Nová Honda Accord: premiéra v Ženeve

Pondelok, 07 február 2011

V Ženeve na marcovom autosalóne predstaví Honda inovovaný model Accord vo verzii sedan i kombi (Tourer). Obe verzie pre rok 2011 prešli radom zmien, zameraných predovšetkým na zlepšenie vzhľadu, zníženie emisií, zlepšenie jazdných vlastností a ovládateľnosti. Modernizácia prichádza po troch rokoch od uvedenia aktuálneho modelu na trh.

Honda Accord
Nová modernizovaná Honda Accord Tourer nahradí po troch rokoch súčasný model

Na exteriéri oboch verzií, sedana i Tourera, sú menšie dizajnové zmeny. Zmenené sú predné svetlomety, ktoré majú čistejšie a ostrejšie rysy a pôvodne oranžové smerovky sú teraz v čírom vyhotovení. Vyššie úrovne výbavy dostali bi-xenónové svetlomety s funkciou osvetlenia zákrut a automatického prepínania diaľkových svetiel. Zmenená je aj mriežka chladiča a línia prednej časti vozidla pôsobí teraz agresívnejšie. Nové koncové svetlá má sedan.

Rad drobných zmien je aj v interiéri. Vyššie výbavy dostali nové materiály čalúnenia sedadiel a výplní dverí, ktoré dodávajú kabíne novú atmosféru. Pre model Type-S sa štandardne ponúka polokožené čalúnenie sedadiel v tmavo sivom vyhotovení a čierne čalúnenie stropu. Dekorácie imitácií kovu na páke ručnej brzdy, kulise radiacej páky, volantu, paneloch dverí a stredovej konzole majú tmavší odtieň, ktorý lepšie ladí s novými textilnými materiálmi v interiéri.

Honda Accord
Rad drobných zmien a vylepšení je aj na interiéri modernizovaného modelu Accord

Vylepšenie dieselového motora 2,2 i-DTEC s výkonom 150 k sa orientovalo predovšetkým na zníženie trenia a vnútorných strát, na zlepšenie spotreby paliva a zníženie emisií. Výsledkom je pokles emisií CO2 o 9 g/km pri verzii so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a o 11 g/km pri verzii s automatickou prevodovkou. Nižšie emisie (159 g/km) a spotrebu paliva má aj benzínový motor.Okrem týchto zmien prispeli k zníženiu spotreby paliva aj nové aerodynamické prvky na spodnej časti vozidla. Nižšie emisie (159 g/km) a spotrebu paliva má aj benzínový motor.

Konštruktérom sa pri verziách Accord Tourer i sedan podarilo ďalej vylepšiť charakteristiku tlmičov s ohľadom na rôznorodé typy povrchov vozoviek, ktoré sa v Európe nachádzajú. V prípade tlmičov s dvoma režimami prinieslo zlepšenie vyššiu stabilitu pri jazde po diaľnici s vysokou rýchlosťou, ale predovšetkým výrazné zlepšenie kvality jazdy na nekvalitných vozovkách.

Novinkou pri vyšších výbavách modelu Accord sú aktívne svetlomety, ktoré zaisťujú osvetlenie zákrut. Do súčasných svetlometov sa integrovali dodatočné svetlá, ktoré osvetľujú priestor po stranách vozidla. Svetlo na príslušnej strane sa rozsvieti vždy, keď vodič zapne ukazovatele smeru, alebo keď otočí volantom o viac ako 90 stupňov. Pri cúvaní sa rozsvietia obidve cúvacie svetlá, aby mal vodič dobrý výhľad na obe strany vozidla.

Honda Accord
Sedan Accord má dizajnové zmeny aj na zadnej časti a nové sú aj koncové svetlá

Novou technológiou pre modernizovaný Accord je systém automatického prepínania diaľkových svetiel pri verziách s bi-xenónovými svetlometmi. Tento systém je riadený kamerou umiestnenou medzi čelným sklom a vnútorným spätným zrkadlom. Kamera dokáže rozpoznať svetlomety protiidúcich vozidiel alebo koncové svetlá vpredu idúcich vozidiel a podľa potreby prepnúť diaľkové svetlá na tlmené.

Nová verzia modelu Accord bude na európsky trh uvedená v apríli tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.