Nová Dacia Logan - priestranná a elegantná

Utorok, 19 február 2013

Na Slovensko zavítala v týchto dňoch nová Dacia Logan. Druhá generácia má uhladené tvary a pôsobí veľmi esteticky. Prednosťou nového modelu je bezkonkurenčná cena a vysoká úžitková hodnota. Podobne ako jej predchodca aj nový Logan je dostupné rodinné auto, ale na rozdiel od neho má elegantnejší a uhladenejší vzhľad a už tradične ponúka bezkonkurenčný pomer priestor/výbava/cena.

1 DSC 0011
Dacia Logan druhej generácie, sedan elegantných tvarov, prichádza na slovenský trh

Ak sa predošlému modelu, ktorý rumunský výrobca pod krídlami Renaultu uviedol na náš trh v roku 2004, mohli vytýkať určité nedostatky, nový Logan ponúka viac a lepšiu kvalitu, ale opäť za dobrú cenu. Ak prvý Logan bol najmä pre menej náročných záujemcov, nový model to v rodnom liste napísané nemá. Takže Logan novej generácie, ktorá na Slovensku prichádza do predaja práve v týchto dňoch, sa môže ponúkať ako model, ktorý dokáže svojho majiteľa nielen plne uspokojiť, ale aj nadchnúť.

Nový Logan sa môže pýšiť robustnejšou mriežkou chladiča, novým dizajnom a vyššou eleganciou. Je viac komfortný, má nové prvky výbavy z modelu Lodgy v podobe multimediálneho systému MediaNav a tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Väčší je aj komfort jazdy vďaka novému posilňovaču riadenia, lepšiemu odhlučneniu a ohľaduplnejšiemu vzťahu k životnému prostrediu, keďže každá verzia nového Logana spĺňa emisnú normu Euro 5.

Aj nový Logan, tak ako jeho predchodca, má trojpriestorovú karosériu typu sedan. Za osem rokov, ktoré uplynuli od uvedenia prvej generácie, technika značne pokročila, takže čo bolo dobré vtedy, dnes už nestačí. A tak nový Logan pokročil v dizajne exteriéru i interiéru, dostal nové motory a lepšiu a bohatšiu výbavu, používa lepšie materiály a vyššia je aj kvalita spracovania. Takže Logan už na pohľad vyzerá skutočne dobre.

Bezpečnosť Logana vylepšujú bočné airbagy a systém ESP. Dobre pôsobí aj nový interiér. Je komfortnejší, ovládacie prvky sú v dobrom dosahu vodiča a priestor vo vnútri kabíny je väčší. Viac miesta je pre cestujúcich na zadných sedadlách. Vďaka kvalitnejším materiálom bude mať nový model aj vyššiu spoľahlivosť. Najväčšou devízou Logana je však batožinový priestor s doslova obrovským objemom 510 litrov, čo je rekord v tejto triede. Budúci majitelia určite ocenia aj odpruženie auta, čo sa najlepšie prejaví na nekvalitných povrchoch našich ciest.

Pod kapotou nového Logana budú dva benzínové motory, jeden na plyn LPG a jeden turbodiesel. Základnou motorizáciou je štvorvalec 1,2 16V 55 kW/75 k. Výkonnejšou benzínovou jednotkou je trojvalec 0,9 TCe 66 kW/90 k. Verzia s LPG je 1,2 16V 53 kW/72 k a použitý turbodiesel je známy 1,5 dCi 55 kW/75 k.

Ceny tak ako v minulosti boli a aj teraz sú najnižšie v segmente. Cenník otvára Logan s motorom 1,2 16V 55 kW/75 k a cenou 6490 eur a základnou výbavou Access. Vo vyššej výbave Ambiance môže mať Logan pod kapotou na výber dva motory. Prvý s objemom 1,2/75 k používa benzín a druhý na LPG 1,2/73 k. Prvý má cenu 7090 eur a druhý 7690 eur. Trojvalec 0,9 TCe/90 k sa s výbavou Access ani Ambiance ponúkať nebude. Má ho len najvyššia Arctica, cena je tu 8790 eur. Aj turbodiesel 1,5 dCi/75 k je v ponuke len s výbavou Arctica – za 9990 eur. S výbavou Arctika si možno kúpiť Logan aj benzínovým motorom 1,2/75 k a 1,2/72 k s pohonom na LPG.

1 DSC 0011 2 DSC 0012 3 DSC 0020 4 DSC 0024 5 DSC 0029 6 DSC 0032 7 DSC 0015 8 DSC 0016 9 DSC 0018
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.