Nová Dacia Logan - priestranná a elegantná

Utorok, 19 február 2013

Na Slovensko zavítala v týchto dňoch nová Dacia Logan. Druhá generácia má uhladené tvary a pôsobí veľmi esteticky. Prednosťou nového modelu je bezkonkurenčná cena a vysoká úžitková hodnota. Podobne ako jej predchodca aj nový Logan je dostupné rodinné auto, ale na rozdiel od neho má elegantnejší a uhladenejší vzhľad a už tradične ponúka bezkonkurenčný pomer priestor/výbava/cena.

1 DSC 0011
Dacia Logan druhej generácie, sedan elegantných tvarov, prichádza na slovenský trh

Ak sa predošlému modelu, ktorý rumunský výrobca pod krídlami Renaultu uviedol na náš trh v roku 2004, mohli vytýkať určité nedostatky, nový Logan ponúka viac a lepšiu kvalitu, ale opäť za dobrú cenu. Ak prvý Logan bol najmä pre menej náročných záujemcov, nový model to v rodnom liste napísané nemá. Takže Logan novej generácie, ktorá na Slovensku prichádza do predaja práve v týchto dňoch, sa môže ponúkať ako model, ktorý dokáže svojho majiteľa nielen plne uspokojiť, ale aj nadchnúť.

Nový Logan sa môže pýšiť robustnejšou mriežkou chladiča, novým dizajnom a vyššou eleganciou. Je viac komfortný, má nové prvky výbavy z modelu Lodgy v podobe multimediálneho systému MediaNav a tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Väčší je aj komfort jazdy vďaka novému posilňovaču riadenia, lepšiemu odhlučneniu a ohľaduplnejšiemu vzťahu k životnému prostrediu, keďže každá verzia nového Logana spĺňa emisnú normu Euro 5.

Aj nový Logan, tak ako jeho predchodca, má trojpriestorovú karosériu typu sedan. Za osem rokov, ktoré uplynuli od uvedenia prvej generácie, technika značne pokročila, takže čo bolo dobré vtedy, dnes už nestačí. A tak nový Logan pokročil v dizajne exteriéru i interiéru, dostal nové motory a lepšiu a bohatšiu výbavu, používa lepšie materiály a vyššia je aj kvalita spracovania. Takže Logan už na pohľad vyzerá skutočne dobre.

Bezpečnosť Logana vylepšujú bočné airbagy a systém ESP. Dobre pôsobí aj nový interiér. Je komfortnejší, ovládacie prvky sú v dobrom dosahu vodiča a priestor vo vnútri kabíny je väčší. Viac miesta je pre cestujúcich na zadných sedadlách. Vďaka kvalitnejším materiálom bude mať nový model aj vyššiu spoľahlivosť. Najväčšou devízou Logana je však batožinový priestor s doslova obrovským objemom 510 litrov, čo je rekord v tejto triede. Budúci majitelia určite ocenia aj odpruženie auta, čo sa najlepšie prejaví na nekvalitných povrchoch našich ciest.

Pod kapotou nového Logana budú dva benzínové motory, jeden na plyn LPG a jeden turbodiesel. Základnou motorizáciou je štvorvalec 1,2 16V 55 kW/75 k. Výkonnejšou benzínovou jednotkou je trojvalec 0,9 TCe 66 kW/90 k. Verzia s LPG je 1,2 16V 53 kW/72 k a použitý turbodiesel je známy 1,5 dCi 55 kW/75 k.

Ceny tak ako v minulosti boli a aj teraz sú najnižšie v segmente. Cenník otvára Logan s motorom 1,2 16V 55 kW/75 k a cenou 6490 eur a základnou výbavou Access. Vo vyššej výbave Ambiance môže mať Logan pod kapotou na výber dva motory. Prvý s objemom 1,2/75 k používa benzín a druhý na LPG 1,2/73 k. Prvý má cenu 7090 eur a druhý 7690 eur. Trojvalec 0,9 TCe/90 k sa s výbavou Access ani Ambiance ponúkať nebude. Má ho len najvyššia Arctica, cena je tu 8790 eur. Aj turbodiesel 1,5 dCi/75 k je v ponuke len s výbavou Arctica – za 9990 eur. S výbavou Arctika si možno kúpiť Logan aj benzínovým motorom 1,2/75 k a 1,2/72 k s pohonom na LPG.

1 DSC 0011 2 DSC 0012 3 DSC 0020 4 DSC 0024 5 DSC 0029 6 DSC 0032 7 DSC 0015 8 DSC 0016 9 DSC 0018
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."