Nová Honda Civic: prvé kusy pre Ameriku

Utorok, 16 august 2016

Honda novej v poradí už desiatej generácie sa ako päťdverový prototyp predstavila na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve. V týchto dňoch sa už začala vyrábať v britskom závode vo Swindone a prvé kusy mieria cez oceán do Ameriky. Tento päťdverový hatchback pre Európu sa začne vyrábať koncom tohto roku.

1 Honda Civic
Honda Civic desiatej generácie v päťdverovej verzii hatchback pripravená pre severoamerický trh. Na snímke ako prototyp na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

Honda desiatej generácie ako sedan a z neho odvodené dvojdverové kupé sa na severoamerický trh dodáva už od minulého roka. Teraz pribudla tretia verzia v podobe päťdverového hachbacku a prvé kusy smerujú znovu do Ameriky. Európsky trh sa ich dočká koncom tohto roku. S novým päťdverovým modelom Civic sme sa ako s prototypom oboznámili začiatkom roka v Ženeve, sériový Civic hatchback, ktorý má byť pre japonskú značku globálnym modelom, sa od prototypu takmer nebude.

Civic je celosvetovo najlepšie predávaný model automobilky Honda a desiata generácia je jedným z najkomplexnejších vývojov nového modelu. "Predjazdec" – štvordverový sedan i dvojdverové kupé sa v USA predstavil už v roku 2015 a sedan získal významné ocenenie North American Car of the Year.

Automobilka už pri predstavení prototypu na autosalóne v Ženeve prezentovala nový Civic ako svoj najšportovejší model všetkých čias. Tomu aj upravila jeho rozmery, keď je oproti predchodcovi dlhší o 130 mm (pri dĺžke 4500 mm), širší o 30 mm (šírka 1800 mm) a nižší o 20 mm (výška 1450 mm).

2 Honda Civic
Na americký trh sa nový hatchback Civic začína prepravovať lodnou dopravou cez oceán

Nový Civic pre Ameriku má päť stupňov výbavy: LX, Sport, EX, EX-L, a Sport Touring. Pre všetky je určený preplňovaný benzínový štvorvalcový motor s objemom 1,5 litra. Pre prvé tri výbavy sa bude dodávať s výkonom 174 koní (128 kW) a krútiacim momentom 220 Nm. Zvyšné dve najvyššie výbavy budú mať pod kapotou motor s rovnakým objemom, ale s výkonom 180 koní (132 kW) a rovnaným krútiacim momentom. Motory pre európsku verziu zatiaľ nie sú špecifikované.

Predaj päťdverového hatchbacku pre európske trhy sa rozbehne v prvom štvrťroku 2017. Tento globálny model japonskej automobilky Honda sa bude vyvážať aj na ostatné hlavné svetové trhy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.