Nová Mazda3: už aj päťdverová

Pondelok, 01 december 2008

Po tom, čo v polovici novembra v Los Angeles predstavila Mazda svoj štvordverový sedan, pripravuje teraz svetovú premiéru päťdverového hatchbacku. Premiéra bude už 3. decembra tohto roku na autosalóne v talianskej Bologni.

Mazda3 Mazda3

Druhá generácia modelu Mazda3, 5dverový hatchback, prichádza krátko po predstavení 4dverovej verzie sedan, ktorý je v súčasnosti ešte stále na pódiu na autosalóne v Los Angeles. Nová 5dverová verzia modelu nižšej strednej triedy ponúka rovnaké charakteristiky ako jej 4-dverová verzia: dynamický dizajn a športovú jazdu pri zachovaní najprísnejších bezpečnostných a environmentálnych kritérií.

Mazda3 Mazda3

Dôraz na ochranu životného prostredia bol jedným z hlavných cieľov pri vývoji pohonných jednotiek. Automobilka sa zároveň sústredila na aerodynamiku vozidla, ktorá je jedna z najlepších v segmente, a taktiež už tradične na použitie odľahčených materiálov. Nové zážihové motory novej Mazdy3 budú ešte "čistejšie" ako doterajšie. V ponuke budú s prvým katalyzátorom na svete skonštruovaným pomocou nanotechnológií. Tento nový smer vývoja umožní Mazde znížiť používanie vzácnych kovov, napríklad platiny.

Nový rad motorov ponúkne európskym zákazníkom aj nový 2,2 litrový turbodiesel, ktorý používa nová Mazda6 a ktorý doplní ponuku v súčasnosti používaných benzínových motorov s objemom 1,6 a 2,0 litra, a tiež aj 1,6 litrový turbodiesel. Nový preplňovaný vznetový motor s objemom 2,2 litra svojim výkonom, spotrebou a kultivovanosťou patrí k špičke vo svojej triede. Bude sa ponúkať v dvoch variantoch – High Power s výkonom 185 koní a Standard Power s výkonom 150 koní. Oba dosahujú výborné výsledky pri meraniach emisií a samozrejme spĺňajú limity Euro 5. Spotreba aj emisie CO2 sa v porovnaní s pôvodným motorom 2,0 výrazne zlepšili.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mazda
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.