Nová Honda Civic: prvé kusy pre Ameriku

Utorok, 16 august 2016

Honda novej v poradí už desiatej generácie sa ako päťdverový prototyp predstavila na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve. V týchto dňoch sa už začala vyrábať v britskom závode vo Swindone a prvé kusy mieria cez oceán do Ameriky. Tento päťdverový hatchback pre Európu sa začne vyrábať koncom tohto roku.

1 Honda Civic
Honda Civic desiatej generácie v päťdverovej verzii hatchback pripravená pre severoamerický trh. Na snímke ako prototyp na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

Honda desiatej generácie ako sedan a z neho odvodené dvojdverové kupé sa na severoamerický trh dodáva už od minulého roka. Teraz pribudla tretia verzia v podobe päťdverového hachbacku a prvé kusy smerujú znovu do Ameriky. Európsky trh sa ich dočká koncom tohto roku. S novým päťdverovým modelom Civic sme sa ako s prototypom oboznámili začiatkom roka v Ženeve, sériový Civic hatchback, ktorý má byť pre japonskú značku globálnym modelom, sa od prototypu takmer nebude.

Civic je celosvetovo najlepšie predávaný model automobilky Honda a desiata generácia je jedným z najkomplexnejších vývojov nového modelu. "Predjazdec" – štvordverový sedan i dvojdverové kupé sa v USA predstavil už v roku 2015 a sedan získal významné ocenenie North American Car of the Year.

Automobilka už pri predstavení prototypu na autosalóne v Ženeve prezentovala nový Civic ako svoj najšportovejší model všetkých čias. Tomu aj upravila jeho rozmery, keď je oproti predchodcovi dlhší o 130 mm (pri dĺžke 4500 mm), širší o 30 mm (šírka 1800 mm) a nižší o 20 mm (výška 1450 mm).

2 Honda Civic
Na americký trh sa nový hatchback Civic začína prepravovať lodnou dopravou cez oceán

Nový Civic pre Ameriku má päť stupňov výbavy: LX, Sport, EX, EX-L, a Sport Touring. Pre všetky je určený preplňovaný benzínový štvorvalcový motor s objemom 1,5 litra. Pre prvé tri výbavy sa bude dodávať s výkonom 174 koní (128 kW) a krútiacim momentom 220 Nm. Zvyšné dve najvyššie výbavy budú mať pod kapotou motor s rovnakým objemom, ale s výkonom 180 koní (132 kW) a rovnaným krútiacim momentom. Motory pre európsku verziu zatiaľ nie sú špecifikované.

Predaj päťdverového hatchbacku pre európske trhy sa rozbehne v prvom štvrťroku 2017. Tento globálny model japonskej automobilky Honda sa bude vyvážať aj na ostatné hlavné svetové trhy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.