Nová Kia Sorento: modernejšia a väčšia

Utorok, 11 august 2009

Úplne nové sedemmiestne SUV Kia Sorento sa vyznačuje novým moderným dizajnom, ktorý ho odlíši od potenciálnych konkurentov. Európsky debut novej Kia Sorento sa uskutoční už o necelý mesiac na autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento

Nové Sorento je dlhšie a nižšie ako predchádzajúci model, nesie nové charakteristické dizajnové DNA s priestrannejším a luxusnejším interiérom. Je 4685 mm dlhé, na šírku má 1885 mm a vysoké je 1710 mm. Sorento má teraz koeficient odporu vzduchu 0,38, kým prvá generácia mala 0,425. Je podstatne dynamickejšie a na vzhľad podstatne mohutnejšie. Podľa marketingového manažéra Kia Motors Europe Panu Vainamu je nová Kia Sorento nový a univerzálnejší automobil, príťažlivý pre široký okruh zákazníkov.

Ponuka pohonných jednotiek sa má začínať s úplne novým 2,2litrovým štvorvalcovým turbodieselom, ktorý má výkon 197 a najvyšší krútiaci moment 421 Nm. V ponuke bude so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a tiež s úplne novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Do úvahy prichádza ešte benzínový štvorvalec s objemom 2,4 litra, výkonom 175 koní a krútiacim momentom 225 Nm, počíta sa aj ďalšími pohonnými jednotkami, vrátane šesťvalcových motorov.

Inžinieri spoločnosti Kia upustili od štruktúry karosérie starého Sorenta a navrhli úplne novú samonosnú karosériu, čím sa znížila váha približne o 215 kg. Nižšia hmotnosť prináša aj úsporu v spotrebe paliva približne o 5 % a emisie CO2 sú teraz 110g/km.

Jazdné vlastnosti nového Sorenta boli upravené a naladené viac pre jazdu na bežné cesty, ale bez nepriaznivého dopadu na jazdné vlastnosti v teréne, ktorými bol známy predchádzajúci model. Pre Sorento budú dostupné viaceré prvky najnovších technológií ako bezkľúčové odomykanie a štartovanie, cúvacia kamera, zabudovaná navigácia a panoramatické strešné okno.

Nová Kia Sorento bude mať svoju európsku premiéru 15. septembra na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.