Nová Honda Civic: prvé kusy pre Ameriku

Utorok, 16 august 2016

Honda novej v poradí už desiatej generácie sa ako päťdverový prototyp predstavila na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve. V týchto dňoch sa už začala vyrábať v britskom závode vo Swindone a prvé kusy mieria cez oceán do Ameriky. Tento päťdverový hatchback pre Európu sa začne vyrábať koncom tohto roku.

1 Honda Civic
Honda Civic desiatej generácie v päťdverovej verzii hatchback pripravená pre severoamerický trh. Na snímke ako prototyp na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

Honda desiatej generácie ako sedan a z neho odvodené dvojdverové kupé sa na severoamerický trh dodáva už od minulého roka. Teraz pribudla tretia verzia v podobe päťdverového hachbacku a prvé kusy smerujú znovu do Ameriky. Európsky trh sa ich dočká koncom tohto roku. S novým päťdverovým modelom Civic sme sa ako s prototypom oboznámili začiatkom roka v Ženeve, sériový Civic hatchback, ktorý má byť pre japonskú značku globálnym modelom, sa od prototypu takmer nebude.

Civic je celosvetovo najlepšie predávaný model automobilky Honda a desiata generácia je jedným z najkomplexnejších vývojov nového modelu. "Predjazdec" – štvordverový sedan i dvojdverové kupé sa v USA predstavil už v roku 2015 a sedan získal významné ocenenie North American Car of the Year.

Automobilka už pri predstavení prototypu na autosalóne v Ženeve prezentovala nový Civic ako svoj najšportovejší model všetkých čias. Tomu aj upravila jeho rozmery, keď je oproti predchodcovi dlhší o 130 mm (pri dĺžke 4500 mm), širší o 30 mm (šírka 1800 mm) a nižší o 20 mm (výška 1450 mm).

2 Honda Civic
Na americký trh sa nový hatchback Civic začína prepravovať lodnou dopravou cez oceán

Nový Civic pre Ameriku má päť stupňov výbavy: LX, Sport, EX, EX-L, a Sport Touring. Pre všetky je určený preplňovaný benzínový štvorvalcový motor s objemom 1,5 litra. Pre prvé tri výbavy sa bude dodávať s výkonom 174 koní (128 kW) a krútiacim momentom 220 Nm. Zvyšné dve najvyššie výbavy budú mať pod kapotou motor s rovnakým objemom, ale s výkonom 180 koní (132 kW) a rovnaným krútiacim momentom. Motory pre európsku verziu zatiaľ nie sú špecifikované.

Predaj päťdverového hatchbacku pre európske trhy sa rozbehne v prvom štvrťroku 2017. Tento globálny model japonskej automobilky Honda sa bude vyvážať aj na ostatné hlavné svetové trhy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.