Nová Ibiza - kráska od Seatu

Štvrtok, 03 apríl 2008

Nová platforma a nový dizajn, vyššia bezpečnosť a komfort, nižšia spotreba paliva a nižšie emisie, ale aj viac krásy – to je nový Seat Ibiza.

Seat Ibiza Seat Ibiza

Nová Ibiza nie u Seatu len nový model, ale skôr cesta ako dostať značku k väčšiemu imidžu, ktorá mu v koncerne Volkswagen má prináležať. Nový šéf Seatu Erich Schmidt už nasmeroval španielskeho výrobcu z červených do čiernych čísiel, teraz je na návrhároch a konštruktéroch, aby značke pridali aj atraktívne modely. Prvým má byť práve nová Ibiza.

Novú Ibizu predstavil Seat 2. apríla vo svojom vývojovom a výrobnom zariadení v Martorell neďaleko Barcelony. Svojim dizajnom nadväzuje na ženevskú štúdiu Bocanegra, ktorú navrhoval tím dizajnéra Lucu Donckerwolkeho, rovnako aj novú Ibizu. Športový charakter a dizajn, ako aj vysoko kvalitné vyhotovenie sú hlavnými črtami, ktorými chce Seat prilákať nových zákazníkov.

Nový model má byť dlhý 405 cm, široký 169 cm, vysoký 145 cm a o necelý centimeter sa zväčší aj rázvor náprav na 246,9 cm. Oproti doterajšej platforme používanej v koncerne VW pre segment B, ako je Polo a Fabia, je to odklon od úzkych platforiem a Ibiza je prvým modelom na novej platforme. Bude to znamenať viac priestoru v kabíne pre posádku a zväčšený batožinový priestor na 292 litrov, jeden z najväčších v triede. Väčšia celková šírka a väčší rozchod kolies o 3 cm vpredu a 3,3 cm vzadu prinesie väčšiu stabilitu.

Seat Ibiza Seat Ibiza

Ibiza zvýšila aj bezpečnosť a komfort cestujúcich vďaka parkovacím senzorom, dynamickým svetlometom a tiež novým systémom airbagov, ktorých už v základe bude mať štyri. Bezpríplatkovou výbavou by malo byť centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a elektricky ovládané predné okná. Novej Ibize by nemal chýbať ani žiaden z bežných bezpečnostných systémov, ako ABS, ESP alebo CTS, ale ani komfortnejšie prvky, napríklasd hands-free Bluetooth s prepojením na autorádio a iné.

Nová Ibiza kombinuje komfort a bezpečnosť so zníženou hmotnosťou vozidla. Nižšia hmotnosť, výkonné motory a prekonfigurované prevodové pomery nových päťstupňových prevodoviek umožnili znížiť spotrebu paliva i hodnoty emisií. Všetky benzínové motory emitujú menej ako 160g/km CO2 a naftové menej ako 120g/km CO2. Postarajú sa o to benzínové trojvalce 1,2 (69 k), štvorvalce 1,4 (85 k) a 1,6 (105 k) a turbodiesely 1,9 TDI (90 k a 105 k).

Seat Ibiza

Verejnosť uvidí prvýkrát novú Ibizu po druhom apríli 2008, kedy sa nová Ibiza bude vystavovať na najvýznamnejších miestach naprieč Európou. Na Slovensku bude možné vidieť novú Ibizu v dňoch 14. a 15. apríla v uliciach Bratislavy a 15. apríla sa nová Ibiza ukáže aj na bratislavskom autosalóne.

Nový Seat Ibiza bude mať svoju výstavnú premiéru na autosalóne v Madride 22.mája 2008 a potom bude nasledovať uvedenie na európske trhy.

Autor: J. Goldberger
Komentáre
je fakt dobrá už som mal tú možnosť na nej isť ,jazdné vlastnosti nad očakávania dobre drží stopu ,prevody presné a krátke ,jemnučká brzda hneď reaguje ,dizajn je hneď vidieť že sa v seate potrápili
Pridal valer v nedeľu 31 augusta 2008 o 01:44
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.