Nová Kia Rio. Strašiak pre konkurenciu?

Piatok, 11 február 2011

Tretia generácia Kia Rio je na svete a premiéru jej naplánovali na prvý marcový deň na autosalóne v Ženeve. Najnovšie vydanie tretieho najúspešnejšieho modelu kórejskej automobilky za minulý rok má navrch oproti konkurenčným modelom. Dizajn úplne novej Kia Rio má prvky, ktoré ho odlišujú od toho, na čo sme boli doteraz zvyknutí v B segmente malých áut.

Kia Rio
Kia Rio sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, ktoré vybočujú z bežnej ponuky

História modelu Rio sa datuje od roku 2000. Druhá generácia, už ako celosvetový model, sa predstavila o päť rokov neskôr a skvele išla na odbyt, keď sa jej doteraz predalo viac ako 860 tisíc kusov. Práve dnes, po ďalších šiestich rokoch, odhalila Kia Motors prvé oficiálne snímky novej generácie modelu Rio. Už z nich je zrejmé, že nováčik v segmente B sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, vybočujúcimi z bežnej ponuky konkurenčných modelov.

Okrem 5- a 3dverovej verzie bude mať Rio aj tretiu karosársku verziu sedan, aby tak dokázalo zaujať širší okruh zákazníkov. Nové Rio nesie svoj vlastný rukopis prednej masky s integrovanými svetlometmi, čím udáva nový smer vzhľadu rodinných modelov. Dynamický športový výraz prepožičiava pohľadu z profilu najmä netradičný pomer sklených plôch a klinovitý tvar karosérie.

Grafika kontúr okien spolu s hodnotami rázvoru náprav a celkovými proporciami umožnila vniesť aj do tohto segmentu pocit prémiovosti. Celkovo možno povedať, že nové Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový jazyk, komunikujúci aj latinskoamerický vkus.

Nový model má rázvor náprav predĺžený o 70 mm na 2570 mm a sľubuje väčší vnútorný priestor a pohodlie cestujúcich, vrátane veľkosti batožinového priestoru, ktorá vo verzii hatchback dosahuje hodnotu 292 litrov a 390 litrov pre sedan. Vonkajšie rozmery narástli o 55 mm na 4080 mm celkovej dĺžke, do výšky bude Rio nižšie o 15 mm (1455 mm) a do šírky pribralo nové Rio 25 mm na 1720 mm., vďaka čomu je teraz imidž športovejší.

V interiéri poskytne nový model vysokú úroveň kvality, vlastnú predovšetkým väčším modelom, vrátane bohatého výberu príplatkovej výbavy.

Kia Rio
Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový dizajnový jazyk

Nové Rio bude ponúkať širokú škálu úsporných zážihových a vznetových pohonných jednotiek s nízkou hladinou emisií, vrátane 1,1-litrového dieselového agregátu s výkonom 70 koní a hladinou emisií CO2 iba 85 g/km. Od roku 2012 pribudne aj úplne nový, vysokovýkonný 1,2-litrový prepĺňaný zážihový agregát s priamym vstrekovaním (GDI).

O cieľoch nového modelu riaditeľ marketingu Kia Motors Corporation uviedol: "Nový model je revolučný krok vpred. Kia Rio bola vždy úspešná a vďaka svojmu "znovuzrodeniu" máme teraz v portfóliu atraktívny automobil, ktorí si ľudia budú chcieť kúpiť najmä kvôli vzhľadu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.