Nová Kia Niro sa odhaľuje, v plnej paráde už tento štvrtok

Pondelok, 22 november 2021

Kia Niro druhej generácie sa predstaví už tento týždeň na autosalóne v kórejskom Soule. Ide v šľapajach konceptu Habaniro z roku 2019, po ktorom zdedila jeho výrazné dizajnové prvky.

1-kia-niro

Kia sprístupnila prvé snímky celkom nového modelu Nira, modelu, ktorý je súčasťou ponuky ekologických vozidiel značky. Nové Niro prichádza v duchu novej dizajnovej filozofie "zjednotenie protikladov", čím ilustruje záväzok značky k trvalej udržateľnosti. Inšpiruje sa svetom prírody, ktorý má trvalá udržateľnosť chrániť, reaguje na komplexné nároky užívateľov presadzujúcich udržateľnosť. Prichádza s dizajnom, ktorý spája úspornosť a potešenie z jazdy.

Vzhľad nového Nira nadväzuje na smelé dizajnové prvky koncepčného modelu Habaniro z roku 2019. Štýlový crossover stelesňuje charakter štúdie Habaniro s modernými prvkami karosérie v dvojfarebnom vyhotovení. Netradičná asymetrická prístrojová doska kombinuje horizontálne a diagonálne tvary s odkazom na dizajnové stvárnenie "zjednotenia protikladov” a napĺňa princíp praktickej a ekologickej konštrukcie.

Niro si aj naďalej zachová ekologický charakter a bude dostupné s doteraz používanými typmi pohonu. To znamená, že v ponuke by mal byť hybridný pohon, plug-in hybrid i batériový elektromobil. Zrejme s vylepšenou technikou, vyššími kapacitami batérií a rýchlejším nabíjaním.

Kia Niro druhej generácie sa plne odhalí na autosalóne Seoul Mobility Show 25. novembra tohto roku.

1-kia-niro 2-kia-niro 3-kia-niro
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-mini-pre-radost
Brit Nicholas Nico Martin vytvoril netradičný charitatívny projekt, keď so svojím elektrickým Mini roznáša v predvianočnom čase radosť ľuďom v Británii. Od 25. novembra precestuje celé Spojené kráľovstvo, aby s elektrickým Mini pokrytým 2000 LED svetielkami šíril radosť. Jeho cesta má aj charitatívny rozmer. Chce počas nej vyzbierať čo najviac peňazí pre organizácie MS Trust a Duchenne UK, ktoré sa venujú pacientom so sklerózou multiplex a so svalovou dystrofiou a aj pre britskú Alzheimerovu spoločnosť. David George, riaditeľ Mini Veľkej Británie: "Sme poctení, že môžeme byť súčasťou Nicovho fundraisingového projektu. Je to úžasný nápad, ktorý spojí ľudí, rozosmeje ich a zároveň získa financie pre úžasné charitatívne ciele."
1-Toyota-Mirai
Úmysel Japonska orientovať svoju ekonomiku na vodík začína mať konkrétne podoby. V minulom roku spustili do prevádzky výskumné a výrobné zariadenie Fukushima Hydrogen Energy Research Field, ktoré už dodávalo vodík na okruh Suzuka pomocou nákladných automobilov na biopalivá. Nákladné autá poháňané palivovými článkami zasa slúžili na prevoz vodíka dovážaného z Austrálie. Testovací program realizujú spoločne Toyota a spoločnosti Kawasaki Heavy Industries s ďalšími dvomi partnermi. Použitie nákladných áut na vodík a nákladných automobilov na biopalivá je spôsob, ako čo najrýchlejšie znížiť emisie CO² v dopravnom priemysle.
Haico-Van-Der-Luyt
Autom roka v Nemecku (GCOTY) v kompaktnej triede sa stal nový Peugeot 308. Vyhral v konkurencii 11 vozidiel od 9 výrobcov. Porota ocenila, že zákazníci si budú môcť vybrať modely s benzínovými, naftovými ako aj dvomi plug-in hybridnými pohonmi. Ďalšími dôvodmi pre ocenenie kompaktného hatchbacku sú moderné technológie, digitálny a individuálne nastaviteľný displej prístrojovej dosky Peugeot i-Cockpit, ako aj nový dizajn s novým logom Peugeot. Nový model Peugeot 308 sa v Nemecku predáva za cenu od 23 200 eur. Ocenenie Auto roka v Nemecku udeľuje porota zložená z 20 motoristických novinárova z viacerých krajín Európy, je nezávislá od akéhokoľvek vydavateľstva alebo automobilky.Šéf automobilky Haico Van Der Luyt s ocenením GCOTY