Nová Mazda3: už aj päťdverová

Pondelok, 01 december 2008

Po tom, čo v polovici novembra v Los Angeles predstavila Mazda svoj štvordverový sedan, pripravuje teraz svetovú premiéru päťdverového hatchbacku. Premiéra bude už 3. decembra tohto roku na autosalóne v talianskej Bologni.

Mazda3 Mazda3

Druhá generácia modelu Mazda3, 5dverový hatchback, prichádza krátko po predstavení 4dverovej verzie sedan, ktorý je v súčasnosti ešte stále na pódiu na autosalóne v Los Angeles. Nová 5dverová verzia modelu nižšej strednej triedy ponúka rovnaké charakteristiky ako jej 4-dverová verzia: dynamický dizajn a športovú jazdu pri zachovaní najprísnejších bezpečnostných a environmentálnych kritérií.

Mazda3 Mazda3

Dôraz na ochranu životného prostredia bol jedným z hlavných cieľov pri vývoji pohonných jednotiek. Automobilka sa zároveň sústredila na aerodynamiku vozidla, ktorá je jedna z najlepších v segmente, a taktiež už tradične na použitie odľahčených materiálov. Nové zážihové motory novej Mazdy3 budú ešte "čistejšie" ako doterajšie. V ponuke budú s prvým katalyzátorom na svete skonštruovaným pomocou nanotechnológií. Tento nový smer vývoja umožní Mazde znížiť používanie vzácnych kovov, napríklad platiny.

Nový rad motorov ponúkne európskym zákazníkom aj nový 2,2 litrový turbodiesel, ktorý používa nová Mazda6 a ktorý doplní ponuku v súčasnosti používaných benzínových motorov s objemom 1,6 a 2,0 litra, a tiež aj 1,6 litrový turbodiesel. Nový preplňovaný vznetový motor s objemom 2,2 litra svojim výkonom, spotrebou a kultivovanosťou patrí k špičke vo svojej triede. Bude sa ponúkať v dvoch variantoch – High Power s výkonom 185 koní a Standard Power s výkonom 150 koní. Oba dosahujú výborné výsledky pri meraniach emisií a samozrejme spĺňajú limity Euro 5. Spotreba aj emisie CO2 sa v porovnaní s pôvodným motorom 2,0 výrazne zlepšili.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.