Nová Fabia a Roomster v predaji

Štvrtok, 15 apríl 2010

V týchto dňoch sa modernizované Fabia i Roomster po tom, čo ich Škoda Auto predstavila na autosalóne v Ženeve, začínajú predávať na Slovensku. Fabia i Roomster sa dočkali miernych zmien dizajnu a aj nových pohonných agregátov. Tak krátka Fabia ako aj verzia Combi i Roomster sú vystavené na práve prebiehajúcom bratislavskom autosalóne.

Druhá generácia Fabie Combi
Druhá generácia Fabie Combi sa dočkala úpravy dizajnu a pribudli aj nové motory

Popri dizajnových zmenách majú faceliftované modely celkom nové preplňované agregáty TSI a TDI CR. Model Škoda Fabia s motorom 1,2 TSI je k dispozícii za cenu 9 499 €, cena modelu Roomster sa začína od 10 539 €. Nový vzhľad podčiarkuje nová mriežka chladiča a trojrozmerne tvarované svetlomety, podstatne väčšie oproti doterajším, ktoré Fabiu približujú k modelom Octavia.

Pasívnu bezpečnosť modelu Fabia má na starosti systém ABS v kombinácii s elektronickou reguláciou brzdného tlaku a dvojstupňovým posilňovačom brzdného účinku Dual Rate, airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy a tri hlavové opierky na zadných sedadlách. Súčasťou základnej výbavy Classic je rádio, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, tónované sklá, delené a sklopné zadné sedadlá, Isofix na uchytenie 2 detských sedačiek, imobilizér, peľový filter, ako aj funkcia denného svietenia. Predĺženú verziu Combi získa zákazník za príplatok 390 €.

Modernizovaný Roomster ponúka v základnej výbave centrálne zamykanie, rádio s CD prehrávačom a výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča. Pocit komfortu za jazdy umocňujú tónované sklá a funkcia denného svietenia. Súčasťou tejto výbavy sú tri samostatné zadné sedadlá so systémom VarioFlex vrátane tretej hlavovej opierky a Isofix ako príprava na uchytenie dvoch detských sedačiek. O bezpečnosť jazdy sa starajú systémy ABS, MSR a Dual Rate, čelné a bočné airbagy. Modely Fabia i Roomster sú vybavené súpravou na opravu pneumatík TyreFit.

Škoda Fabia
Vzhľadové zmeny na karosérii posúvajú Škodu Fabiu bližšie k mladším konkurentom

Základom technických zmien sú moderné prepĺňané motory. Pri benzínových agregátoch je výkonové spektrum od 60 do 105 koní pri modeli Fabia, resp. od 70 do 105 koní pri automobile Roomster. Všetky pohonné jednotky dodávané do krajín EU spĺňajú normu Euro 5, majú nízku spotrebu a mimoriadne nízke emisie CO2. Štvorvalec TSI je k dispozícii s výkonmi 86 a 105 koní. K nim sa dodávajú päťstupňové manuálne prevodovky. Dvojspojková sedemstupňová prevodovka DSG sa ponúka s novým zážihovým motorom 1,2 TSI s výkonom 105 koní. Tu udáva výrobca kombinovanú spotrebu 5,3 l/100 km a úroveň emisií CO2 124 g /km.

Dieselové motory s objemom 1,6 litra ponúkajú výkony od 75 do 105 koní a sú s vysokotlakovým vstrekovaním common-rail. Všetky sú s filtrom pevných častíc. Nechýbajú piezoelektrické vstrekovače s piatimi vstrekmi v jednom takte a motory majú tichší a kultivovanejší chod. Tiež nižšie emisie škodlivín. Všetky dieselové motory sa môžu pochváliť emisiami pod 110g CO2/km a kombinovanou spotrebou do 4,2 l/100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.