Nová Kia Sportage: Atletický postoj a výrazná silueta

Piatok, 25 jún 2021

Kia Sportage v poradí už piatej generácie sa predstaví ako globálny model. Nový Sportage má byť oficiálne predstavený v júli v Kórei, svetovú premiéru má mať potom v septembri.

1-kia-sportage

Kórejské SUV nepatrí medzi nováčikov tohto v súčasnosti veľmi módneho a vychyteného segmentu, keďže prvá generácia Sportage sa začala predávať už v roku 1993. Od svojho uvedenia až dodnes patrí medzi najžiadanejšie modeli svojho segmentu a zrejme to tak bude aj po uvedení jej piatej generácie, ktorá sľubuje viaceré zaujímavé zmeny, aj keď zatiaľ vieme len o tých vzhľadových.

Tie sa týkajú dizajnu, ktorý je zásadne odlišný od zaužívaného. Je celkom nový, a to z každého uhla pohľadu. Ak by sme začali odpredu nového modelu, tak tu vidíme vertikálne dominantné diódy s novým poznávacím tzv. tigrým nosom aktuálnych modelov značky. Nové je aj bočné smerom dozadu stúpajúce presklenie. Nová je tiež zadná časť s prvkami nedávno predstaveného elektrického crossovera Kia EV6.

Nová Kia Sportage má podľa kórejskej automobilky cieľ nastaviť nové štandardy vo svojom segmente, a to svojím novým dizajnom exteriéru aj interiéru, technológiami pripojenia a vysoko účinnými pohonnými jednotkami, o ktorých však Kia zatiaľ nič nehovorí.

Kia si veľa sľubuje aj od nedávno predstaveného nového dizajnového jazyka Zjednotenie protikladov, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom. Tvorí podstatu nového modelu Sportage a ovplyvňuje každý aspekt jeho vzhľadu i charakteru. Prvé zábery naznačujú na SUV asertívny a špičkový charakter, ktorý vzdáva hold dokonalosti a jednoduchosti.

Nový model Sportage má atletický postoj a výraznú siluetu. Medzi pozoruhodné nové dizajnové detaily patria ostré a napnuté bočné línie karosérie, ktoré rozvlňujú celý povrch vozidla. Predná časť zaujme svojím podnetným štýlom a detailnou čiernou grafikou mriežky chladiča, ktorá sa tiahne po celej šírke prednej masky.

Náčrty dizajnu interiéru odhaľujú priestor orientovaný na vodiča, ktorý sa pohráva s odvážnym charakterom, jemnou kvalitou a inovatívnymi technológiami. V jeho centre sa vyníma krásne tvarovaný integrovaný zakrivený displej.

Karim Habib, hlavný viceprezident a riaditeľ Globálneho centra dizajnu: "Nový Sportage čerpá inšpiráciu tam, kde sa príroda snúbi s modernosťou. Svojím dobrodružným, no pritom súčasným exteriérom a priekopníckym interiérom s krásnymi detailmi vzdoruje normám, ktoré panujú v oblasti dizajnu. S novým modelom Sportage sme nechceli urobiť len obyčajný krok vpred, ale skôr prejsť na celkom inú úroveň v rámci triedy SUV."

1-kia-sportage 2-kia-sportage 3-kia-sportage
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
mini-vision-urbanaut
Pri predstavovaní virtuálnej štúdie Mini Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila značka MINI úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW, ktorej súčasťou Mini je, teraz predstavuje fyzický model automobilu, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer. Nový Mini Vision Urbanaut bližšie predstavíme spolu s fotogalériou obrázkov v najbližších dňoch.
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.