Nová Mazda CX-5: premiéra vo Frankfurte

Utorok, 02 august 2011

Nový kompaktný crossover CX-5 je prvým modelom Mazdy s kompletným balíčkom technológií Skyactiv - úplne novým podvozkom, karosériou, motormi a prevodovkou. CX-5 sa predstaví vo svetovej premiére v polovici septembra na autosalóne vo Frankfurte.

Mazda CX-5
Nový crossover Mazda CX-5 s novým dizajnom Kodo bude mať premiéru vo Frankfurte

Nový kompaktný crossover sa bude pýšiť novým dizajnový smerom, ktorý Mazda pomenovala Kodo, čo v preklade znamená duša v pohybe. Dizajn v štýle Kodo zahŕňa tiež nápadnejší vzhľad a dynamickejší štýl. CX–5 postavila Mazda na novej platforme Skyaktiv-Body, ktorá má znížiť hmotnosť a zvýšiť bezpečnosť lepším rozkladom síl pri nehode.

Ponuka motorov modelu CX-5 bude obsahovať úplne nový benzínový motor Skyactiv-G s objemom 2,0 litra a rovnako nový turbodiesel Skyactiv-D s objemom 2,2 litra vo dvoch výkonových verziách. Všetky majú rekordný kompresný pomer 14:1, ktorý zaisťuje dokonalú efektivitu.

Cieľové emisie CO2 sú na úrovni pod 120 g/km pri modeli s 2,2-litrovým turbodieselom, čomu zodpovedá kombinovaná spotreba okolo 4,5 l/100 km. Mazda CX-5 so slabším 2,2litrovým motorom s pohonom len predných kolies bude vybavená manuálnou prevodovkou Skyactiv-MT a systémom i-stop.

Nová Mazda CX-5 sa bude postupne uvádzať na celosvetové trhy od začiatku roka 2012.

Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5 Mazda CX-5
Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.