Nová Mazda CX-5: premiéra vo Frankfurte

Utorok, 02 august 2011

Nový kompaktný crossover CX-5 je prvým modelom Mazdy s kompletným balíčkom technológií Skyactiv - úplne novým podvozkom, karosériou, motormi a prevodovkou. CX-5 sa predstaví vo svetovej premiére v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte.

Mazda CX-5
Nový crossover Mazda CX-5 s novým dizajnom Kodo bude mať premiéru vo Frankfurte

Nový kompaktný crossover sa bude pýšiť novým dizajnový smerom, ktorý Mazda pomenovala Kodo, čo v preklade znamená duša v pohybe. Dizajn v štýle Kodo zahŕňa tiež nápadnejší vzhľad a dynamickejší štýl. CX–5 postavila Mazda na novej platforme Skyaktiv-Body, ktorá má znížiť hmotnosť a zvýšiť bezpečnosť lepším rozkladom síl pri nehode.

Ponuka motorov modelu CX-5 bude obsahovať úplne nový benzínový motor Skyactiv-G s objemom 2,0 litra a rovnako nový turbodiesel Skyactiv-D s objemom 2,2 litra vo dvoch výkonových verziách. Všetky majú rekordný kompresný pomer 14:1, ktorý zaisťuje dokonalú efektivitu.

Cieľové emisie CO2 sú na úrovni pod 120 g/km pri modeli s 2,2-litrovým turbodieselom, čomu zodpovedá kombinovaná spotreba okolo 4,5 l/100 km. Mazda CX-5 so slabším 2,2litrovým motorom s pohonom len predných kolies bude vybavená manuálnou prevodovkou Skyactiv-MT a systémom i-stop.

Nová Mazda CX-5 sa bude postupne uvádzať na celosvetové trhy od začiatku roka 2012.

Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.