Nová Kia Sportage sa v Žiline už mesiac vyrába

Utorok, 30 november 2021

Podklady o novom modeli Kia Spartage a spustení jej sériovej výroby, ktoré sa uskutočnilo druhý novembrový deň tohto roku, uviazli v našej redakcii asi tak, ako keď stojíme v kolóne áut, ktorá sa prakticky nehýbe. Teraz sme už z kolóny von, a tak mnoho z toho, čo o novom Sportage vieme, teraz s nejakým tým oneskorením sprostredkujeme.

kia-sportage

Vo výrobnom závode kórejskej automobilky v Žiline spustila Kia výrobu piatej generácie modelu Sportage. Slovensko je tak domovom nového modelu Sportage už štvrtej generácie, keďže aj tri predchádzajúce žiadaného modelu SUV sa vyrábali žilinskom závode Kia.

Nový Sportage je postavený na novej architektúre, kombinuje elegantný, ale robustný a moderný dizajn exteriéru so špičkovým prémiovým interiérom s integrovaným zakriveným displejom, ktorý obsahuje najnovšie technológie konektivity.

V závode Kia v Žiline sa vyrábali aj tri predchádzajúce generácie modelu Sportage, počnúc druhou v roku 2006. Odvtedy sa na Slovensku vyrobilo približne dva milióny tohto modelu: Z nich bolo 104 500 druhej generácie, 797 500 generácie tretej a viac ako milión končiaceho modelu. Ten sa začal vyrábať koncom roku 2015.

Od začiatku novembra žilinská automobilka Kia už sériovo vyrába nový model kompaktného SUV Sportage piatej generácie. Piata generácia rozšíri modelovú ponuku aj o plug-in hybridný model, ten však príde až v priebehu roku 2022.

Ďalšími novinkami nového modelu Sportage bude, že tento model sa po prvý raz prispôsobí európskej klientele. Nový model pre Európu sa bude mierne líšiť od modelu pre globálne trhy, teda modelu pre ostatný svet. Aj keď navonok sa líšiť príliš nebudú. Nový Sportage pre európske trhy je dlhý 4515 mm a rázvor meria 4515 mm, pre globálne trhy (doteraz sa Sportage vyrábal aj v Číne i Južnej Kórei) je dĺžka Sportage 4660 mm a rázvor má 2775 mm..

Okrem štandardných modelov nového Sportage s pohonom predných kolies sa na Slovensku budú vyrábať aj varianty s pohonom všetkých kolies, ale aj variant GT-Line. Model Sportage vo výbave GT-Line bude k dispozícii aj s čiernou strechou, ktorá zvýrazňuje športový profil vozidla a dynamicky sa zvažujúci C-stĺpik.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Prodigy-od-Tachyum
Slovensko na svetovej výstave Expo 2020 Dubaj predstavilo univerzálny procesor Prodigy od slovenskej firmy Tachyum. Ten poháňa superpočítač, ktorý sa svojimi vlastnosťami umelej inteligencie vyrovná podľa svojich tvorcov ľudskému mozgu. "Riešenie spoločnosti Tachyum je prelomové. Procesor Prodigy je nielen rýchlejší, ale aj menej náročný na spotrebu energie. Slovensko má predpoklady byť atraktívnym inkubátorom pre inovatívne firmy ako Tachyum," – povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a EZ Ingrid Brocková pri príležitosti návštevy Slovenského pavilónu. Expo 2020 Dubaj je prvou svetovou výstavou Expo, ktorá sa koná v regióne Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie.
toyota-gr86-flash kopie
Toyota sa neuzatvára do elektrickej bubliny a využije motoristický šport na extrémne testovanie budúcich technológií. Za volant Toyoty GR86 na syntetické palivo z biomasy si sadne aj prezident Toyoty Akio Toyoda a zúčastní sa pretekov v rámci japonskej série Super Taikyu. Ide o najnovší experiment Toyoty, ktorá testuje rôzne druhy palív a pohonov na ceste k uhlíkovej neutralite. Toyota GR86 poháňaná syntetickým palivom bude štartovať vo farbách tímu, ktorý pripravuje aj vodíkovú Corollu Sport. Toyota totiž tvrdí, že budúcnosť sa neobmedzuje len na autá poháňané batériami. Koncern preto vyvíja technológiu vodíkových palivových článkov, dôkazom čoho je druhá generácia modelu Mirai, ktorý dokáže prejsť s plnou nádržou viac ako 500 km.
liqui-moly
Spoločnosť Liqui Moly, ktorej výrobky sú dobre známe aj slovenským motoristom, vyrába a ponúka na trh široký sortiment približne štyritisíc produktov, ako motorové oleje, mazivá, prísady do paliva, autokozmetika, chladiace kvapaliny a rad ďalších produktov. V tomto roku spoločnosť vyrobila najviac výrobkov vo svojej histórii, po prvý raz napríklad vyše stotisíc ton mazív, čo je o 27 percent viac oproti predchádzajúcemu roku. Spoločnosť Liqui Moly vznikla v roku 1957 a svoje produkty vyvíja a vyrába výhradne v Nemecku. Svojou kvalitou patria jej produkty k najlepším a predávajú sa v 150 krajinách sveta. V roku 2020 spoločnosť Liqui Moly hospodárila s obratom 611 miliónov eur.