Nová Honda Civic: prvé kusy pre Ameriku

Utorok, 16 august 2016

Honda novej v poradí už desiatej generácie sa ako päťdverový prototyp predstavila na jar tohto roku na autosalóne v Ženeve. V týchto dňoch sa už začala vyrábať v britskom závode vo Swindone a prvé kusy mieria cez oceán do Ameriky. Tento päťdverový hatchback pre Európu sa začne vyrábať koncom tohto roku.

1 Honda Civic
Honda Civic desiatej generácie v päťdverovej verzii hatchback pripravená pre severoamerický trh. Na snímke ako prototyp na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

Honda desiatej generácie ako sedan a z neho odvodené dvojdverové kupé sa na severoamerický trh dodáva už od minulého roka. Teraz pribudla tretia verzia v podobe päťdverového hachbacku a prvé kusy smerujú znovu do Ameriky. Európsky trh sa ich dočká koncom tohto roku. S novým päťdverovým modelom Civic sme sa ako s prototypom oboznámili začiatkom roka v Ženeve, sériový Civic hatchback, ktorý má byť pre japonskú značku globálnym modelom, sa od prototypu takmer nebude.

Civic je celosvetovo najlepšie predávaný model automobilky Honda a desiata generácia je jedným z najkomplexnejších vývojov nového modelu. "Predjazdec" – štvordverový sedan i dvojdverové kupé sa v USA predstavil už v roku 2015 a sedan získal významné ocenenie North American Car of the Year.

Automobilka už pri predstavení prototypu na autosalóne v Ženeve prezentovala nový Civic ako svoj najšportovejší model všetkých čias. Tomu aj upravila jeho rozmery, keď je oproti predchodcovi dlhší o 130 mm (pri dĺžke 4500 mm), širší o 30 mm (šírka 1800 mm) a nižší o 20 mm (výška 1450 mm).

2 Honda Civic
Na americký trh sa nový hatchback Civic začína prepravovať lodnou dopravou cez oceán

Nový Civic pre Ameriku má päť stupňov výbavy: LX, Sport, EX, EX-L, a Sport Touring. Pre všetky je určený preplňovaný benzínový štvorvalcový motor s objemom 1,5 litra. Pre prvé tri výbavy sa bude dodávať s výkonom 174 koní (128 kW) a krútiacim momentom 220 Nm. Zvyšné dve najvyššie výbavy budú mať pod kapotou motor s rovnakým objemom, ale s výkonom 180 koní (132 kW) a rovnaným krútiacim momentom. Motory pre európsku verziu zatiaľ nie sú špecifikované.

Predaj päťdverového hatchbacku pre európske trhy sa rozbehne v prvom štvrťroku 2017. Tento globálny model japonskej automobilky Honda sa bude vyvážať aj na ostatné hlavné svetové trhy.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.