Nová Kia Sorento: modernejšia a väčšia

Utorok, 11 august 2009

Úplne nové sedemmiestne SUV Kia Sorento sa vyznačuje novým moderným dizajnom, ktorý ho odlíši od potenciálnych konkurentov. Európsky debut novej Kia Sorento sa uskutoční už o necelý mesiac na autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento

Nové Sorento je dlhšie a nižšie ako predchádzajúci model, nesie nové charakteristické dizajnové DNA s priestrannejším a luxusnejším interiérom. Je 4685 mm dlhé, na šírku má 1885 mm a vysoké je 1710 mm. Sorento má teraz koeficient odporu vzduchu 0,38, kým prvá generácia mala 0,425. Je podstatne dynamickejšie a na vzhľad podstatne mohutnejšie. Podľa marketingového manažéra Kia Motors Europe Panu Vainamu je nová Kia Sorento nový a univerzálnejší automobil, príťažlivý pre široký okruh zákazníkov.

Ponuka pohonných jednotiek sa má začínať s úplne novým 2,2litrovým štvorvalcovým turbodieselom, ktorý má výkon 197 a najvyšší krútiaci moment 421 Nm. V ponuke bude so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a tiež s úplne novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Do úvahy prichádza ešte benzínový štvorvalec s objemom 2,4 litra, výkonom 175 koní a krútiacim momentom 225 Nm, počíta sa aj ďalšími pohonnými jednotkami, vrátane šesťvalcových motorov.

Inžinieri spoločnosti Kia upustili od štruktúry karosérie starého Sorenta a navrhli úplne novú samonosnú karosériu, čím sa znížila váha približne o 215 kg. Nižšia hmotnosť prináša aj úsporu v spotrebe paliva približne o 5 % a emisie CO2 sú teraz 110g/km.

Jazdné vlastnosti nového Sorenta boli upravené a naladené viac pre jazdu na bežné cesty, ale bez nepriaznivého dopadu na jazdné vlastnosti v teréne, ktorými bol známy predchádzajúci model. Pre Sorento budú dostupné viaceré prvky najnovších technológií ako bezkľúčové odomykanie a štartovanie, cúvacia kamera, zabudovaná navigácia a panoramatické strešné okno.

Nová Kia Sorento bude mať svoju európsku premiéru 15. septembra na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.