Nová Kia Sorento: modernejšia a väčšia

Utorok, 11 august 2009

Úplne nové sedemmiestne SUV Kia Sorento sa vyznačuje novým moderným dizajnom, ktorý ho odlíši od potenciálnych konkurentov. Európsky debut novej Kia Sorento sa uskutoční už o necelý mesiac na autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento

Nové Sorento je dlhšie a nižšie ako predchádzajúci model, nesie nové charakteristické dizajnové DNA s priestrannejším a luxusnejším interiérom. Je 4685 mm dlhé, na šírku má 1885 mm a vysoké je 1710 mm. Sorento má teraz koeficient odporu vzduchu 0,38, kým prvá generácia mala 0,425. Je podstatne dynamickejšie a na vzhľad podstatne mohutnejšie. Podľa marketingového manažéra Kia Motors Europe Panu Vainamu je nová Kia Sorento nový a univerzálnejší automobil, príťažlivý pre široký okruh zákazníkov.

Ponuka pohonných jednotiek sa má začínať s úplne novým 2,2litrovým štvorvalcovým turbodieselom, ktorý má výkon 197 a najvyšší krútiaci moment 421 Nm. V ponuke bude so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a tiež s úplne novou šesťstupňovou automatickou prevodovkou. Do úvahy prichádza ešte benzínový štvorvalec s objemom 2,4 litra, výkonom 175 koní a krútiacim momentom 225 Nm, počíta sa aj ďalšími pohonnými jednotkami, vrátane šesťvalcových motorov.

Inžinieri spoločnosti Kia upustili od štruktúry karosérie starého Sorenta a navrhli úplne novú samonosnú karosériu, čím sa znížila váha približne o 215 kg. Nižšia hmotnosť prináša aj úsporu v spotrebe paliva približne o 5 % a emisie CO2 sú teraz 110g/km.

Jazdné vlastnosti nového Sorenta boli upravené a naladené viac pre jazdu na bežné cesty, ale bez nepriaznivého dopadu na jazdné vlastnosti v teréne, ktorými bol známy predchádzajúci model. Pre Sorento budú dostupné viaceré prvky najnovších technológií ako bezkľúčové odomykanie a štartovanie, cúvacia kamera, zabudovaná navigácia a panoramatické strešné okno.

Nová Kia Sorento bude mať svoju európsku premiéru 15. septembra na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte.

Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento Kia Sorento
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.