Nová Honda Accord: premiéra v Ženeve

Pondelok, 07 február 2011

V Ženeve na marcovom autosalóne predstaví Honda inovovaný model Accord vo verzii sedan i kombi (Tourer). Obe verzie pre rok 2011 prešli radom zmien, zameraných predovšetkým na zlepšenie vzhľadu, zníženie emisií, zlepšenie jazdných vlastností a ovládateľnosti. Modernizácia prichádza po troch rokoch od uvedenia aktuálneho modelu na trh.

Honda Accord
Nová modernizovaná Honda Accord Tourer nahradí po troch rokoch súčasný model

Na exteriéri oboch verzií, sedana i Tourera, sú menšie dizajnové zmeny. Zmenené sú predné svetlomety, ktoré majú čistejšie a ostrejšie rysy a pôvodne oranžové smerovky sú teraz v čírom vyhotovení. Vyššie úrovne výbavy dostali bi-xenónové svetlomety s funkciou osvetlenia zákrut a automatického prepínania diaľkových svetiel. Zmenená je aj mriežka chladiča a línia prednej časti vozidla pôsobí teraz agresívnejšie. Nové koncové svetlá má sedan.

Rad drobných zmien je aj v interiéri. Vyššie výbavy dostali nové materiály čalúnenia sedadiel a výplní dverí, ktoré dodávajú kabíne novú atmosféru. Pre model Type-S sa štandardne ponúka polokožené čalúnenie sedadiel v tmavo sivom vyhotovení a čierne čalúnenie stropu. Dekorácie imitácií kovu na páke ručnej brzdy, kulise radiacej páky, volantu, paneloch dverí a stredovej konzole majú tmavší odtieň, ktorý lepšie ladí s novými textilnými materiálmi v interiéri.

Honda Accord
Rad drobných zmien a vylepšení je aj na interiéri modernizovaného modelu Accord

Vylepšenie dieselového motora 2,2 i-DTEC s výkonom 150 k sa orientovalo predovšetkým na zníženie trenia a vnútorných strát, na zlepšenie spotreby paliva a zníženie emisií. Výsledkom je pokles emisií CO2 o 9 g/km pri verzii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a o 11 g/km pri verzii s automatickou prevodovkou. Nižšie emisie (159 g/km) a spotrebu paliva má aj benzínový motor.Okrem týchto zmien prispeli k zníženiu spotreby paliva aj nové aerodynamické prvky na spodnej časti vozidla. Nižšie emisie (159 g/km) a spotrebu paliva má aj benzínový motor.

Konštruktérom sa pri verziách Accord Tourer i sedan podarilo ďalej vylepšiť charakteristiku tlmičov s ohľadom na rôznorodé typy povrchov vozoviek, ktoré sa v Európe nachádzajú. V prípade tlmičov s dvoma režimami prinieslo zlepšenie vyššiu stabilitu pri jazde po diaľnici s vysokou rýchlosťou, ale predovšetkým výrazné zlepšenie kvality jazdy na nekvalitných vozovkách.

Novinkou pri vyšších výbavách modelu Accord sú aktívne svetlomety, ktoré zaisťujú osvetlenie zákrut. Do súčasných svetlometov sa integrovali dodatočné svetlá, ktoré osvetľujú priestor po stranách vozidla. Svetlo na príslušnej strane sa rozsvieti vždy, keď vodič zapne ukazovatele smeru, alebo keď otočí volantom o viac ako 90 stupňov. Pri cúvaní sa rozsvietia obidve cúvacie svetlá, aby mal vodič dobrý výhľad na obe strany vozidla.

Honda Accord
Sedan Accord má dizajnové zmeny aj na zadnej časti a nové sú aj koncové svetlá

Novou technológiou pre modernizovaný Accord je systém automatického prepínania diaľkových svetiel pri verziách s bi-xenónovými svetlometmi. Tento systém je riadený kamerou umiestnenou medzi čelným sklom a vnútorným spätným zrkadlom. Kamera dokáže rozpoznať svetlomety protiidúcich vozidiel alebo koncové svetlá vpredu idúcich vozidiel a podľa potreby prepnúť diaľkové svetlá na tlmené.

Nová verzia modelu Accord bude na európsky trh uvedená v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.