Nová Ibiza - kráska od Seatu

Štvrtok, 03 apríl 2008

Nová platforma a nový dizajn, vyššia bezpečnosť a komfort, nižšia spotreba paliva a nižšie emisie, ale aj viac krásy – to je nový Seat Ibiza.

Seat Ibiza Seat Ibiza

Nová Ibiza nie u Seatu len nový model, ale skôr cesta ako dostať značku k väčšiemu imidžu, ktorá mu v koncerne Volkswagen má prináležať. Nový šéf Seatu Erich Schmidt už nasmeroval španielskeho výrobcu z červených do čiernych čísiel, teraz je na návrhároch a konštruktéroch, aby značke pridali aj atraktívne modely. Prvým má byť práve nová Ibiza.

Novú Ibizu predstavil Seat 2. apríla vo svojom vývojovom a výrobnom zariadení v Martorell neďaleko Barcelony. Svojim dizajnom nadväzuje na ženevskú štúdiu Bocanegra, ktorú navrhoval tím dizajnéra Lucu Donckerwolkeho, rovnako aj novú Ibizu. Športový charakter a dizajn, ako aj vysoko kvalitné vyhotovenie sú hlavnými črtami, ktorými chce Seat prilákať nových zákazníkov.

Nový model má byť dlhý 405 cm, široký 169 cm, vysoký 145 cm a o necelý centimeter sa zväčší aj rázvor náprav na 246,9 cm. Oproti doterajšej platforme používanej v koncerne VW pre segment B, ako je Polo a Fabia, je to odklon od úzkych platforiem a Ibiza je prvým modelom na novej platforme. Bude to znamenať viac priestoru v kabíne pre posádku a zväčšený batožinový priestor na 292 litrov, jeden z najväčších v triede. Väčšia celková šírka a väčší rozchod kolies o 3 cm vpredu a 3,3 cm vzadu prinesie väčšiu stabilitu.

Seat Ibiza Seat Ibiza

Ibiza zvýšila aj bezpečnosť a komfort cestujúcich vďaka parkovacím senzorom, dynamickým svetlometom a tiež novým systémom airbagov, ktorých už v základe bude mať štyri. Bezpríplatkovou výbavou by malo byť centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a elektricky ovládané predné okná. Novej Ibize by nemal chýbať ani žiaden z bežných bezpečnostných systémov, ako ABS, ESP alebo CTS, ale ani komfortnejšie prvky, napríklasd hands-free Bluetooth s prepojením na autorádio a iné.

Nová Ibiza kombinuje komfort a bezpečnosť so zníženou hmotnosťou vozidla. Nižšia hmotnosť, výkonné motory a prekonfigurované prevodové pomery nových päťstupňových prevodoviek umožnili znížiť spotrebu paliva i hodnoty emisií. Všetky benzínové motory emitujú menej ako 160g/km CO2 a naftové menej ako 120g/km CO2. Postarajú sa o to benzínové trojvalce 1,2 (69 k), štvorvalce 1,4 (85 k) a 1,6 (105 k) a turbodiesely 1,9 TDI (90 k a 105 k).

Seat Ibiza

Verejnosť uvidí prvýkrát novú Ibizu po druhom apríli 2008, kedy sa nová Ibiza bude vystavovať na najvýznamnejších miestach naprieč Európou. Na Slovensku bude možné vidieť novú Ibizu v dňoch 14. a 15. apríla v uliciach Bratislavy a 15. apríla sa nová Ibiza ukáže aj na bratislavskom autosalóne.

Nový Seat Ibiza bude mať svoju výstavnú premiéru na autosalóne v Madride 22.mája 2008 a potom bude nasledovať uvedenie na európske trhy.

Autor: J. Goldberger
Komentáre
je fakt dobrá už som mal tú možnosť na nej isť ,jazdné vlastnosti nad očakávania dobre drží stopu ,prevody presné a krátke ,jemnučká brzda hneď reaguje ,dizajn je hneď vidieť že sa v seate potrápili
Pridal valer v nedeľu 31 augusta 2008 o 01:44
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.