Nová Kia Niro: Zmenený vzhľad a tri druhy pohonov

Streda, 06 apríl 2022

Druhá generácia prichádza s menej konvenčným vzhľadom a ponúkne okrem plného hybridného a zásuvkového plug-in hybridu aj plne elektrický, s ktorým vydrží na ceste v pohybe 463 kilometrov.

1-kia-niro
Nová Kia Niro v sériovej podobe ako plne elektrický model

Nové Niro je dlhé 4420 mm, na šírku meria 1825 mm a vysoká je 1570 mm. Prepracovaná konštrukcia stojí na platforme K tretej generácie. Rázvor 2720 mm a vylepšené rozmery kabíny obohatili priestor kabíny pre vyšší komfort cestujúcich v podobe špičkového priestoru a možností na odkladanie predmetov.

Niro ťaží z najnovších technologických vylepšení od spoločnosti Kia. Okrem toho, že nové Niro ponúka odvážnejší dizajn a radí sa medzi crossovery, ponúkne jej druhá generácia verzie pohonu hybrid, plug-in hybrid (nabíjanie zo zásuvky) a plne elektrický pohon.

Tri najmodernejšie elektrifikované pohonné jednotky, udržateľné materiály v interiéri a podľa automobilky výnimočné bezpečnostné funkcie zaručujú, že nová verzia modelu Niro naplní očakávania zákazníkov. Niro je súčasťou rozširujúcej sa ponuky ekologických modelov značky.

Dizajnu novej Kia Niro pribudlo viacero hrán, vpredu charakteristická tigria maska, ktorá ide v štýle aktuálneho štylistického smeru Kia. Nové Niro má inak riešené aj predné svetlomety. Zmenené sú aj zadné, teraz vertikálne orientované.

Interiér. Riešený je tiež po novom: v prvom rade prístrojový panel je navrhnutý asymetricky, a to tak, že ústredným prvkom je širokouhlý displej multimediálneho systému, ďalším digitálny prístrojový štít. Panel klimatizácie je oddelený a ovláda sa dotykovo. Pripomeňme ešte, že nové Niro má použité udržateľné a recyklovateľné materiály, ktoré zdobia interiér.

Crossovery segmentu C sú v súčasnosti, a to nie je nič nové, jedným z najkonkurencieschopnejších automobilov na trhu a automobilky ich doslova chrlia. Do tohto segmentu sa radí aj nová Kia Niro. Prináša odlišnosti, vďaka ktorým vynikne v tomto preplnenom segmente. Dokonalá kombinácia formy a funkcie zaisťuje, že nové Niro je bezpečné rodinné auto s priaznivými ekonomickými a ekologickými vlastnosťami a nabáda ľudí zamieriť k elektrifikácii.

Takže Niro, ako sme to už spomenuli, používa tri rôzne pohonné systémy, všetky elektrifikované. Základom je Niro hybrid (HEV), má benzínový motor 1,6 GDi/141k, kapacitu akumulátora 1,32 kWh, výkon elektromotora 32 kW a šesťstupňovú dvojspojkovú prevodovka DCT. Akceleruje z nuly na 100 km/h za 10,4 sekundy a najvyššia rýchlosť je 166 km/h.

Verzia plug-in hybrid (PHEV) má benzínový štvorvalec s atmosférickým plnením 1,6 GDi/183k, kapacitu akumulátora 11,1 kWh, výkon elektromotora 62 kW, dojazd v čisto elektrickom režime 65 km. Akceleruje z nuly na 100 km/h za 7,8 sekundy a najvyššia rýchlosť je 167 km/h.

Čisto elektrické Niro má elektromotor s výkonom 150 kW, prevodovku jednostupňovú, dojazd 463 kilometrov. Akceleruje z nuly na 100 km/h za 7,8 sekundy a najvyššia rýchlosť je 167 km/h. Všetky tri verzie majú pohon kolies prednej nápravy.

1-kia-niro 2-kia-niro 3-kia-niro
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.