Nová Kia Rio. Strašiak pre konkurenciu?

Piatok, 11 február 2011

Tretia generácia Kia Rio je na svete a premiéru jej naplánovali na prvý marcový deň na autosalóne v Ženeve. Najnovšie vydanie tretieho najúspešnejšieho modelu kórejskej automobilky za minulý rok má navrch oproti konkurenčným modelom. Dizajn úplne novej Kia Rio má prvky, ktoré ho odlišujú od toho, na čo sme boli doteraz zvyknutí v B segmente malých áut.

Kia Rio
Kia Rio sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, ktoré vybočujú z bežnej ponuky

História modelu Rio sa datuje od roku 2000. Druhá generácia, už ako celosvetový model, sa predstavila o päť rokov neskôr a skvele išla na odbyt, keď sa jej doteraz predalo viac ako 860 tisíc kusov. Práve dnes, po ďalších šiestich rokoch, odhalila Kia Motors prvé oficiálne snímky novej generácie modelu Rio. Už z nich je zrejmé, že nováčik v segmente B sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, vybočujúcimi z bežnej ponuky konkurenčných modelov.

Okrem 5- a 3dverovej verzie bude mať Rio aj tretiu karosársku verziu sedan, aby tak dokázalo zaujať širší okruh zákazníkov. Nové Rio nesie svoj vlastný rukopis prednej masky s integrovanými svetlometmi, čím udáva nový smer vzhľadu rodinných modelov. Dynamický športový výraz prepožičiava pohľadu z profilu najmä netradičný pomer sklených plôch a klinovitý tvar karosérie.

Grafika kontúr okien spolu s hodnotami rázvoru náprav a celkovými proporciami umožnila vniesť aj do tohto segmentu pocit prémiovosti. Celkovo možno povedať, že nové Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový jazyk, komunikujúci aj latinskoamerický vkus.

Nový model má rázvor náprav predĺžený o 70 mm na 2570 mm a sľubuje väčší vnútorný priestor a pohodlie cestujúcich, vrátane veľkosti batožinového priestoru, ktorá vo verzii hatchback dosahuje hodnotu 292 litrov a 390 litrov pre sedan. Vonkajšie rozmery narástli o 55 mm na 4080 mm celkovej dĺžke, do výšky bude Rio nižšie o 15 mm (1455 mm) a do šírky pribralo nové Rio 25 mm na 1720 mm., vďaka čomu je teraz imidž športovejší.

V interiéri poskytne nový model vysokú úroveň kvality, vlastnú predovšetkým väčším modelom, vrátane bohatého výberu príplatkovej výbavy.

Kia Rio
Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový dizajnový jazyk

Nové Rio bude ponúkať širokú škálu úsporných zážihových a vznetových pohonných jednotiek s nízkou hladinou emisií, vrátane 1,1-litrového dieselového agregátu s výkonom 70 koní a hladinou emisií CO2 iba 85 g/km. Od roku 2012 pribudne aj úplne nový, vysokovýkonný 1,2-litrový prepĺňaný zážihový agregát s priamym vstrekovaním (GDI).

O cieľoch nového modelu riaditeľ marketingu Kia Motors Corporation uviedol: "Nový model je revolučný krok vpred. Kia Rio bola vždy úspešná a vďaka svojmu "znovuzrodeniu" máme teraz v portfóliu atraktívny automobil, ktorí si ľudia budú chcieť kúpiť najmä kvôli vzhľadu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.