Nová Kia Picanto chce byť najkrajšia v segmente

Streda, 11 február 2015

Po štyroch rokoch výroby dostáva súčasné mini automobilky Kia zákonité omladenie a onedlho sa predstaví na autosalóne v Ženeve. Nová Kia Picanto má zaujať zmenami na karosérii, ale aj modernizovaným interiérom. Chce sa páčiť a byť naďalej jedným z najpredávanejších modelov v segmente najmenších áut.

1 Kia Picanto
Malé Picanto patrí medzi najpredávanejšie v segmente a chce byť ešte príťažlivejšia

Modernizovaný model Kia Picanto má nové oba nárazníky, ktoré mu dodávajú odvážnejší vzhľad. Zmenený predok s novou maskou chladiča v tvare tigrieho nosa pridávajú autu na dynamike a príťažlivosti. Podobne nové 14palcové hliníkové disky a voliteľný športový balík posúvajú Picanto medzi najlepšie vyzerajúce modely vo svojom segmente, či už ide o 3- alebo 5- dverovú verziu.

Automobilka Kia odhalí 3. marca na autosalóne v Ženeve svoj modernizovaný model Picanto. Mestský štýlový hatchback segmentu minivozidiel ponúka viacero dynamických a vizuálnych vylepšení, ktoré mu majú pomôcť udržať si pozíciu medzi najpredávanejšími modelmi na európskych trhoch.

Interiér je vybavený novými chrómovými prvkami prístrojovej dosky a na vetracích otvoroch. Nový je aj vzor čalúnenia, ktoré mu dodáva mladistvú atmosféru. Ponúka sériu troch interiérových farebných vyhotovené – červené, žlté a hnedé, čím si môžu majitelia prispôsobiť svoje Picanto vlastným predstavám. V ponuke má byť aj nešpecifikovaný športový balík, ktorý ešte viac skrášli malé Picanto.

2 Kia Picanto
Na novom modeli Picanto nájdeme dizajnové zmeny aj vzadu a na bokoch karosérie

Picanto má prvýkrát množstvo prémiových voliteľných funkcií, vrátane najnovšej generácie navigačného systému Kia s veľkým 7-palcovým displejom (bude dostupný od druhého polroka 2015) ako aj tempomat či obmedzovač rýchlosti. Palubnej doske dominuje prepracovaný panel prístrojov s moderným audio systémom.

Nové Picanto sa bude chváliť aj zvýšenou bezpečnosťou pre cestujúcich vďaka vylepšeným brzdám, ako sú väčšie 252 mm kotúče (doteraz 241 mm) na predných kolesách. Viacero úprav má za sebou aj zážihový motor 1,0 MPI s viacbodovým vstrekovaním, ktorý spĺňa emisnú normu Euro 6. V súčasných modeloch má tento trojvalcový motor výkon 70 koní a v ponuke je aj štvorvalec 1,25 s výkonom 86 koní.

Kia Picanto sa bude vyrábať v Južnej Kórei. V Európe sa vylepšený model začne predávať koncom marca 2015.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.