Nová Honda Jazz len ako hybrid

Piatok, 14 február 2020

Honda ešte v októbri minulého roku predstavila nový Jazz, malý mestský hatchback. Vtedy skúpe technické informácie dnes Honda dopĺňa a kompletne odhaľuje pohonné ústrojenstvo nového modelu a ďalšie detaily modelu, ktorý sa bude vyrábať len v hybridnej verzii pod označením Jazz e:HEV.

1-HONDA-JAZZ

Nová Honda Jazz e:HEV je po prvýkrát štandardne vybavená dvojmotorovou hybridnou pohonnou jednotkou, ktorú tvorí konvenčný spaľovací motor i-VTEC so zdvihovým objemom 1,5 litra a dva elektromotory napojené na lítium-iontové batérie.

Jazz e:HEV je úplne novou generáciou hatchbacku segmentu B japonskej automobilky. Prenos sily na kolesá prednej nápravy obstaráva inovatívna prevodovka s pevným prevodovým pomerom cez inteligentnú riadiacu jednotku výkonu a zabezpečuje hladkú a priamu odozvu. Takto vybavený hybrid sľubuje spotrebu okolo 4,5 litra benzínu na sto kilometrov.

Celkový výkon sústavy 80 kW (109 k) dokáže automobilu poskytnúť zrýchlenie na 100 km/h za 9,4 sekundy a maximálnu rýchlosť 175 km/h. Účinný hybridný systém produkuje emisie CO2 od 102 g/km a spotrebuje od 4,5 l/100 km (podľa WLTP – norma, podľa ktorej sa testuje spotreba paliva a emisie pri zohľadňovaní reálnych jazdných podmienok). Elektromotor dokáže dosiahnuť až 13 300 ot/min a vygenerovať krútiaci moment 253 Nm a výrazne podporiť akceleráciu pri nízkych rýchlostiach.

Návrhári nového Jazzu si pohrali aj s interiérom. Palivovú nádrž umiestnili pod predné sedadlá, čo je v tomto segmente neobvyklé a zväčšili tak vnútorný priestor. Batožinový priestor má 298 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel až 1203 litrov.

Nový Jazz si zachoval výnimočné zadné sedadlá Magic Seats, ktoré v závislosti od požadovaného priestoru pre náklad ponúkajú možnosti sklopenia operadiel do roviny s plochou batožinového priestoru alebo vyklopenia sedákov zvislo dohora.

Jazz má aktívnu bezpečnostnú technológiu Honda Sensing, štandardne sa dodáva s balíkom pokročilých bezpečnostných funkcií. Brzdový systém na zmiernenie následkov zrážky je vylepšený o rozpoznávanei chodcov a cyklistov v noci. Štandardne má adaptívny tempomat, systém podpory v jazdnom pruhu, desať airbagov vrátane predného centrálneho v strede operadla vodiča. Ten v prípade kolízie expanduje zboku a chráni hlavy cestujúcich.

Nová generácia Jazzu bude prvým modelom značky Honda v Európe, ktorý bude niesť nový znak hnacieho ústrojenstva e:HEV. Je to po prvý raz, čo Honda použila značku "e:Technology", ktorou sa budú označovať všetky budúce elektrifikované produkty značky.

2-HONDA-JAZZ

Jazz e:HEV sa začne v Európe predávať výhradne s pokročilým hybridným hnacím ústrojenstvom. Bol skonštruovaný tak, aby poskytoval výnimočnú zmes silného výkonu a pôsobivej efektivity, ktorá dopĺňa špičkovú úroveň komfortu a variability interiéru a výnimočnú využiteľnosť.

Jazz má po prvý raz hybridnú pohonnú jednotku, je postavený s dôrazom na špičkový komfort a priestor, ktorým je známy, má výbornú jazdnú dynamiku, je vyzbrojený novými technológiami a bezpečnostnými systémami. Hybridná Honda Jazz e:PHV je krokom japonskej automobilky k plne elektrifikovaným modelom značky.

Efektivita a výkonnosť hybridného pohonu nového modelu Jazz e:HEVmajú doviesť Hondu k splneniu ambície dosiahnuť do roku 2022, aby všetky európske modely boli vybavené elektrifikovaným hnacím ústrojenstvom.

Do predaja sa nový Jazz e:HEV očakáva približne v polovici tohto roka. Ceny nového modelu zatiaľ nie sú známe.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.