Nová Kia Rio. Strašiak pre konkurenciu?

Piatok, 11 február 2011

Tretia generácia Kia Rio je na svete a premiéru jej naplánovali na prvý marcový deň na autosalóne v Ženeve. Najnovšie vydanie tretieho najúspešnejšieho modelu kórejskej automobilky za minulý rok má navrch oproti konkurenčným modelom. Dizajn úplne novej Kia Rio má prvky, ktoré ho odlišujú od toho, na čo sme boli doteraz zvyknutí v B segmente malých áut.

Kia Rio
Kia Rio sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, ktoré vybočujú z bežnej ponuky

História modelu Rio sa datuje od roku 2000. Druhá generácia, už ako celosvetový model, sa predstavila o päť rokov neskôr a skvele išla na odbyt, keď sa jej doteraz predalo viac ako 860 tisíc kusov. Práve dnes, po ďalších šiestich rokoch, odhalila Kia Motors prvé oficiálne snímky novej generácie modelu Rio. Už z nich je zrejmé, že nováčik v segmente B sa vyznačuje odvážnymi a výraznými črtami, vybočujúcimi z bežnej ponuky konkurenčných modelov.

Okrem 5- a 3dverovej verzie bude mať Rio aj tretiu karosársku verziu sedan, aby tak dokázalo zaujať širší okruh zákazníkov. Nové Rio nesie svoj vlastný rukopis prednej masky s integrovanými svetlometmi, čím udáva nový smer vzhľadu rodinných modelov. Dynamický športový výraz prepožičiava pohľadu z profilu najmä netradičný pomer sklených plôch a klinovitý tvar karosérie.

Grafika kontúr okien spolu s hodnotami rázvoru náprav a celkovými proporciami umožnila vniesť aj do tohto segmentu pocit prémiovosti. Celkovo možno povedať, že nové Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový jazyk, komunikujúci aj latinskoamerický vkus.

Nový model má rázvor náprav predĺžený o 70 mm na 2570 mm a sľubuje väčší vnútorný priestor a pohodlie cestujúcich, vrátane veľkosti batožinového priestoru, ktorá vo verzii hatchback dosahuje hodnotu 292 litrov a 390 litrov pre sedan. Vonkajšie rozmery narástli o 55 mm na 4080 mm celkovej dĺžke, do výšky bude Rio nižšie o 15 mm (1455 mm) a do šírky pribralo nové Rio 25 mm na 1720 mm., vďaka čomu je teraz imidž športovejší.

V interiéri poskytne nový model vysokú úroveň kvality, vlastnú predovšetkým väčším modelom, vrátane bohatého výberu príplatkovej výbavy.

Kia Rio
Rio kombinuje európske chute s kórejským korením a vytvára tak nový dizajnový jazyk

Nové Rio bude ponúkať širokú škálu úsporných zážihových a vznetových pohonných jednotiek s nízkou hladinou emisií, vrátane 1,1-litrového dieselového agregátu s výkonom 70 koní a hladinou emisií CO2 iba 85 g/km. Od roku 2012 pribudne aj úplne nový, vysokovýkonný 1,2-litrový prepĺňaný zážihový agregát s priamym vstrekovaním (GDI).

O cieľoch nového modelu riaditeľ marketingu Kia Motors Corporation uviedol: "Nový model je revolučný krok vpred. Kia Rio bola vždy úspešná a vďaka svojmu "znovuzrodeniu" máme teraz v portfóliu atraktívny automobil, ktorí si ľudia budú chcieť kúpiť najmä kvôli vzhľadu."

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.