Nová Honda HR-V už len ako hybrid e:HEV

Piatok, 30 júl 2021

Nová generácia modelu HR-V, ktorý sa začne v Európe predávať koncom roku 2021, bude vybavený výhradne len ako hybrid s pokrokovým pohonným ústrojenstvom e:HEV, ktorý zdieľa s aktuálnym modelom Jazz.

Honda-hr-v

Honda verí v elektrifikáciu svojich modelov a do konca roku 2022 chce vo svojich hlavných kategóriách predávať výhradne elektrifikované modely, čo znemená, že vsádza na hybridy a elektromobily. Súčasťou tejto stratégie je aj model HR-V novej generácie, ktorý bude výhradne ako hybrid a ktorý sa v Európe a aj u nás začne predávať v závere tohto roku.

Predchádzajúci model kompaktného HR-V je tu od roku 2013, odkedy sa ho predalo viac ako 3,6 milióna kusov. Oproti nemu sa nový HR-V úplne zmenil. Zachováva si síce štýl SUV kupé, ale svoj dizajn úplne prekopal napriek tomu, že "stará" HR-V sa stále dobre predáva. Vzhľadom na veľkú konkurenciu v segmente sa však zmena žiadala.

Vonkajšie rozmery sa u novej Hondy HR-V zásadne nezmenili. Pre zdôraznenie mohutnosti sa zväčšila len svetlá výška o 10 milimetrov, celková výška je však napriek tomu menšia o 20 milimetrov.

Novinka Hondy bude vybavená výhradne pokrokovým hybridným pohonom e:HEV. Uvedením osvedčeného hnacieho ústrojenstva do kompaktného SUV sa v tejto vysoko konkurenčnej triede predstavila ako nová kombinácia účinnosti a výkonu.

Pohonná jednotka e:HEV novej generácie modelu HR-V disponuje celkovým výkonom 96 kW (131 koní) a krútiacim momentom 253 Nm. Výsledkom je plynulé a pohodlné cestovanie nielen v meste, ale aj pri jazde vysokou rýchlosťou na diaľnici. Jeho palivovo úsporný hybridný systém produkuje emisie CO2 od 122 g/km a spotreba paliva je 5,4 l/100 km. Nová Honda HR-V zrýchľuje z nuly na 100 km/h za 10,6 sekundy.

Úplne nové HR-V ako najnovší model rodiny e:HEV bude k dispozícii iba s hybridným pohonom. Bez nutnosti pripájania a nabíjania je HR-V vhodný pre každú jazdnú situáciu. Kombinuje responzívny výkon a efektivitu elektrického vozidla s použiteľnosťou a flexibilitou tradičných automobilov na benzínový a naftový pohon.

Hybridné pohonné ústrojenstvo e:HEV ponúka kombináciu vysokého výkonu s vysokou úrovňou efektivity a kultivovanosti. Pohonný systém pozostáva z dvoch kompaktných a výkonných elektromotorov, ktoré pracujú s 1,5-litrovým benzínovým motorom DOHC i-VTEC s Atkinsonovým cyklom, lítium-iónovou batériou a inovatívnou prevodovkou s pevným prevodom spojenou s inteligentnou riadiacou jednotkou. Hybridný systém zapína automaticky podľa potreby jednotlive motory, ich správanie sa dá upraviť režimami Eco, Normal a Sport.

Nový model HR-V zdieľa s modelom Jazz aj jedinečnú koncepciu zadného priestoru kabíny. Tu má nielen klasicky sklopné sedadlá, ale tiež možnosť zdvihnúť "sedák" a prepravovať tak rozmernejšie predmety. Podľa Hondy sa tu môžu prepravovať napríklad dva bicykle. Batérie sú umiestnené pod batožinovým priestorom a nezaberajú tak priestor pre posádku ani pre batožiny.

Teraz už zostáva len čakať na začiatok predaja, ktorý je na starom kontinente naplánovaný na koniec tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
thumbnail
Botanická záhrada na univerzite vo Freiburgu má novú atrakciu: pavilón livMatS, ktorý kombinuje udržateľné stavebné materiály, architektúru a digitálne technológie. Túto unikátnu štruktúru vytvorili v interdisciplinárnej spolupráci medzi univerzitami v Stuttgarte a Freiburgu. Skupina Exolon podporila projekt polykarbonátovými pevnými plechmi. Pavilón nie je len atraktívnym miestom, ale je aj príkladom udržateľnej alternatívy ku konvenčným stavebným metódam, ktorá efektívne využíva zdroje, a je teda medzníkom pre udržateľnosť v architektúre. Ide totiž o prvú budovu, v ktorej nosnú konštrukciu tvoria výlučne roboticky vinuté ľanové vlákna. Návrh prenáša princípy z prírody do architektúry, možno aj do oblasti automotive, a umožňuje ľahkú, ale stabilnú konštrukciu.
lowRes-munich
BMW ponúka tento rok už tretiu bezdrôtovo dostupnú aktualizáciu softvéru. Nová komplexná diaľková aktualizácia softvéru Remote Software Upgrade sa zameriava na rozšírenie a vylepšenie asistenčných systémov vodiča. Do konca roka 2021 bude po svete jazdiť najväčšia flotila vozidiel kompatibilných s aktuálnymi inováciami, čo bude predstavovať viac ako 2,5 milióna pripojených vozidiel BMW. Akcia sa spustila v Nemecku a ďalšie trhy budú nasledovať. Viac zábavy prinesie na palubu služba Spotify, ktorá rozširuje ponuku BMW Connected Music a teraz môže prehrávať aj podcasty. Nové funkcie ponúkajú zákazníkom viac pohodlia, vyššiu bezpečnosť a aj viac radosti z jazdy.
Toyota-Tundra
Kríza v automobilovom priemysle sa výrazne prejavuje aj v tohtoročnej ponuke inzerovaných áut na slovenskom trhu. Z ponuky áut podľa typu karosérie vyplýva, že ich počet v tomto roku klesol vo všetkých kategóriách. Najnižší pokles je u vozidiel SUV, ktoré slovenskí inzerenti ponúkajú najviac, a to 29,4 %. Zatiaľ čo ich ponuka medziročne klesla o 4 %, dopyt vzrástol o 18 %. Zvyšuje sa však ich vek a počet najazdených kilometrov. Vozidlá SUV zostarli o viac ako 12 %, pričom mladšie sú len viacmiestne. Spolu s klesajúcou ponukou automobilov sa zvyšuje ich vek a počet najazdených kilometrov. Najvyšší medziročný nárast veku inzerovaných áut na slovenskom trhu možno pozorovať pri sedanoch, kde autá zostarli o 32,2 % na 7,8 roka. Všetky uvádzané údaje vychádzajú z analýzy trhu s jazdenými vozidlami spoločnosti Aures.