Nová Fabia Combi už v predaji

Utorok, 22 január 2008

Po siedmich rokoch má Škoda Fabia Combi svojho nástupcu. S prídavkom za menom, aké si dávali králi po svojich predchodcoch – Fabia Combi II. Takže – kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!

Škoda Fabia Combi II Škoda Fabia Combi II

Oficiálny štart predaja druhej generácie obľúbeného modelu Fabia Combi sa práve začal. Nový model druhej generácie menšieho kombi českej automobilky sa verejnosti prvýkrát predstavil na autosalóne vo Frankfurte, krátko na to v Nitre v septembri minulého roku. V týchto dňoch je už v ponuke u všetkých obchodníkov značky Škoda na celom Slovensku.

Od svojho predstavenia v roku 2000 sa vyrobilo a predalo celkom 640 tisíc kusov Škody Fabia Combi prvej generácie. Z toho viac ako 39 tisíc na Slovensko a 125 tisíc v českej republike, teda v niekdajšej spoločnej krajine sa tohto praktického automobilu predala viac ako štvrtina všetkých vyrobených. Český výrobca chce ťažiť z popularity modelu Fabie Combi a aj preto predpokladá nárast predaja od roku 2009 na 100 000 exemplárov ročne.

Škoda Fabia Combi II Škoda Fabia Combi II

Nová generácia Fabie Combi nadväzuje na dlhú tradíciu vozidiel Škoda s karosériou kombi, ktorú začali modely Forman a Felicia Combi. Nová Škoda Fabia Combi zaujme priestrannosťou a variabilitou a veľkosťou batožinového priestoru s objemom 480 litrov alebo po sklopení zadných sedadiel 1460 litrov, ktoré ju radia medzi najväčšie vo svojej triede. K technickým novinkám, ktoré prispievajú k bezpečnosti cestnej premávky patria okrem iných hmlové svetlomety s funkciou Corner a predné projektorové adaptívne svetlomety.

Cena základnej verzie Škoda Fabia Combi II Classic s motorom 1,2 HTP 44 kW/60 k je v ponuke za cenu 334 900 korún, so silnejším motorom 1,2 12V HTP 51 kW/70 k stojí 354 900 korún, verzia Ambiente 369 900 korún. Verzia Sport má cenu 419 900 korún a Elegance 1,2 12V HTP 51 kW/70 k 434 900 korún. Na výber sú aj ďalšie výkonnejšie motory. Z benzínových štvorvalce 1,4 16V 63 kW/85 k (cena od 384 900 Sk) a 1,6 16V 77 kW/105 k (od 414 900 Sk). Z naftových sú k dispozícii tri pohonné jednotky. Trojvalce 1,4 TDI 51 kW/70 k (od 424 900 Sk) a 1,4 TDI 59 kW/80 k (od 439 900 Sk) a štvorvalec 1,9 TDI 77 kW/105 k (od 479 900 Sk). Všetky pohonné jednotky prenášajú výkon na kolesá prednej nápravy prostredníctvom 5stuňových mechanických prevodoviek, jedine benzínová 105koňová 1,6 má šesťstupňový automat (cena od 454 900 Sk).

Škoda Fabia Combi II

Už v základnej výbave Classic dostane zákazník napríklad ABS vrátane MSR a brzdového asistenta Dual Rate, airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy, posilňovač riadenia alebo nesymetricky delené zadné sedadlá.

Nová Fabia Combi bude sa bude predávať aj vo verzii N1 s dvoma typmi deliacich mreží.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.