Nová Alhambra: najväčší SEAT

Streda, 05 máj 2010

Španielsky SEAT v duchu "novej cesty" modernizuje aj svoje veľké MPV a prichádza s úplne novou Alhambrou. Nová generácia veľkého MPV pre priaznivcov značky SEAT a vyznávačov veľkopriestorových automobilov prichádza po 15 rokoch. Práve toľko totiž vydržala na trhu prvá generácia, pravda, ak sem nerátame dôkladné modernizácie, ktoré prebehli v rokoch 2000 a 2004. Prvú generáciu modelu Alhambra predstavil SEAT v roku 1995.

SEAT Alhambra

SEAT charakterizuje novú Alhambru ako celkom nový rodinný automobil s najnovšími technológiami, ako inteligentné a všestranné vozidlo, dynamické, veľmi efektívne, ktoré môže byť až sedemmiestne. Zdobiť novú Alhambru majú motory TDI a TSI s nízkymi emisiami, inovatívne hi-tech vybavenie a vysoká kvalita.

Nová Alhambra je najväčším Španielom v rodine SEAT. Oproti predchodcovi je väčšia o 22 centimetrov, takže meria 485 cm a zaraďuje medzi najväčšie MVP na trhu. Väčšia bude aj na šírku - o deväť centimetrov. Alhambra ponúkne dostatok miesta pre rodinu alebo športové či turistické vyžitie. Je v nej dostatok miesta a pohodlia pre dospelých aj v treťom rade sedadiel, pričom veľké posuvné dvere môžu byť na objednávku aj s elektrickým ovládaním.

Nová Alhambra prichádza s koncepciou piatich, šiestich alebo siedmich miest na sedenie. Pri potrebe väčšieho úložného priestoru sedadlá v druhom a treťom rade už nemusia byť odstránené, namiesto toho môžu byť ľahko utopené v podlahe vozidla. Prostredný rad sedadiel môže byť posuvný pozdĺžne. V ponuke doplnkovej výbavy sú tiež integrované detské sedačky. Batožinový priestor pri 5miestnom usporiadaní má základný objem 885 litrov, v prípade, že sa využijú len predné sedadlá, narastie objem až na 2297 litrov.

Všetky pohonné agregáty TSI a TDI sú vybavené priamym vstrekovaním paliva a preplňovaním a ich výkony sú v rozmedzí 140 až 200 koní. Medzi účinné technológie dodávané štandardné patrí stop/štart systém a brzdy s funkciou rekuperácie energie. Vďaka týmto i ďalším technológiám dosahuje napríklad Alhambra 2,0 TDI/140 k priemernú spotrebu len 5,5 litra a emisie CO2 len 143 g/km. Okrem 6stupňových manuálnych prevodoviek sa budú dodávať aj dvojspojkové prevodovky DSG.

Alhambra je vyzbrojená bi-xenónovými svetlometmi s AFS a asistentom diaľkových svetiel. Senzor automaticky detekuje protiidúce vozidlá a automaticky stlmí svetlá.

Nový je tiež parkovací asistent, ktorý samostatne zaparkuje vozidlo. Zadná parkovacia kamera sníma obraz za vozidlom. Panoráma posuvnej strechy má otvor, ktorý je o 300 percent väčší než konvenčné strešné okno. Novinkou je aj trojzónová klimatizácia Climatronic.

Štandardná bezpečnostná výbava zahŕňa sedem airbagov, vrátane kolenného pre vodiča. Do štandardu patrí aj ABS a ESP, vrátane elektronického brzdového asistenta, stabilizácie prívesu a kontroly tlaku v pneumatikách. Alhambra sa bude ponúkať vo výbave Reference a Style.

Nový SEAT Alhambra sa bude vyrábať v portugalskej Palmele a uvedenie na trh je plánované na koniec leta 2010.

SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra SEAT Alhambra
Autor: J. Goldberger
Foto: SEAT
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.