Nová Kia Venga: unikátne priestranná

Streda, 19 august 2009

Štúdia Kia No3 už má svoju sériové podobu, bude sa vyrábať v novej továrni automobilky Hyundai v českých Nošoviciach a premiéru bude mať v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte. Unikátne priestranné a dynamické MPV bude patriť do segmentu B malých vozidiel a bude niesť meno Venga. Na európsky trh sa dostane koncom tohto roka.

Kia Venga

Kia Motors Corporation dnes uvoľnila prvé fotografie a základné informácie nového modelu, ktorý vychádza zo štúdie označenej No3. Tá sa verejnosti predstavila na jar tohto roku na ženevskom autosalóne. Úplne nový automobil Kia Venga kategórie mini MPV, navrhnutý a skonštruovaný v Európe, má dĺžku 4068 mm a vo svojej triede neobvykle dlhý rázvor 2615 mm. Pri výške 1600 mm poskytuje v interiéri enormne veľký priestor.

Kia Venga

Vďaka svojim proporciám a priestrannosti interiéru je nový model Kia Venga porovnateľný s väčšími vozidlami nižšej strednej triedy a mal by tak predefinovať svoju kategóriu mini MPV. Nová Kia s novým menom Venga, ktoré je odvodené zo španielčiny, zapadne do aktívneho životného štýlu európskych zákazníkov, pričom dopĺňa aj základné hodnoty značky Kia vyjadrené heslom Power to Surprise.

Kia Venga

Všetky pohonné jednotky vozidla Kia Venga budú vybavené systémom samočinného vypínania a štartovania motora ISG (Idle Stop and Go) a budú spĺňať emisné štandardy Euro 5. Venga sa bude predávať exkluzívne len v Európe, pričom v ponuke budú dva benzínové a dva dieselové motory s objemom 1,4 a 1,6-litra s výkonovým rozpätím od 75 do 115 koní. Najnovšia Kia MPV bude vybavená posuvnou sklopnou lavicou zadného sedadla deleného v pomere 60/40, ktorú zároveň možno zložiť do roviny, čím sa vytvorí väčší nákladný priestor a v závislosti od modelu aj výklopné a posuvné panoramatické strešné okno.

Kia Venga

Produkčný automobil Kia Venga bude mať svoju premiéru 15. septembra na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte. Predaj na európskych trhoch, vrátane slovenského, by sa mal začať koncom tohto roka.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."