Nová Alhambra: najväčší SEAT

Streda, 05 máj 2010

Španielsky SEAT v duchu "novej cesty" modernizuje aj svoje veľké MPV a prichádza s úplne novou Alhambrou. Nová generácia veľkého MPV pre priaznivcov značky SEAT a vyznávačov veľkopriestorových automobilov prichádza po 15 rokoch. Práve toľko totiž vydržala na trhu prvá generácia, pravda, ak sem nerátame dôkladné modernizácie, ktoré prebehli v rokoch 2000 a 2004. Prvú generáciu modelu Alhambra predstavil SEAT v roku 1995.

SEAT Alhambra

SEAT charakterizuje novú Alhambru ako celkom nový rodinný automobil s najnovšími technológiami, ako inteligentné a všestranné vozidlo, dynamické, veľmi efektívne, ktoré môže byť až sedemmiestne. Zdobiť novú Alhambru majú motory TDI a TSI s nízkymi emisiami, inovatívne hi-tech vybavenie a vysoká kvalita.

Nová Alhambra je najväčším Španielom v rodine SEAT. Oproti predchodcovi je väčšia o 22 centimetrov, takže meria 485 cm a zaraďuje medzi najväčšie MVP na trhu. Väčšia bude aj na šírku - o deväť centimetrov. Alhambra ponúkne dostatok miesta pre rodinu alebo športové či turistické vyžitie. Je v nej dostatok miesta a pohodlia pre dospelých aj v treťom rade sedadiel, pričom veľké posuvné dvere môžu byť na objednávku aj s elektrickým ovládaním.

Nová Alhambra prichádza s koncepciou piatich, šiestich alebo siedmich miest na sedenie. Pri potrebe väčšieho úložného priestoru sedadlá v druhom a treťom rade už nemusia byť odstránené, namiesto toho môžu byť ľahko utopené v podlahe vozidla. Prostredný rad sedadiel môže byť posuvný pozdĺžne. V ponuke doplnkovej výbavy sú tiež integrované detské sedačky. Batožinový priestor pri 5miestnom usporiadaní má základný objem 885 litrov, v prípade, že sa využijú len predné sedadlá, narastie objem až na 2297 litrov.

Všetky pohonné agregáty TSI a TDI sú vybavené priamym vstrekovaním paliva a preplňovaním a ich výkony sú v rozmedzí 140 až 200 koní. Medzi účinné technológie dodávané štandardné patrí stop/štart systém a brzdy s funkciou rekuperácie energie. Vďaka týmto i ďalším technológiám dosahuje napríklad Alhambra 2,0 TDI/140 k priemernú spotrebu len 5,5 litra a emisie CO2 len 143 g/km. Okrem 6stupňových manuálnych prevodoviek sa budú dodávať aj dvojspojkové prevodovky DSG.

Alhambra je vyzbrojená bi-xenónovými svetlometmi s AFS a asistentom diaľkových svetiel. Senzor automaticky detekuje protiidúce vozidlá a automaticky stlmí svetlá.

Nový je tiež parkovací asistent, ktorý samostatne zaparkuje vozidlo. Zadná parkovacia kamera sníma obraz za vozidlom. Panoráma posuvnej strechy má otvor, ktorý je o 300 percent väčší než konvenčné strešné okno. Novinkou je aj trojzónová klimatizácia Climatronic.

Štandardná bezpečnostná výbava zahŕňa sedem airbagov, vrátane kolenného pre vodiča. Do štandardu patrí aj ABS a ESP, vrátane elektronického brzdového asistenta, stabilizácie prívesu a kontroly tlaku v pneumatikách. Alhambra sa bude ponúkať vo výbave Reference a Style.

Nový SEAT Alhambra sa bude vyrábať v portugalskej Palmele a uvedenie na trh je plánované na koniec leta 2010.

SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.