napríklad Alhambra 2,0 TDI/140 k priemernú spotrebu len 5,5 litra a emisie CO2 len 143 g/km. Okrem 6stupňových manuálnych prevodoviek sa budú dodávať aj dvojspojkové prevodovky DSG.

Alhambra je vyzbrojená bi-xenónovými svetlometmi s AFS a asistentom diaľkových svetiel. Senzor automaticky detekuje protiidúce vozidlá a automaticky stlmí svetlá.

Nový je tiež parkovací asistent, ktorý samostatne zaparkuje vozidlo. Zadná parkovacia kamera sníma obraz za vozidlom. Panoráma posuvnej strechy má otvor, ktorý je o 300 percent väčší než konvenčné strešné okno. Novinkou je aj trojzónová klimatizácia Climatronic.

Štandardná bezpečnostná výbava zahŕňa sedem airbagov, vrátane kolenného pre vodiča. Do štandardu patrí aj ABS a ESP, vrátane elektronického brzdového asistenta, stabilizácie prívesu a kontroly tlaku v pneumatikách. Alhambra sa bude ponúkať vo výbave Reference a Style.

Nový SEAT Alhambra sa bude vyrábať v portugalskej Palmele a uvedenie na trh je plánované na koniec leta 2010.

SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.