Nová Mazda CX-5: premiéra vo Frankfurte

Utorok, 02 august 2011

Nový kompaktný crossover CX-5 je prvým modelom Mazdy s kompletným balíčkom technológií Skyactiv - úplne novým podvozkom, karosériou, motormi a prevodovkou. CX-5 sa predstaví vo svetovej premiére v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte.

Mazda CX-5
Nový crossover Mazda CX-5 s novým dizajnom Kodo bude mať premiéru vo Frankfurte

Nový kompaktný crossover sa bude pýšiť novým dizajnový smerom, ktorý Mazda pomenovala Kodo, čo v preklade znamená duša v pohybe. Dizajn v štýle Kodo zahŕňa tiež nápadnejší vzhľad a dynamickejší štýl. CX–5 postavila Mazda na novej platforme Skyaktiv-Body, ktorá má znížiť hmotnosť a zvýšiť bezpečnosť lepším rozkladom síl pri nehode.

Ponuka motorov modelu CX-5 bude obsahovať úplne nový benzínový motor Skyactiv-G s objemom 2,0 litra a rovnako nový turbodiesel Skyactiv-D s objemom 2,2 litra vo dvoch výkonových verziách. Všetky majú rekordný kompresný pomer 14:1, ktorý zaisťuje dokonalú efektivitu.

Cieľové emisie CO2 sú na úrovni pod 120 g/km pri modeli s 2,2-litrovým turbodieselom, čomu zodpovedá kombinovaná spotreba okolo 4,5 l/100 km. Mazda CX-5 so slabším 2,2litrovým motorom s pohonom len predných kolies bude vybavená manuálnou prevodovkou Skyactiv-MT a systémom i-stop.

Nová Mazda CX-5 sa bude postupne uvádzať na celosvetové trhy od začiatku roka 2012.

Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.