Nová Kia Sportage: Atletický postoj a výrazná silueta

Piatok, 25 jún 2021

Kia Sportage v poradí už piatej generácie sa predstaví ako globálny model. Nový Sportage má byť oficiálne predstavený v júli v Kórei, svetovú premiéru má mať potom v septembri.

1-kia-sportage

Kórejské SUV nepatrí medzi nováčikov tohto v súčasnosti veľmi módneho a vychyteného segmentu, keďže prvá generácia Sportage sa začala predávať už v roku 1993. Od svojho uvedenia až dodnes patrí medzi najžiadanejšie modeli svojho segmentu a zrejme to tak bude aj po uvedení jej piatej generácie, ktorá sľubuje viaceré zaujímavé zmeny, aj keď zatiaľ vieme len o tých vzhľadových.

Tie sa týkajú dizajnu, ktorý je zásadne odlišný od zaužívaného. Je celkom nový, a to z každého uhla pohľadu. Ak by sme začali odpredu nového modelu, tak tu vidíme vertikálne dominantné diódy s novým poznávacím tzv. tigrým nosom aktuálnych modelov značky. Nové je aj bočné smerom dozadu stúpajúce presklenie. Nová je tiež zadná časť s prvkami nedávno predstaveného elektrického crossovera Kia EV6.

Nová Kia Sportage má podľa kórejskej automobilky cieľ nastaviť nové štandardy vo svojom segmente, a to svojím novým dizajnom exteriéru aj interiéru, technológiami pripojenia a vysoko účinnými pohonnými jednotkami, o ktorých však Kia zatiaľ nič nehovorí.

Kia si veľa sľubuje aj od nedávno predstaveného nového dizajnového jazyka Zjednotenie protikladov, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom. Tvorí podstatu nového modelu Sportage a ovplyvňuje každý aspekt jeho vzhľadu i charakteru. Prvé zábery naznačujú na SUV asertívny a špičkový charakter, ktorý vzdáva hold dokonalosti a jednoduchosti.

Nový model Sportage má atletický postoj a výraznú siluetu. Medzi pozoruhodné nové dizajnové detaily patria ostré a napnuté bočné línie karosérie, ktoré rozvlňujú celý povrch vozidla. Predná časť zaujme svojím podnetným štýlom a detailnou čiernou grafikou mriežky chladiča, ktorá sa tiahne po celej šírke prednej masky.

Náčrty dizajnu interiéru odhaľujú priestor orientovaný na vodiča, ktorý sa pohráva s odvážnym charakterom, jemnou kvalitou a inovatívnymi technológiami. V jeho centre sa vyníma krásne tvarovaný integrovaný zakrivený displej.

Karim Habib, hlavný viceprezident a riaditeľ Globálneho centra dizajnu: "Nový Sportage čerpá inšpiráciu tam, kde sa príroda snúbi s modernosťou. Svojím dobrodružným, no pritom súčasným exteriérom a priekopníckym interiérom s krásnymi detailmi vzdoruje normám, ktoré panujú v oblasti dizajnu. S novým modelom Sportage sme nechceli urobiť len obyčajný krok vpred, ale skôr prejsť na celkom inú úroveň v rámci triedy SUV."

1-kia-sportage 2-kia-sportage 3-kia-sportage
Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.