Nová Honda Civic: Štýlovejšia a väčšia

Nedeľa, 25 september 2016

Nový Civic japonskej utomobilky Honda sa na blížiacom autosalóne v Paríži predstaví už vo svojej desiatej generácii. Aj nová generácia pokračuje v umiernenom futuristickom (kozmickom) dizajnovom štýle, ktorý začala generácia z roku 2005.

1 Honda Civic
Nová Honda Civic desiatej generácie bude debutovať už o pár dní na autosalóne v Paríži

Honda sa pri vývoji nového modelu zamerala na jeho dynamické omladenie, na nové prístupy k dizajnu karosérie, aerodynamike vozidla i dizajnu podvozka. Nový Civic je oproti predošlým generáciám širší, dlhší a nižší, má krátke previsy a výrazné línie, ktoré vylepšujú jeho aerodynamickú účinnosť. Ostrá a agresívna maska, výrazné podbehy kolies a tvarované predné a zadné prieduchy naznačujú športový charakter nového Civica

Nový model má úplne prepracovaný interiér. Doterajší dvojúrovňový prístrojový štít sa zmení, nahradí ho "civilnejšie" konvenčné riešenie. Pribudne aj nový informačno-zábavný systém novej generácie. Interiér bude teraz jednoduchý, prehľadný, bude disponovať novými technológiami, výnimočným spracovaním a vysokokvalitnými materiálmi.

Poloha sedenia je nižšia, lepšie prispôsobená vodičovi pre pocit bližšieho spojenia s vozidlom. Druhá generácia informačno-zábavného systému Honda Connect 2 ponúka funkcie Apple CarPlay a Android Auto.

5 Honda Civic

Model Civic desiatej generácie, ktorý sa predstaví v Paríži, sa vo verziách sedan a kupé predáva v Amerike. Civic predstavený v Paríži bude päťdverový hatchback a vyhradený predovšetkým pre európskych zákazníkov. Ako sme už povedali, nový Civic je väčší – dlhší o 127 mm a meria takmer štyri a pol metra – má presne 4497 mm.

Honda pri modeloch Civic mení aj stratégiu výberu motorov, keď do motorového priestoru bude pre Európu montovať výhradne len preplňované motory. Doterajší osvedčený turbodiesel 1,6 i-DTEC doplnia dva nové benzínové turbomotory: trojvalcový 1,0 VTEC Turbo bude disponovať výkonom 130 koní (95 kW) a štvorvalec 1,5 VTEC Turbo bude mať 182 koní (134 kW). Prevodovky budú buď šesťstupňové manuálne alebo bezstupňové CVT.

2 Honda Civic

O bezpečnosť v nových modeloch Civic sa budú starať pokročilé bezpečnostné a asistenčné technológie Honda Sensing, ktorými bude disponovať celý rad modelov Civic. Postarajú sa o to, aby toto vozidlo patrilo k najbezpečnejším vo svojej triede.

Nový Civic sa bude vyrábať v britskom závode Hondy v Swindone. Na európske trhy vstúpi tento model začiatkom roku 2017.

1 Honda Civic 2 Honda Civic 3 Honda Civic 4 Honda Civic 5 Honda Civic 6 Honda Civic 7 Honda Civic 8 Honda Civic 9 Honda Civic
Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.